Megszavazta döntő házként a képviselőház azt az RMDSZ-es törvénytervezetet, amely kötelezővé teszi az egészségügyi és szociális szolgáltatásokat nyújtó intézményekben a magyar nyelv használatát –  írja a maszol.ro . Az előírás azokra a településekre vonatkozik, ahol a magyarok számaránya eléri a húsz százalékot vagy az 5000 főt.

 

„Törvényi garanciát jelent az anyanyelv-használatára az egészségügyben és a szociális ellátást biztosító intézményekben a kedden megszavazott RMDSZ-es törvénykezdeményezés. Ez azt jelenti, hogy azokon a településeken, ahol a magyarok számaránya eléri a húsz százalékot vagy az 5000 főt, az egészségügyi és szociális szolgáltatásokat nyújtó intézményekben kötelesek lesznek magyar nyelven beszélő dolgozókat alkalmazni. Az erdélyi magyarok jogos elvárása vált valóra, hiszen Románia még mindig nem ültette gyakorlatba a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájában foglaltakat, amelyet 1995-ben írt alá” – mutatott rá Korodi Attila képviselő.

 

Hozzátette: „Tettünk egy előrelépést az anyanyelv-használat tekintetében. Így nemcsak azokon a településeken lesznek kötelesek magyar nyelven beszélő személyzetet alkalmazni, ahol a magyarok számaránya eléri a húsz százalékot, hanem azokon is, ahol van legalább 5000 magyar lakos. Így számos erdélyi nagyvárosban is, mint például Arad, Kolozsvár, Brassó, Temesvár, magyarul fordulhatnak orvoshoz az érintettek” – mondta az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a szavazást követően. Az alsóház elsöprő többségben mondott igent a tervezetre.

 

 hirdetes_300x300  

Az RMDSZ parlamenti csoportja az elmúlt parlamenti mandátumban iktatta a törvénytervezetet. A törvénytervezetről kedden döntőházként szavazott a képviselőház, a javaslat ezt követően államelnöki kihirdetésre vár.

 

Maszol.ro
kép: szatmar.ro

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!