Nyitókép: FOTO TASR/DUNA/MTI – Kancelária premiéra

 

Igor Matovič kormányfő a tegnapi budapesti látogatása során olyan gesztust prezentált Magyarország felé, amellyel egyértelműen kifejezte, hajlandó tovább ápolni a Szlovákia és Magyarország között fennálló jó kapcsolatokat – mondta a SITA ügynökségnek a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem Bölcsészettudományi Karának politológusa, Gabriel Eštok.

 

Matovič kormányfő a magyar miniszterelnökkel, Orbán Viktorral folytatott tárgyalása után megígérte a szlovákiai magyaroknak, hogy félelem nélkül használhatják a saját nyelvüket és alakíthatják a kultúrájukat Szlovákiában. Mint mondta, szeretné, ha a szlovákiai magyarok Szlovákia egyenrangú polgárai lennének.

 

 hirdetes_300x300  

Hajlandó a jó kapcsolatok ápolására

 

A politológus ezt a kijelentést standard diplomáciai nyilatkozatnak véli.

 

„A kisebbségek védelmére köteleznek minket azok a nemzetközi egyezségek és kötelezettségek is, amelyeket az országunk a múltban elfogadott, így a kormányfő kijelentésében nincs semmi forradalmi. Inkább egyfajta gesztusról van szó, amellyel azt szerette volna kifejezni, hogy hajlandó a Szlovákia és Magyarország között fennálló jó kapcsolatok ápolására“

 

– értékelte Eštok.

 

A politológus szerint Matovič kijelentését a magyar nemzetiségű szlovák állampolgárok felé irányuló üzenetként is lehet értelmezni, hiszen ezek a polgárok Matovič és a mozgalma számára a választások során fontos szavazóbázisnak bizonyulhatnak.

 

A szlovák miniszterelnök egyúttal azt is kijelentette, hogy jó lenne, ha a magyarok szlovákul tanulnának, mert ezzel egyedi nemzetté válnának a Visegrádi Négyeken belül. A politológus szerint az államnyelv ismerete, illetve az államnyelvtől eltérő nyelv anyanyelvként való elismerése teljesen normális dolog.

 

„Éppen erre az ideális állapotra kellene törekednünk. Személy szerint én erre egy oximoronként tekintek. Másrészt nagy valószínűséggel sokáig fog tartani, amíg széles körben el fogják tudni fogadtatni ezt a kölcsönös értelmezést. Tisztán pragmatikai szempontból a hivatalos szlovákiai politikai képviselőknek és a magyar nemzetiségű polgároknak erre kellene törekedniük“

 

– tette hozzá a politológus.

 

Ellentétes kijelentések

 

Eštok szerint a szlovák–magyar kapcsolatok nagyon jó szinten vannak, és mindkét kormánynak az az érdeke, hogy ez így is maradjon.

 

„A szlovák–magyar kapcsolatok romlása jelentős módon gyengítené a V4-ek egységét, ezt pedig a közép-európai országok a jelenlegi állapotban nem engedhetik meg maguknak“

 

– magyarázta a politológus.

 

Eštok szerint hozzá kell szokni ahhoz, hogy mindkét kormány bel- és külpolitikával kapcsolatos szóhasználata néha ellentétesen fog hatni.

 

„Ezt az ellentétet pénteken is megfigyelhettük, amikor Igor Matovič annak ellenére pozitív retorikát folytatott a magyar kisebbségről, hogy az ellentétben volt azzal a kijelentésével, amelyet a magyar kisebbség képviselőivel folytatott találkozó után mondott“

 

– magyarázta Eštok, majd hozzátette: Orbán Viktor beszédében is lehetett ellentéteket találni.

 

„A trianoni évforduló századik évfordulójával kapcsolatos beszédét, amit a hazai lakossághoz intézett, egyöntetűen nacionalistának lehet nevezni. A pénteki békésebb nyilatkozata, amelyben kitért arra, hogy a trianoni békeszerződés ellenére Magyarországnak milyen jó a kapcsolata a szomszédos államokkal, ellentétben állt a trianoni beszédével“

 

– jegyezte meg Eštok, aki szerint nem kétszínűségről van szó, hanem inkább pragmatizmusról.

 

Webnoviny.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 2 olvasónak tetszik ez a cikk.