Magas részvétellel zajlott Losoncon a Karácsonyi, István-napi futóverseny, amelyre a gyerekeket is beszámítva közel 1300 résztvevő regisztráltatta magát. A rendezvény szervezői Losonc város önkormányzata, valamint a Novohrad Polgári Társulás voltak, fő partnere a besztercebányai Marathon kft volt.

Az idén az időjárás is kegyes volt a résztvevőkhöz, az elmúlt években megszokott, nyirkos, ködös idővel ellentétben ezúttal ragyogó napsütésben zajlott le.

A futóverseny ezúttal is több kategóriában zajlott. A legkisebbek, az óvodások (6 év alatt) 200 m-es, a 7-12 éves gyerekek (minifutás) 3 km-es, a felnőttek 5 (Vladimír Findra, losonci futó emlékére), 10 km és 20 km-es távon, valamint 2×10 km-es váltófutásban, valamint Nordic Walking gyaloglásban mérték  össze erejüket.

A legtöbb résztvevő az idén is Szlovákiából és Magyarországról érkezett, de voltak futók Lengyelországból, Csehországból, Franciaországból, Angliából is.

A verseny rajtja és befutója a Masaryk utca B.S. Timrava Színház előtti szakaszán felállított kapunál volt. Az útvonal  a város utcáin Masaryk – Köztársaság tér – Gácsi – Sport – B. Nemcová – Rét – Varga – Hus – Komensky – Ady – Vajansky – Masaryk) vezetett, melynek 5 km-es hosszát a 20 km-es távot választóknak négyszer kellett megtenniük.

A regisztrációnak a futás történetében először a Városháza épülete adott helyet, a stáb a B.S. Timrava Színház épületében székelt, ahol a verseny ünnepélyes eredményhirdetése is lezajlott. Utóbbit a verseny igazgatója, Pavol Baculík, Losonc város alpolgármestere vezette.

Pavol Baculík

A versenyt Alexandra Pivková, Losonc város polgármestere nyitotta meg, aki üdvözölte a városból, a közelebbi és távolabbi településekről érkezett hazai és külföldi versenyzőket. Kiemelte, hogy az 5 km-es távot még kedvtelésből is le lehet futni, a 20 km-es táv lefutása pedig már inkább félprofi vagy profi kategória. A jelenlévőket köszöntötte Roman Malatinec, a Besztercebányai megyei önkormányzat elnökhelyettese is.

Jozef Pribilinec

A verseny díszvendége Jozef Pribilinec gyalogló, európa-, világ- és olimpiai bajnok volt, aki elmondta, hogy a karácsonyi ünnepek ideje alatt ritkán tesz eleget meghívásoknak, de Losonc esetében kivételt tett és élt a számára megtiszteltető meghívás lehetőségével.

Megkeresztelték a futóverseny 50 éves történet összefoglaló könyvet is, mely a losonci Városi Hivatal kiadásában jelent meg. Szerzői Jozef Drenko és Ján Šnúrik.