Nyitókép: Facebook

 

A bársonyos forradalom óta eltelt 32 évben nem sikerült beteljesítenünk az igazságos állami iránti vágyunkat, amely mindnyájunk számára méltóságos életet biztosítana. Ezt a politikai, gazdasági és pandémiás válság során még inkább tudatosítjuk – jelentette ki Zuzana Čaputová államfő a bársonyos forradalom alkalmából mondott beszédében az RTVS-en.

 

„Mindannyian arra vágyunk, hogy ismét korlátozások nélkül élhessünk és építhessük az országunkat. Bárcsak úgy tudna minket egyesíteni ez a közös cél, mint 32 évvel ezelőtt“

 

– mondta az államfő. A járvánnyal kapcsolatban megemlítette, hogy a szabadság nem azt jelenti, hogy szóbeli és fizikai támadást indítunk az egészségügyi dolgozók, orvosok és a bolti eladók ellen.

 hirdetes_810x300  

 

Az elnök asszony véleménye szerint azzal a szellemiséggel és erkölccsel, amit a társadalom 1989 novemberében mutatott, ma sokkal sikeresebbek lennénk a járványellenes harcban és a járvány következményeinek feldolgozásában. Emlékeztetett, hogy az emberek erőszakmentesen harcoltak nemcsak saját maguk, hanem mindenki szabadságáért.

 

„Sokkal több olyan pillanat volt, ami összekötött minket, mint olyan, ami elválasztott. Ha pillantást vetünk a mai Szlovákiára, akkor érdemes lenne arra emlékezni, hogy ilyenek is tudunk lenni“

 

– jelentette ki.

 

Čaputová szerint kiváltképp a mostani időszakban érdemes kiemelni a novemberi események erőszakmentes jellegét.

 

„Sokan emlékszünk arra, hogy a demonstrációk nyugodt körülmények között zajlottak, és elképzelhetetlen volt, hogy a tüntetők megtámadják az embereket, lealacsonyodjanak a szitkozódáshoz és az agresszió jeleit mutassák“

 

– emlékeztetett.

 

A köztársasági elnök szerint sokan úgy tekintenek a megszerzett szabadságra, mint az egyén jogára, aki bármit megtehet.

 

„A felelősség nélküli szabadság erőszakos akaratérvényesítéshez vezethet. Az a szabadság, amely nem törvényességen és erkölcsösségen alapszik, destruktív erő“

 

– konstatálta az államfő.

 

Čaputová úgy véli, azokat az embereket kell bátorítani, akik a gyűlölet tárgyát képezik.

 

„Kötelezettséget vállalnak, betegeket gyógyítanak és egyéb más területeken próbálják meg jobbá tenni a társadalmunkat, minőségibbé az életünket. Ezek az emberek nem érezhetik azt, hogy magukra hagyjuk őket. Azt szeretném, ha még jobban érznék a támogatásunkat“

 

– mondta.

 

Čaputová szerint a Covid-19 megelőzésén és gyógyításán kívül a kölcsönös kapcsolataink gyógyítására is szükség lesz.

 

„Ez a szomorú időszak egyszer el fog múlni, de mi nemzetkén, Szlovákia polgáraiként továbbra is együtt fogunk élni, és gazdagabbak leszünk azáltal, hogy ismerni fogjuk a különbözőségeinket és az eltéréseinket. De bízom benne, hogy megerősödve, egymásért és nem egymás ellen fogunk itt állni, azzal az elhatározással, hogy megőrizzük a bársonyos forradalom üzenetét és meggyógyítsuk az országot“

 

– zárta le Čaputová.

 

Teraz.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!