Nyitókép: TabletTv

 

A Most-Híd fél lépésre van attól, hogy a parlamenti választás során bekerüljön a parlamentbe – szól a teraz.sk Most-Híd pozitív cikke. Érsek Áprád listavezető szerint fontos, hogy a nemzetiségi kisebbséghez tartozó szavazók részt vegyenek a választáson és ne hagyják kárba veszni a szavazatukat.

 

Érsek az eléggé fizetett politikai hirdetés szagú cikkben felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt tíz évben három parlamenti választás során több mint 300 ezer magyar választó szavazata veszett el olyan kisebbségi pártokra, amelyek végül nem jutottak be a parlamentbe.

 

 hirdetes_300x300  

Elmondása szerint a Most-Híd őszintén szerette volna a választás előtt letenni a csatabárdot az MKP-val és a többi kisebb szubjektummal egy közös választási pártot létrehozni.

 

„Ez egy történelmi fordulópont volt. Visszatérhettünk oda, hogy a két legerősebb párt megegyezik, s hozzájuk csatlakoznak a többiek. A parlamentbe való bejutáshoz elég lett volna az öt százalék, ami mára már nevetve teljesítettünk volna, s nem kellett volna egymással harcolnunk“

 

– jegyezte meg Érsek. Szavait azonban a másik fél tárgyalódelegációjának tagjai, köztük az MKP és az Összefogás jelöltjei többször cáfolták.

 

Magyarok a parlamentben

 

A Szlovák Köztrásaság fennállása óta a magyar kisebbségnek mindig volt politikai képviselete a parlamentben. Érsek szerint amennyiben ez idén nem sikerül, azt a kárt egyetlen szlovák párton belül működő magyar platform sem fogja helyettesíteni.

 

„Ez most egy újdonság, hogy a szlovák pártok magyar platformokat hoznak létre. Én úgy gondolom, hogy a parlamentbe valódi magyar képviseletnek kell lennie, a Most-Híd pedig mindent megtesz azért, hogy ez így is legyen“

 

– mondta Érsek, majd felhívta a figyelmet arra, nemcsak az a fontos, hogy a Most-Híd bejusson a parlamentbe, hanem az is, hogy milyen százalékkal. Független elemzők és a közvéleménykutatási adatok azonban ennél jóval árnyaltabb képet mutatnak Bugárék bejutási esélyeivel kapcsolatban.

 

Listavezetői poszt

 

A párt listavezetője meglepő módon nem Bugár Béla lett, hanem Érsek Árpád közlekedésügyi miniszter.

 

„Bugár Béla bizalmat szavazott nekem. Azt mondta, így lesz a legjobb, és a párt is jóváhagyta ezt a döntést. Valószínűleg a párton belül is értékelték, hogy mit értem el három és fél év alatt a közlekedésügyi tárca élén. Bugár Béla megállíthatatlan, segít a kampányba, megvannak a választói, akik nincsenek kevesen. Nélküle nem lennénk sikeresek“

 

– állítja Érsek.

 

Kisebbségi kérdések

 

A választási idő alatt a Most-Hídnak sikerült néhány olyan kisebbségi követelést megvalósítania, ami régóta vita tárgyát képezte. Ilyen volt a kétnyelvű vasúti táblák kihelyezése azokon a településeken, ahol a nemzetiségi kisebbséghez tartozó lakosok is élnek. Mindezeket azonban azok koncepciótlansága miatt felvidéki magyar civilek több alkalommal is kritizálták.

 

„Így mondom: a törvény szerint ez jár a kisebbségeknek abban az esetben, ha az adott településen bizonyos arányszámot elérnek. Ugyan a kenyér ettől még nem lesz olcsóbb, de az emberek azt mondták, szeretnék ezeket a táblákat, mi pedig azt mondtuk, hogy rendben, csináljuk meg, ez egyáltalán nem probléma“

 

– állítja.

 

„Itt is látni, hogy milyen eredményeket ért el a Most-Híd. Húsz éven keresztül húzódott ez az ügy, mire megoldódott. Azalatt a tíz év alatt, mióta a Most-Híd parlamentben van, már nincsenek olyan súrlódások a szlovákok és a magyarok között, a többségi és a kisebbségi nemzet együttélése között“

 

– konstatálta Érsek.

 

A program és a választások utáni együttműködés

 

Érsek szerint a Most-Híd választási programja kapcsolódik a 2016-os programjukra.

 

„Valamit sikerült belőle elérnünk a négy év alatt. A környezetvédelmi, közlekedésügyi és kisebbségi kérdésekkel foglalkozó szakembereknek csak annyi volt a dolguk, hogy kiegészítsék ezt a programot azzal, amit a jövőben is szeretnénk tovább csinálni“

 

– mondta, majd hozzátette: vannak olyan pártok, akik többszáz pontos programot és olyan dolgokat kínálnak, amiknek a megvalósítása lehetetlen.

 

Ami a választások utáni esetleges koalíciós partnereket illeti, elfogadták a Šanca feltételét, miszerint a Smerrel nem fognak együttműködni a választások után.

 

„Rajtuk kívül az ĽSNS és Igor Matovič személye akadályoz bennünket, akivel rossz tapasztalatunk van még a Radičová-kormány idejéből. Matovič még az életében nem szavazott meg egyetlen kisebbségi törvényt sem a parlamentben“

 

– zárta le Érsek.

 

Teraz.sk/Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.