A kora kőkorszakból származó agyagmaszkot találtak régészek a németországi Baden-Württembergben. Eddig csupán két maszkot fedeztek fel ebből a korszakból Európában – Magyarországon és Romániában.

 

 

 

Az agyagleletet az 1960-as években ásta ki a Bad Schussenriedben található Federsee tó mocsarából Ernst Wall kutató, de a szakértőknek csak most sikerült megállapítaniuk korát.

 hirdetes_300x300  

 

A különleges maradvány egy agyagból égetett maszk jobb felének részlete, rajta két lyuk látható, valószínűleg ennek segítségével tartották az arc előtt. Tükrözéses rekonstrukciós módszerrel egészítették ki a darabot, a teljes, rekonstruált maszkot kedden mutatták be a nyilvánosságnak.

 

 

maszk
Helmut Schlichtherle régész mutatja be a hatvanas években a Federsee mocsárban megtalált neolitikumi maszkot és replikáját. Vélhetően halottat ábrázol, a szakértők szerint a halottkultuszhoz köthető halotti maszkról van szó. Kép: Fotó: EPA/Felix Kaestle

Bemutatásához ismét feltárták az egykori ásatás helyszínét. A Federsee igazi kincsesbánya a régészeknek. A maszkot Riedschachen egykori település szélénél találták, ahonnan már az időszámítás előtti 4200 és 3700 közötti időszakból származó kerámialeletek is előkerültek korábban.

 

A maszkot egyelőre tovább vizsgálják és előkészítik egy áprilisban nyíló kiállításra, amely a cölöpházak négyezer éves történetét mutatja be a Baden-Württembergi Régészeti Múzeumban.

 

 

MTI

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!