Nyitókép: Körkép.sk
A magyar jogállamisági reformok nem elegendőek ahhoz, hogy az Európai Bizottság módosítsa az ország 7,5 milliárd euró európai uniós forrás befagyasztására vonatkozó ajánlását. Ezt Johannes Hahn európai költségvetési biztos nyilatkozta ma Zbyňek Stanjur cseh pénzügyminiszternek címzett levelében, aki a héten a tagországok nevében kérte a bizottságtól Magyarország lépéseinek újbóli értékelését.
A tagországoknak december 19-ig, hétfőig kell dönteniük, hogy befagyasztják-e a pénzt. Ugyanakkor számos állam a javasolt összeg csökkentését szorgalmazza annak érdekében, hogy Magyarország beleegyezzen az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatásba.
Az EU végrehajtó testülete szeptemberben javasolta a 2021 és 2027 közötti időszakra az uniós kohéziós források magyarországi részesedésének 65 százalékának megfelelő pénz kifizetésének blokkolását, mert attól tartanak, hogy azok elosztását korrupció, zsarnokság vagy átláthatatlan közbeszerzési rendszer befolyásolja. Így a Bizottság először alkalmazta azt az új szabályt, amelyről tavalyelőtt Magyarország és Lengyelország ellenkezése ellenére is megállapodtak a tagállamok az uniós költségvetés védelme érdekében. Az Európai Újjáépítési Alapból Budapestet megillető további 5,8 milliárd euró kifizetését ugyanakkor szintén reformoktól tette függővé a Bizottság.
Az uniós tagállamok pénzügyminiszterei azonban kedden nem tudtak többségre jutni a bizottsági javaslat elfogadásához. Az EU cseh elnöksége a magyar források megvitatását az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatás és a Magyarország által blokkolt, cégekre vonatkozó globális minimumadó jóváhagyásához társította. A tárgyalások azonban holtpontra jutottak, és a miniszterek új értékelést kértek a bizottságtól.
Hahn a levélben megjegyzi, hogy Magyarország erőfeszítéseket tett a reformok irányába, de sok esetben döntő fontosságú lesz ezek gyakorlati működésének ellenőrzése, amelyre a bizottságnak még nem volt lehetősége. Amíg ez nem történik meg, “az uniós költségvetés kockázatának ésszerű becslése jelenleg az érintett (támogatási) programok 65 százalékának felel meg” – mondta a biztos a levélben. Az EB kiegészítette a legutóbbi, novemberi értékelését az azóta történt változásokat ismertető melléklettel, amely szerint a legtöbb ponton nem történt változás. Hahn szerint továbbra sem garantált a közbeszerzéseket felügyelő új testület függetlensége, és a pénzügyi csalás vagy korrupció ügyében hozott nyomozó szervek határozatainak bírósági felülvizsgálatának hatékonysága sem.
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek

Körkép
A szerkesztőség általános szerzője.- 2023. feb. 01. - 17:26
-
Szlovákiában a rák előfordulása meghaladja az uniós átlagot
- 2023. feb. 01. - 17:00
-
Itt a száraz február - Alkoholproblémáid vannak? Próbálj meg egy teljes hónapig nem inni
- 2023. feb. 01. - 16:49
-
A liberálisok Tiso betiltásával Esterházyt is kihúzták volna - Gyimesi ellenállt (videóval)
- 2023. feb. 01. - 16:03
-
Idén elmarad az ötödikesek matematika és szlovák nyelv országos tesztelése
- 2023. feb. 01. - 15:19
-
Lettország bojkottálhatja a párizsi olimpiát, ha azon az oroszok is ott lesznek
Népszerű tartalom
Király Zsolt: Nem jött be Simon Zsolt újabb átverése. Megszabadult a Magyar Fórumtól a Szövetség-Aliancia
- politika
- |
- 2023. jan. 30.18:47
Cseh és szlovák külügyminiszterek: Orbán nem Magyarország. Döbbenetes, hogy valaki ilyen kijelentésekre képes
- Külügyek
- |
- 2023. jan. 31.14:24
A bukott kormány megadta magát a Villamosművek részvényeseinek: csökkenti az extraprofitadót
- Gazdaság
- |
- 2023. jan. 31.16:12
Épphogy megválasztották az új cseh elnököt, máris botrányt kavart
- Külügyek
- |
- 2023. jan. 31.16:49
A britek sem küldenek vadászgépeket Ukrajnának. Vulhedarnál az oroszok áttörhették a frontot
- Külügyek
- |
- 2023. jan. 31.15:50
Előrehozott választások: Eldőlt, szeptemberig kap hosszabbítást a Heger-kabinet
- politika
- |
- 2023. jan. 31.17:28