Miből lesz a cserebogár
Múlt héten még arról értekeztünk, mennyire jó, hogy egy évvel a parlamenti választások előtt tisztul a kép, a választópolgár egyre világosabban láthatja, milyen lehetőségeket is kínál számára a politikai paletta. Nos, a keddi nap után úgy tűnik, hogy Mikuláš Dzurinda a Smer elutasításával valamire nagyon ráérzett, bizonyos erők ugyanis szinte azonnal beszálltak a kormányalakító játékba. Mégpedig igazi nehézfegyverekkel, a közvélemény befolyásolásán keresztül. A gond csak ott van, hogy ez az erő maga a média.
A keddi Sme Monika Tódová (Žemlová) által öles betűkkel hozta a hírt, hogy az SDKÚ nem zárja ki elég világosan az SNS-szel és a HZDS-szel való kormányzást. A Bumm pedig anélkül, hogy tudatosítaná, mire is megy ki a játék, annak rendje és módja szerint - némi címtuningot követően persze, mert hát Slota azért mégiscsak többet hoz a konyhára kattintásban - le is fordítja át is veszi a cikket, hogy aszongya’ “Dzurindáék nem zárják ki, hogy együtt kormányoznának Slotával”.
Kész, egyértelmű, teljesen világos! Gondolhatná az átlagolvasó, legyen az szlovák, vagy magyar, aki jobbára csak az írások címéig jut el: Dzurinda egy kiégett opportunista politikus, aki mindenre hajlandó azért, hogy visszakerüljön a vályúhoz. “Akkor már inkább az SaS mint ők”, mondhatja a barnára vörösre kiütésekkel reagáló, az ellenzékkel szimpatizáló Stano. “Akkor már inkább a Most-Híd, mint az MKP, ők legalább Ficonál is esélyesek”, mondhatja Bálint, a politikát félszemmel követő csallóközi értelmiségi.
Szép munka, mondhatnánk mi. A gond csak ott van, hogy az egész Sme-s címválasztás egyszerű manipuláció, megtévesztés. A tények tudatos elferdítése, hangulatkeltés, melyre mi magunk is rájöhetünk, ha vesszük a fáradtságot, és végigolvassuk a cikket. Abban ugyanis az SDKÚ alelnöke, Iveta Radičová, a két kormánypárttal való esetleges kooperációról így vélekedik:
HZDS - “Minek oldani azt, melynek szerintünk nincs nagy valószínűsége?” (megj. a HZDS könnyen előfordulhat, hogy 2010-ben be sem jut a parlamentbe). SNS - “Mivel ilyen lehetőséggel nem is számolunk, azt sem tartottuk szükségesnek, hogy erről érdemben nyilatkozzunk”.
Ennyit hát a tényekről, innen jutott el Monika Tódová irigylésre méltó logikával egészen az írása címéig, mely közvetlenül ugyan, de érdekes módon épp az ellenkezőjét sugallja annak, mint ami a valóság.
Egy évvel a választások előtt láthatóan a média is beszállt a királycsinálásba. De hogy álszent módon ekkora fabulációt lehozzon egy véleményformáló napilap vezető újságírója, melyet ráadásul még egy kommentárral is megerősítenek, gyanús, felelőtlen, kalandori hozzáállás.
Igaz, a múltban a média már több alkalommal besegített ebbe-abba, elég ha csak Mikuláš Dzurinda 1998-as, Rudolf Schuster 1999-es, vagy a Pavol Rusko féle ANO 2002-es sikerére gondolunk. Néhány tollforgató most minden jel szerint újra kedvet kapott a politizáláshoz. Csak ki fogja akkor írni az újságot?


„Na Slovensku vládne Smer, je dominantná strana, manažuje chod republiky, toleruje aj Jána Slotu, aj Vladimíra Mečiara,“ odpovedal na otázku, prečo nevylučujú aj vládu s SNS a HZDS predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš.
Nem manipuláció ez, megkérdezték, nem zárták ki. Persze eladták címmel, de ennyi.
“Akkor már inkább a Most-Híd, mint az MKP, ők legalább Ficonál is esélyesek”, mondhatja Bálint, a politikát félszemmel követő Csallóközi értelmiségi. - ez meg végképp érthetetlen számomra, hogyan következik a cikkből.
Nyomkereső, sztem ez egy félresikerült poszt.
A címet a napilapoknál a legritkább esetben adja a szerző. Annál is inkább, mivel mikor leadja az anyagot, még nem bizonyosan tudhatja, hogy hány hasábra fog kerülni, ergo milyen hosszú cím kell neki. Tehát a címért elsősorban az előző napi felelős szerkesztőt kell bírálni.
Fish, hidd el, vannak akik nagyon is jól tudják, mit miért csinálnak.
Az idézett Janiš utal valahol arra, hogy az SDKÚ egyáltalán számolna a két párttal? Nem elég kizáró és világos az, amit Radičová mond?
A HZDS-hez:„Načo rozoberať niečo, čo vnímame ako nie veľmi reálne,“ myslí si Radičová.
Az SNS-hez: “Radičová tvrdí, že „ani sme nepovažovali za potrebné sa na túto tému vyjadrovať“. Hovorí, že „takúto úvahu nepovažujem vôbec za relevantnú“”
Olvasd el a Sme kommentjeit, magad is rájösz, mennyire hatott az egész manipuláció az olvasókra.
A Bálintos idézethez a magyarázatot itt találod:
http://korkep.sk/2009/06/18/ki-lesz-kormanyon-az-mkp-vagy-a-hid/
Tódová (Žemlová)nem kispályás, nagyon jól tudja, miért írta azt, amit írt.
Lashee: Ez lehet hogy így van, Žemlová viszont kicsit más eset. De még ha nem is, Fila kommentárját akkor ki írta?
Nyomkereső, az idézett Janiš mellébeszélt, ahelyett, hogy egyenesen válaszolt volna és egyértelmű nemet mondott volna a kérdésre. Már ha hiszünk egyáltlalán a SME-nek.
De, ha a SME egyenesen manipulálni akart volna, le sem közli Radičová nyilatkozatát. És akkor ennyi, nincs ellentmondás a cikkben.
Szal ez a manipulációs gyanúsítás SZTEM eltúlzott részedről. A cím meg cím, úgy gondolom adható volt ilyen is, elsősorban Janiš miatt, bár biztos nem a legkorrektebb.
Ízlések és pofonok.
Janiš szerencsétlenül nyilatkozott, ebben egyetértünk. Ennek ellenére még érintőlegesen sem szólt arról, amit a cím sugall. Nagyon is negatív a két párt részére az, amit mondott. A vicc, hogy frakcióvezetőként ő az utolsó, aki ilyen kérdésekben kompetens lenne nyilatkozni, és ezt Tódová is jól tudja. Ebből fabulációt gyártani minimum nem volt korrekt.
Beindult a harc a választókért, az ehhez hasonló hangulatkeltések pedig nagyon hatásosak tudnak lenni a választópolgárra. Lásd kommentek a cikkhez.
“Ennek ellenére még érintőlegesen sem szólt arról, amit a cím sugall.” - na ebben nem értünk egyet. ha megkérdezik tőlem, miért nem zárom ki a jövőbeni együttműködést az SNS-szel és a HZDS-szel, akkor vagy válaszolok, egyértelműen, hogy de igen, persze hogy kizárjuk (és ezt így még Radičová sem mondta ki, pedig mennyivel szebb lett volna) vagy totál mellébeszélek, ami viszont igenis azt jelenti, hogy nem zárjuk ki.
sőt tekintettel pölö a hozzászólásokra, a visszhangra, nyilatkozatban reagálhatna az SDKÚ és kizárhatnák az SNS-szel való együttműködést, ám eddig ezt nem tették… a Smeres nagykoalíciót firtató cikkekre végül reagáltak, cáfolták… most is fognak, vagy inkább csöndben maradnak? nem akarják bezárni a kiskapukat, ki tudja, jól jöhet még Slota is, Meciar - ha bekerül - meg főleg…
különbözik a véleményünk, de sebaj :)
No problem :)
“sőt tekintettel pölö a hozzászólásokra, a visszhangra, nyilatkozatban reagálhatna az SDKÚ és kizárhatnák az SNS-szel való együttműködést”.
Erre én is gondoltam, még ha a farok csóválja a kutyát tipikus esete is lenne.
““Akkor már inkább a Most-Híd, mint az MKP, ők legalább Ficonál is esélyesek”, mondhatja Bálint, a politikát félszemmel követő Csallóközi értelmiségi.”
Kedves nyomkereső,
vélhetően helyesírási hiba csupán a részedről, hogy a “Csallóközi”-t nagy Cs-vel írtad. Vagy van ennek esetleg vmi egyéb mondanivalója is? Mert a “Bálintot” és a “Csallóközt” (naggyal) összekombinálhatja az egós agyam :)
Egyébként erre a részre (akárki az a Bálint) egyáltalán nem magyarázat a másik blogodból a mostos rész:
“Az új párt, a Most-Híd sorsa is megpecsételődött komplikálódott. Ők, mint a Smer egyik lehetséges ( ha nem a legvalószínűbb) koalíciós partnere, mostantól az összes szlovák párt számára konkurencia. Ez nagyban megnehezíti Bugár Béláék helyzetét, hisz könnyen lehet, hogy mostantól már Sulíkékra sem számíthatnak.”
teddybear, alias (egy) csallóközi Bálint
Ezzel a bejegyzessel alapvetoen az a problema, hogy szenzaciohajhasz. Vagy “klikkhajhasz”. Vagy a ketto majdnem ugyanaz…
A cikkrol mar sokan elmondtak a korabbi hozzaszolasokban, hogy milyen es miert megy el ugy, ahogy van. A Fila-kommentarral meg nem ertem, mi a szerzo baja. Korrektul leirja benne a tag, hogy mi a baja Dzurindaval. Es ebben nagyreszt szerintem igaza is van.
Nem kell tullihegni a torteneseket, s fokent nem szabad komolyan venni az olyan politikusi kijelenteseket, hogy ok aztan “soha sem allnak ossze ezzel es azzal”. Ez egy olyan rizsa, amelyet a valasztasok utan elsokent fognak elfelejteni a partoknal.
Par ilyen kijelentes alapjan egyenesen koalicios matrixot gyartani egy evvel a valasztasok elott - hogy ki kivel all ossze es kivel biztos nem, es igy kit lehet mi alapjan honnan kizarni - marha nagy naivitasra enged kovetkeztetni. Ami azert fura egy kozeleti, gondolkodo blogportal eseteben.