Az elmúlt hétvégén a Füleki vár 17. alkalommal adott otthont a történelmet, korabeli hagyományokat felidéző Füleki Történelmi Várjátékoknak.

A két napos rendezvényt első alkalommal rendezte a Füleki vármúzeum, aki az átgondoltan tartalmas program mellett kicsit megváltoztatta a műsor megszokott rendjét is.
Ennek eredményeként az eddig az első napon rendezett íjászversenyre a második napon, vasárnap délelőtt került sor, a fő műsornap pedig az első nap azaz a szombat lett, amikor is kora délutántól késő estig váltották egymást a műsorok.


A Füleki várban megtartott rendezvények elmaradhatatlan részét képezi a Várfelső utcában megrendezett kézműves vásár, amely ezúttal is eredeti kézműves és gyárilag készített termékekkel, valamint gasztronómiai finomságokkal várta a látogatókat.
Kora délelőtt a város központjában, a piactéren kosztümös szereplők próbálták a várba csalogatni az éppen arra járókat.

A program első része a legfiatalabb a gyermekeknek szólt. A besztercebányai Vidám kardozók Társasága a Cassanova előbb akadálypályán próbáltatta ki a gyermekek ügyességét, majd történelmi játékokkal szórakoztatta őket.
Vár révén nem maradhatott el a udvari bolond és mutatványos sem (Filip Hajduk személyesítette meg). Inkább a gyermekek szüleinek szólt a füleki Defensores csoport történelmi kocsmája, amely egész nap várta a vendégeket.

A péczeli Bornemisza János Hagyományőrség szablyavívó iskolába hívta az az iránt érdeklődőket. A Törökbálintonról érkezett Sub Rosa Régizenei Együttes 13. századi, európai hangszeres zenét játszott, a középkorban használt hangszereken, korabeli kosztümben.
Hasonlóan azokhoz a vándorzenészekhez, akik egykor a piactereken álltak le szórakoztatni a „népséget”. Kicsit szokatlan módon a kovácsmesterséget egy hölgy Andrea Kosecová képviselte.


A kora délután kezdődött fő műsor lovagi tornával kezdődött, melyben a szegedi Pavane Történelmi Tánccsoport középkori táncokat és látványos zászlóforgatást mutatott be. A lovagi tornát a nagyszombati HECTOR ügynökség vezényletével zajlott le.
S mint minden évben ezúttal sem marad el a solymászbemutató (Kanát solymászok, Rimaszombat).


A délután második része a „A török félhold árnyékában” jegyében zajlott. Újra színre lépetek Pavane Történelmi Tánccsoport tagjai (zászlóforgatás, reneszánsz táncok), a Kanát solymászai. A Cassanova , a Vidám Kardozók Társasága a janicsárokat és harcmodorukat idézte fel.


A hajdúk bajvívásával a váczi Északi Szabad Hajdúk Hagyományőrző Egyesület és az Egerből érkezett Bornemisza János Hagyományőrség bemutatóján lehetett megismerkedni.
A műsorrészt a majdnem 40 éven át tartó török megszállás, 16. századi történelmi eseményeit lezáró 1593-as várostrom – a Füleki vár török fennhatóság alóli felszabadításának rekonstrukciója zárta.

A nap eseményeit este „Középkori vigadalom“ zárta, Koncertet adott a Sub Rosa Régizenei Együttes koncertje amihez Pavane Történelmi Tánccsoport középkori és reneszánsz táncháza társult, természetesen a nézők aktív részvételével. A Bornemisza János Hagyományőrség boszorkányt égetett. Zárásként Kyseli Krastafci tűzzsonglőr és csapata aratott megérdemelt sikert.



A 10. alkalommal, a füleki Koháry Polgári Társulás által kiírt íjászversenyre több, mint 80-an jelentkeztek Szlovákiából és Magyarországról. A verseny fődíját a „Nógrád Íjásza“ címet , csakúgy, mint tavaly ez évben is Tanyi Károly (Magyarország) szerezte meg.
Puntigán József
Nyitókép: Gergely Photo, Fülek
Megosztás:
Címkék: Bornemisza János Hagyományőrség Cassanova Defensores csoport Északi Szabad Hajdúk Hagyományőrző Egyesület Filip Hajduk Főoldal Füleki Történelmi Várjátékok Füleki Vármúzeum HECTOR ügynökség Koháry Polgári Társulás Kyseli Krastafci Nógrád Íjásza Pavane Történelmi Tánccsoport Sub Rosa Régizenei Együttes Tanyi Károly
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.