Nyitókép: Körkép.sk
Az Európai Parlament képviselői további lépéseket várnak a szlovák kormánytól a korrupció elleni harcban és az uniós mezőgazdasági források védelmében. Az elmúlt két évben az uniós csalás elleni hivatala, az OLAF több visszaélést is leleplezett a földalapú támogatásoknál Szlovákiában. EP-képviselők szerint azonban ez csak a jéghegy csúcsa. A szálak egészen a Kuciak-gyilkosságig érnek.
Szlovákiában a fiatal riporter, Jan Kuciak meggyilkolása után került reflektorfénybe az agrárpénzekkel való visszaélések ügye. Most EP-képviselők újabb vizsgálatokat követelnek Brüsszelben. Az unió csalás elleni hivatala, az OLAF a riporter meggyilkolása óta kiemelten figyel az agrárpénzekre és megkezdte az ügyek felgöngyölítését.
“Az összes 2020-as közvetlen lezárt kifizetéses vizsgálatunk kapcsolódott a meggyilkolt újságíró, Jan Kuciak által feltárt ügyekhez”
– mondta az OLAF vizsgálati igazgatója, Margarete Hofmann.

Az ügyről az Európai Parlamentben, a Költségvetési Ellenőrzési Bizottság ülésén hallgatták meg az OLAF, illetve a szlovák kormány beszámolóját. Az OLAF több szabálytalanságot is feltárt. Tavaly négy vizsgálatot zártak le az agrártámogatások ügyében, idén pedig további hármat a vidékfejlesztési támogatásokról. Az ügynökség aggódik a földalapú támogatások elosztása miatt.
“Nagyon kaotikus a földek nyilvántartása. Nagyon nehéz igazolni, ki a föld valódi tulajdonosa és ki jogosult a támogatás felvételére”
– mondta egy cseh EP-képviselő, Mikuláš Peksa.
A káoszt kihasználva többen jogosulatlanul vettek fel földalapú támogatásokat. Szlovákiában hosszú politikai válság után áprilisban lépett hivatalba az új kormány, melynek egyik célkitűzése a korrupció elleni harc. A pozsonyi mezőgazdasági miniszter videókapcsolattal jelentkezett be a brüsszeli maghallgatáson. Azt mondta, szigorítanak a kifizetési szabályokon és megvédik az uniós forrásokat.
“Mióta hivatalba léptem, minden problémás kifizetést leállítottunk”
– mondta a szlovák agrárminiszter.
“Nem tudok róla, hogy a hivatali időm alatt jogosulatlanul vettek volna fel támogatást. Leállítjuk az ilyen támogatásokat, egy új ellenőrzési és kockázatelemzési rendszert vezettünk be”
– mondta Samuel Vlčan.

Egy kormánypárti EP-képviselő szerint az előző szocialista kormány idején történtek ezek a visszaélések. Szerinte a pénzek kifizetését végző kormányügynökségnél volt a legtöbb szabálytalanság. Szerinte az eddig felderített ügyek csak a jéghegy csúcsát jelentik. A problémák miatt megvizsgált ügyek több, mint felénél bebizonyosodott, hogy csalásról van szó – mondta az Euronewsnak Michal Wiezik.
“A csalások mennyisége hatalmas lehet. De ezt senki nem tudja biztosan, amíg alaposan ki nem vizsgálják ezeket. Ezért nagyon kíváncsian várom, lesznek-e további vizsgálatok annak érdekében, hogy a csalások valódi mennyisége kiderüljön”
– mondta Michal Wiezik.
A néppárti politikus szerint a szálak a Fico-kormány idejére nyúlnak vissza.
“Az előző kormány 12 éven át nagyon sok csalásos ügyben volt érintett és közük lehetett a Kuciak-gyilkossághoz is. Ilyen volt a politika általános légköre. Ezért ahhoz, hogy megtudjuk a valóságot, nyomozni kell, fel kell deríteni az ügyeket. És félek attól, hogy mire fogunk bukkanni a végén”
– mondta Michal Wiezik EP-képviselő.
Szlovákia tavaly 66 millió eurós pénzügyi bírságot kapott a bizottságtól a visszaélések miatt. Erről az Európai Bizottság mezőgazdasági főigazgatóságának igazgatóhelyettesem Michael Scannell beszélt az Európai Parlamentben.
“Nem okoz nekünk túlzott örömöt az ilyen kiigazítások elrendelése, de ezek a körülmények miatt indokoltak voltak”
– mondta Michael Scannell.
Ezek a kiigazító intézkedések változatosak lehetnek. A bizottság elrendelheti a források visszafizetését, de átcsoportosításokra és a projektek újratervezésére is lehetőség van úgy, hogy ne kelljen visszaadni a támogatást.
A cseh kalózpárti képviselő, Mikuláš Peksa az ülés után azt mondta, konkrét lépésekre van szükség a szlovák kormány részéről az ígéretek után.
“Ebben az ügyben sok mindet hallottunk a korrupció elleni harcról, de ezek közül csak néhányat ültettek át a gyakorlatba. Vagyis én még nem sietném el az ügyet, megvárnám, hogy minden úgy működjön, ahogy kellene”
– mondta Mikuláš Peksa.
Megosztás:
Címkék: csalás gazdatüntetés Ján Kuciak meggyilkolása korrupció Margarete Hofmann mezőgazdasági támogatások OLAF
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek

Körkép
A szerkesztőség általános szerzője.Hirdetés (X)
- 2022. máj. 21. - 21:04
-
Levandowski beperelte korábbi ügynökét, aki állítólag zsarolni próbálta
- 2022. máj. 21. - 20:47
-
Ősi, föld alatti várost találtak Törökországban
- 2022. máj. 21. - 20:37
-
Szövetség OT: Nyitra és Nagyszombat megyében saját jelöltet állítanak. A teljes lista június végén válik ismertté
- 2022. máj. 21. - 20:19
-
Forró vonalat hoztak létre az ukránok az oroszoknak: Telefonon jelezhetik, akik megadnák magukat
- 2022. máj. 21. - 19:40
-
Tragédia a síneken: Barnamedvével ütközött a magas-tátrai vasúti szerelvény - Képekkel
Népszerű tartalom
Terjed a majomhimlő a világban. Ezt kell tudni a betegségről és a kezeléséről
- Egészség
- |
- 2022. máj. 19.18:52
A németek a második világháború óta nem látott éhínségre figyelmeztetnek. Szlovákiában óvatos vita megy az exporttilalomról
- Gazdaság
- |
- 2022. máj. 18.13:27
Börtönbe kerülnek a hidasok? A közvélemény már Bugár seggéért "aggódik"
- Vélemény
- |
- 2022. máj. 20.21:12
Srí Lankán szinte már egy csepp benzin sincs, az emberek verekednek az élelmiszerért
- Külügyek
- |
- 2022. máj. 20.16:53
Morawiecki: Ha Svédországot és Finnországot megtámadják, Lengyelország a segítségükre siet
- Külügyek
- |
- 2022. máj. 19.16:05
Véget ért Mariupol ostroma, az utolsó ukrán is megadta magát
- Külügyek
- |
- 2022. máj. 21.09:32