Nyitókép: Aktuality.sk
A Pápay Tiborról „Papa Joe“ elnevezett maffiabanda a múlt század kilencvenes éveiben lényegében mindent megtehetett, amit csak akart, s ebben senki – beleértve a rend és a törvény védőit és őreit – sem akadályozta őket – mondta Milan Žitný, egykori újságíró és biztonsági szakértő.
Március 25-én lesz húsz éve annak, hogy a dunaszerdahelyi Fontána bárban kivégezték a Pápay-klán tíz tagját.
„Egyesek rettegtek a maffiabanda tagjaitól, mások pedig a fizetési listájukon szerepeltek, mégis úgy viselkedtek, mintha semmi sem történt volt. Mindeközben mindegyikük naponta szemtanúja volt a gaztetteiknek. A Dunaszerdahelyi járás a 90-es években úgy működött, mint egy állam az államban, az idegeneknek pedig esélyük sem volt a hazaiak közé bejutni. A helyiek még azokat az embereket sem fogadták be maguk közé, akik évekkel ezelőtt költöztek be a városba az ország távolabbi részeiből. A félelem és az összetartozás olyan sűrű hálót hozott létre, amelyben a szervezett bűnözés félelem nélkül növekedhetett“
– jelentette ki Žitný.
Árulás, vér és bosszú. A Pápay-maffiaklán rettegésben tartotta Dél-Szlovákiát
Véleménye szerint ennek a helyzetnek az egyik sajátos jellemzője az a tény volt, hogy Sátor Lajos – az akkori legbrutálisabb gengszter – annak ellenére tudott éveken keresztül szabadon mozogni Dél-Szlovákiában, hogy a Pápay-klán kivégzéséért elfogató parancsot adtak ki ellene. Stáror olyan iratokkal lépte át a határt, amelyek vagy minőségi hamisítványok voltak, vagy olyan állami intézmény állította ki, amelynek jogosultsága volt a hiteles dokumentumok kiadására.
„Vagy hiba, vagy szándékos lépés volt, hogy Sátornak akkor is sikerült elmenekülnie a rendőri rajtaütésekről, ha csak egy karnyújtásnyira volt. 2010-ben pedig szintén vagy hiba, vagy szándékos lépés történ, amikor az új rendőri vezetés a funkcióba lépésekor nem tette lehetővé Sátor visszatérését, holott saját maga kijelentette, hogy hajlandó lenne magát feladni. Ezt követően a saját bandatagjai gyilkolták meg. Ez az akkori alvilági tagok alacsony intelligenciaszintjéről árulkodott, hiszen a bűnbanda tagjainak nagy részét megölték, a maradékuk pedig mintegy harminc év elteltével került a bíróság elé“
– mondta a biztonsági szakértő.
Žitný elmondása szerint annak, hogy a banda tagjai legyilkolták egymást, egyszerű oka volt – senki sem akart semmin megosztozni, és mindenki nyereséget akart a másik illegális vállalkozásából.
„A Fontánabéli mészárlás kivizsgálásának egyike érdekessége az volt, hogy a rendőrség már a kezdetektől fogva rendelkezett információkkal arról, hogy kinek a lelkén szárad a vérontás, ki volt a három elkövető és a megrendelő. Ennek ellenére hosszú évekre mégis azok a Raisz testvérek kerültek a rács mögé, akiknek semmi közük nem volt a vérfürdőhöz. A dunaszerdahelyi szervezett bűnözés teljes történetét már senki sem fogja tudni összerakni, ugyanis hiányoznak azok a tanúvallomások, amelyeket a halott szereplők magukkal vittek a sírba. Azoknak, akik éveken át védték és fedezték az akkori maffiabandákat, nagy megkönnyebbülés lehet, hogy az egyiküket leszámítva nem kerültek a vádlottak padjára“
– hangsúlyozta Žitný.
A Sátor-klán maffiapere: Csonti bűnösnek vallotta magát, majd kitálalt az egykori bűnbandáról
A Pápay-klán kivégzésével Raisz Csabát és Szilárdot, Szamaránszky Árpádot és a gyilkosság megrendelőjét, Sátor Lajost vádolták meg. Emellett Reisz Andort is a vérengzés egyik szereplője volt. Szamaránszky Árpádon kívül – aki 2005-ben egy autóbaleset során hunyt el – szinte mindegyik nyom nélkül tűnt el. 2011 októberében a Nagyszombati Kerületi Bíróság leállította a Pápay-klán kivégzésének előkészítésével vádolt Raisz testvérek ellen indított eljárást, mivel a testvérek meghaltak.
2011 márciusában a szlovákiai médiában megjelent az a hír, miszerint a Dunaszerdahely melletti Csótfa településrész elhagyatott szövetkezetének területén megtalálták két férfi maradványait – Riasz Csabáét és Szilárdét, akiket Szlovákia legnagyobb maffiagyilkosságával vádoltak meg. A két testvér kivégzésével ugyanabban az évben Sátor Lajost vádolta meg a rendőrség.
A Pápya-klán kedvelt szórakozóhelyére, a dunaszerdahelyi Fontána bárba 1999. március 25-én rontott be három símaszkos, rendőrnek öltözött férfi, akik pár perc leforgása alatt tíz embert végeztek ki. A helyszínen kilencen haltak meg, a tizedik áldozat a kórházban vesztette életét. Az áldozatok a helyi maffia tagja voltak, valamint maga a dunaszerdahelyi és a szlovákiai alvilág vezére, Pápay Tibor.
TASR/Körkép.sk
Megosztás:
Címkék: 20 éves évforduló alvilági mészárlás dunaszerdahelyi alvilág dunaszerdahelyi maffiagyilkosság Fontána Pápay-klán Pápay-klán kiirtása Raisz fivérek Sátor Lajos vérontás
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
- 2022. aug. 19. - 17:54
-
Sztrájkolnak a londoni metróvezetők, megbénult a forgalom a brit fővárosban
- 2022. aug. 19. - 17:49
-
Júliusban alaposan visszaesett az Ukrajnának ígért és küldött támogatások nagysága
- 2022. aug. 19. - 17:19
-
Lengvarský: átlagban 556 euróval nő az orvosok bére
- 2022. aug. 19. - 16:55
-
Elmarad az augusztus 20-ra tervezett budapesti légi parádé
- 2022. aug. 19. - 16:49
-
Augusztus 20. - Potápi: meg kell védeni a nemzetet
Népszerű tartalom
Egy frontról hazatért orosz katona megrendítő vallomása
- Friss hírek
- |
- 2022. aug. 18.08:36
Így szólt be magyarul Sorosnak egy amerikai műsorvezető - VIDEÓ
- Külügyek
- |
- 2022. aug. 17.21:07
Megvan, kinek a vonatai járnak majd a Pozsony-Komárom vonalon
- Friss hírek
- |
- 2022. aug. 17.12:25
Balódi Ladislav és a szövetségi értékrend: A nemzeti vonalat elzavarták, a maffia elé vörös szőnyeget terítettek
- Belföld
- |
- 2022. aug. 17.11:59
Az aszály miatt ismét előbukkant a második világháború idején elsüllyedt hadihajó roncsa Medvénél
- Mindennapjaink
- |
- 2022. aug. 17.20:54
Magyarország és Csehország is vinné a kassai acélművet
- Gazdaság
- |
- 2022. aug. 18.10:57