Egyiptom legnagyobb régészeti laboratóriumát állították fel a Gízai-fennsíkon, hogy restaurálhassák a fáraó 1987-ben felfedezett és azóta feltárt második napbárkáját.

 

A fából készült hajót 4500 éve építették az Óbirodalomban uralkodó IV. dinasztia második fáraója számára, hogy halálakor azon utazhasson a túlvilágra Ré napistennel. A bárkát több mint ezer darabra szedve temették el a fáraó piramisa közelében mészkőtömbökkel fedett sírokba.

 

A bárka 43 méter hosszú párját már korábban feltárták, kiemelték és restaurálták, és jelenleg a Gízai-fennsíkon lévő napbárka múzeumban látható. A második napbárka helyreállítását a japán Nemzetközi Együttműködési Hivatal és a Higasi Nippon Nemzetközi Egyetem finanszírozza, a régészek és restaurátorok 2020-ra tervezik befejezni a helyreállítási munkálatok első szakaszát.

 

Ejssza Zejdan, a restaurálást végző egyiptomi csoport vezetője elmondta, a laboratórium létrehozására ezért volt szükség, mert a hajó 1264 darabja közül számos túlságosan törékeny és nagy ahhoz, hogy elszállítsák a helyszínről.

 

 hirdetes_810x300  
MTI
Nyitókép: AP Photo/Amr Nabil

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek