Nyitókép: Euronews

 

Nehéz és nyers vita folyt az új magyar LMBT-ellenes törvényről a brüsszeli csúcson az Európai Tanács elnöke szerint. Az Európai Bizottság elnöke azt mondta, a legtöbb tagállam szerint ellentétes az európai értékekkel a magyar jogszabály. Az ír kormányfő szerint az ügy miatt pénzügyi szankciók jöhetnek a jövőben.

 

Nagy szükség volt a tegnap esti vitára az új magyar jogszabály ügyében – mondta az EU-csúcs után az Európai Tanács elnöke újságíróknak. Charles Michel szerint az ügy intimitása miatt szenvedélyes volt a vita, amely néha nehéz és nyers volt. Michel szerint a vita lehetőséget adott Magyarországnak arra, hogy kifejtse álláspontját. Ahogy csütörtök este beszámoltunk róla, a holland és a portugál miniszterelnök is felvette Orbán Viktornak, hogy Magyarország kiléphet az unióból, ha nem tiszteli az értékeket. Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök pedig a saját homoszexualitásáról beszélt Orbánnak és elmondta azt is, a saját anyja gyűlöli azt, hogy meleg.

 

Ursula von der Leyen bizottsági elnök az ülés utáni sajtótájékoztatóján arról beszélt, nagy volt az egyetértés a tagállamok között abban, hogy ellentétes az uniós értékekkel a jogszabály.

 hirdetes_300x300  

„Tegnap a többség nagyon világosan azt mondta, hogy a magyar törvény ellentétes az értékeinkkel. A tolerancia és és az elfogadás a diszkrimináció elleni harc alapja. Megvédjük a polgárainkat, bárhol is éljenek az unióban és bárkit is szeressenek”

 

– mondta a bizottság elnöke.

 

Az ír miniszterelnök, Micheal Martin pénzügyi szankciókkal fenyegette meg a kormányt. Úgy fogalmazott, Magyarország átlépett egy határvonalat, aminek kétségtelenül következményei lesznek a jövőbeli finanszírozásra.

 

Angela Merkel német kancellár jóval visszafogottabban fogalmazott, bár a közös értékek védelmét ő is kiemelte. Hozzátette, súlyos problémáról van szó, de nem csak Magyarország esetében. Az ügy szerinte rámutat arra, hogy szükség van-e az egyre szorosabb unió létrehozásának gondolatára, amelyet sokat kétségbe vonnak. Ebben az ügyben nem csak Magyarországnak volt eltérő álláspontja. A tegnap esti vitában egyébként csak Lengyelország és Szlovénia szólalt fel Magyarország mellett.

 

Euronews

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 5 olvasónak tetszik ez a cikk.