A demográfiai helyzet romlása miatt „újra kell indítani” a népesedéspolitikát Oroszországban –  hangsúlyozta Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki kedden Moszkvában egy sor intézkedést hirdetett meg a népességfogyás megelőzése érdekében.

 

Az elnök bejelentette, hogy Oroszország januártól havi támogatást vezet be az elsőszülöttek után, amelyet a gyermek másfél éves életkoráig folyósítanak majd. Ennek összege jövőre 10,5 ezer rubel lesz, 2020-ra pedig meghaladja a 11 ezer rubelt (az orosz fizetőeszköz jelenleg mintegy 4,5 forintot ér).

 

A támogatás személyre szabott összegét az egyes régiókban megállapított gyermeklétminimum-érték és a család anyagi helyzete is befolyásolja majd. Erre a tervek szerint három év alatt 144,5 milliárd rubelt fordítanak majd. Putyin javaslatot tett az „anyasági tőke” program 2021-ig tartó meghosszabbítására és kiterjesztésére.

 

 hirdetes_810x300  

A 2007-ben bevezetett program értelmében a második és az azon felül vállalt vagy örökbe fogadott gyerekek után az állam egyösszegű támogatást fizet ki. Ez a lakáskörülmények javítására, oktatásra, a hátrányos helyzetű gyermekek társadalmi adaptációjára és integrációra vagy az anya magánnyugdíj-alapjának növelésére fordítható. Az anyasági tőke összege idén 453 ezer rubel, amely a gazdasági nehézségek miatt 2020-ig nem emelkedik.

 

Az elnök ígéretet tett a 2018-ban második vagy harmadik gyermeket vállalók jelzáloghitelezésének állami támogatására az évi 6 százalékos kamatláb fölött. Utasította a kormányt, a gyermekegészségügy állapotának javítására és arra, hogy fordítson 50 milliárd rubelt a gyermekorvosi rendelők korszerűsítésére. Sürgette a bölcsődei férőhelyek növelését.

 

Putyin szerint a demográfiai helyzet kiéleződése az előző, a második világháború és a 90-es évek közepének gazdasági és szociális visszaesése miatt bekövetkezett hanyatlás miatt előre látható volt. Hangsúlyozta, hogy az ország jövője a gyermekekről való gondoskodás minőségétől függ. Hangsúlyozta a család intézménye megerősítésének, valamint a gyermekek teljes értékű fejlődéséhez szükséges azonos feltételek megteremtésének fontosságát.

 

MTI
kép: USA Today

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!