Minden eddigi részvételi rekordot megdöntött Losoncon a hagyományos Karácsonyi futás. Az 50. évfolyamra közel 1200 futó regisztráltatta magát. A legtöbben Losoncról és környékéről érkeztek, de voltak Angliából, Svájcból, s mint azt az eredmények mutatják, kiváló futók érkeztek Magyarországról is.

A legkisebbek. Felvétel: Puntigán József.

A lakosok részéről is jelentős figyelemmel kísért versenyt Alexandra Pivková, Losonc polgármestere és Pavol Baculík, a város polgármester-helyettese nyitották meg. Utóbbi 2003-ban, azaz 14 éve vette át a verseny szervezését és irányítását. A verseny főbírája Pocoš Robert volt.

A startpisztollyal: Kereks Vica. Felvétel: Puntigán József.

hirdetes_400x285

Az 5 km-es útvonal a város központjában lett kialakítva, kiindulási és érkezési pontja a B.S. Timrava Színház előtt felállított kapu volt. A verssenyzők 6 kategóriában (egyéni, staféta), 3, 5 és 20 km-es távon mérték össze az erejüket. A futók mellett 5 km-es távon az egyre népszerűbb Nordic Walking képviselői is útnak indultak.

Jobb oldalon. Alexandra Pivková. Felvétel: Puntigán József.

A 3 km-es futás a 7-12 éves fiatalok részére volt meghirdetve, a legkisebbek (6 éves korig) egy 200 m-es szakaszon futottak.

Bal oldalt, Jozef Pročko, moderátor. Felvétel: Puntigán József.

Az 5 km-es futás egy losonci sportoló nevét vette fel, aki az év elején tragikus körülmények között hunyt el. A győzteseknek járó díjakat többek között az édesapja adta át.

Az 5 km-es táv indítása. Felvétel: Puntigán József.

A díjak átadásán részt vett Kerekes Vica színésznő, aki a szervezők felkérésére, füleki szabadságát megszakítva érkezett Losoncra. Mint azt a kérdésemre elmondta, óriási meglepetés volt számára a verseny, a nagy részvétel és az érdeklődés. Minden regisztrált versenyző megkapta a Karácsonyi futás emlékérmét.

Maradandó emlékek (Popovics Andrea és Dániel László).

A verseny történelméhez tartozik, hogy a mostani pályabeosztást 2004-ben alakították ki. Addig a Losonc-Gács útvonalon versenyeztek. Mint azt Pavol Baculík elmondta, főleg azért döntöttek a változás mellett, hogy a város lakói közvetlen kapcsolatba kerüljenek a versenyzőkkel. Az elmúlt évek versenyeire emlékezve elmondható, hogy jó döntés volt, a futás nagy népszerűségre tette szert, amit az idei részvétel is bizonyított.

Pavol Baculík és Ján Káka. Felvétel: Puntigán József.

Az örömtől dobogott a szívem, amikor láttam, hogy az emberek a regisztrációnál négyes oszlopban a fél színházat betöltötték, és senki sem panaszkodott, hogy várakoznia kell. Azt mondtam ez egy káoszi helyzet lesz, de senki sem mondta, hogy Baculík úr, gyorsítsuk fel ezt, megyünk tovább” – foglalta össze élményét a verseny kiértékelésekor. Elmondva azt is, hogy 2003-ban 13-an vettek részt a futáson.

Felvétel: Puntigán József.

A versenyen és a kiértékelésen is részt vett Ján Káka egykori fényképész, futó, aki egyike azoknak, akik 50 évvel ezelőtt kedvtelésből futva útjára indították a Karácsonyi futást. 1967. december 26-án 4 fiatal fiú (Káka, Brada, Kutner és Bútor) úgy határozott, hogy Kálnón, Nagyfalun keresztül futnak egyet Losoncra. „Gyönyörű, havas reggel volt, amikor elindultunk. Az azóta már elhunyt Ivan Bútor volt az, akinek ez az ötlet az eszébe jutott” – osztotta meg akkori élményét Ján Káka.

A magyar sikereket is hozó eredményekből (a részletes eredmények itt érhetőek el).