Nyitókép: AGEL

 

A sérv vagy más néven hernia a hasfal legyengült részén keletkezett patologikus nyílás. A sérvek lehetnek veleszületettek vagy szerzettek. A komáromi AGEL kórházban közel húsz éve végeznek rutinszerű laparoszkópos lágyéksérv műtéteket. Előnyük egyértelmű – kevesebb beavatkozás a szervezetbe, gyorsabb felépülés, kevesebb lehetséges posztoperatív szövődmény. De ami a legpozitívabb, az egynapos egészségügyi ellátás keretében ezekre a műtétekre rövid a várakozási idő.

 

 „A laparoszkópos sérvműtét alapelve, hogy a sérvkapukat belülről hálóval fedjük le, ami fizikai és anatómiai szempontból is a legelőnyösebb módszer. A laparoszkópos műtétek előnye a páciens számára egyértelmű: kis heg, kevesebb fájdalom, gyorsabb felépülés, kisebb arányú kiújulás, gyorsabb munkakezdés és korábbi teljes körű terhelés, valamint sportolás. A műtétet leggyakrabban az egynapos sebészet keretében végzik el, kórházi kezelés nélkül, és az egészségbiztosító is fedezi“

 

– foglalta össze a műtét lényegét MUDr. Iveta Csekesová, a komáromi AGEL kórház egynapos egészségügyi ellátásának főorvosa.

 

 hirdetes_300x300  

A kórház havonta 15–20 ilyen típusú műtétet végez el, a műtött betegek pedig 18 év felettiek. Ezeket a műtéteket az egészségbiztosító fedezi. De hol alakul ki leggyakrabban sérv?

 

„Leginkább a lágyékban, itt lágyék vagy ritkábban combsérv lép fel, a köldök területén (hernia umbilicalis) vagy a hasfal területén (hernia epigastralis). A sérv gyakori típusa a hegben kialakult sérv, amely egy korábbi hasi műtétek szövődménye, itt ugyanis a heget egy alsó szalag képezi“

 

– magyarázza a tapasztalt szakorvosnő.

 

Fotó: AGEL

 

A sérvet anatómiailag egy kapu képezi, ami tulajdonképpen magában a hasfalban lévő nyílás, zsákocska, amelyet a hasüreget belülről borító hashártya és a zsákocska tartalma alkot. A zsákocska tartalma lehet a nagycseplesz (a belső szerveket borító szalagos-zsírszövet), vékony- vagy vastagbél, ritka esetekben petefészek vagy húgyhólyag.

 

A 19. század vége óta végeznek sérvműtéteket.

 

„Azóta különféle típusú műanyagokat fejlesztettek ki, de ezeknek nagy volt a kiújulási arányuk. A sebészeti technika fejlődésével, a 20. század 90-es éveitől kezdték használni a hálókat a hasfal nyitott módszerrel történő megerősítésére. A sebészeti módszerek fejlődésének másik mérföldköve a laparoszkópos technikák bevezetése volt, melyek során a hálót már intraabdominálisan helyezik el“

 

– mondta MUDr. Iveta Csekesová főorvos, hozzátéve, hogy nem minden sérvműtét végezhető el laparoszkóposan.

 

(X)

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.