Nyitókép: SITA/AP

 

Megtalálták az amerikai hatóságok az egyik lelőtt kínai léggömb szenzorait az Atlanti-óceánban. A hőlégballon még február elején bukkant fel az amerikai légtérben, és Washington szerint egyértelmű, hogy megfigyeléseket végzett, bár Kína ezt tagadja.

 

A kutatócsapatok egy nagyjából 10 méteres antennát is találtak a tengerben, írja a BBC. A maradványokat most az FBI vizsgálja. A napokban három másik repülő tárgyat is lelőttek, kettőt az Egyesült Államok és egyet Kanada felett. Ezekről egyelőre nagyon keveset lehet tudni.

 

Az amerikai védelmi miniszter szerint a tárgyak nem jelentenek katonai fenyegetést, illetve veszélyt a földön tartózkodók számára, ugyanakkor kockázatot testesítenek meg a polgári repülés és információbiztonság szempontjából.

  hirdetes_300x300   

Lloyd Austin Brüsszelben újságírók előtt az eszközök megsemmisítését azzal indokolta, hogy miután nem tudták pontosan meghatározni, miről van szó, elővigyázatosságból cselekedtek az ország biztonsága és érdekének védelmében. Megjegyezte: tisztában vannak azzal, hogy országok, vállalatok, tudományos szervezetek tevékenykednek a szóban forgó légtér-magasságokban, akár legitim kutatási célokból.

 

In this image released by the U.S. Navy, sailors assigned to Assault Craft Unit 4 prepare material recovered off the coast of Myrtle Beach, S.C., in the Atlantic Ocean from the shooting down of a Chinese high-altitude balloon, for transport to the FBI, at Joint Expeditionary Base Little Creek in Virginia Beach, Va., on Feb. 10, 2023. The federal government’s lack of information about four aerial objects recently shot down over North America is helping to fuel conspiracy theories and conjecture on the internet. (Ryan Seelbach/U.S. Navy via AP)

 

A Fehér Ház sajtótájékoztatóján a nemzetbiztonsági tanács kommunikációs koordinátora igyekezett eloszlatni azokat a híreszteléseket, miszerint földönkívüli légi eszközökről van szó. John Kirby úgy fogalmazott,

 

„az amerikaiaknak nincs okuk aggódni amiatt, hogy földönkívüliekről van szó”.

 

A feltételezések annak nyomán kezdtek el terjedni, hogy az Észak-amerikai Légtérvédelmi Parancsnokság (NORAD) parancsnoka vasárnap úgy fogalmazott, semmilyen lehetőséget nem zárna ki az azonosítatlan légi tárgyak származásával kapcsolatban.

 

„Tudom, hogy ez is felmerült, de hangsúlyozom: nincs jele földönkívüli tevékenységnek”

 

– mondta a Fehér Ház szóvivője, Karine Jean-Pierre.

 

„Bár nem utaltak jelek arra, hogy a három objektum közül bármelyik kémeszköz lett volna, kizárni ezt nem tudtuk. A nemzet védelmében jobb biztosra menni”

 

– magyarázta a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője, John Kirby.

 

Peking eközben meggyanúsította Washingtont azzal, hogy maga is küldött léggömböket Kína fölé.

 

„Az is gyakori, hogy amerikai hőlégballonok lépnek be illegálisan más országok légterébe. Tavaly óta több mint tízszer repültek át a kínai légtéren amerikai magaslégköri léggömbök, anélkül, hogy erre engedélyt kértek volna. Az Egyesült Államoknak inkább magába kellene néznie ahelyett, hogy rágalmazza Kínát, és konfrontációt gerjeszt” – mondta a kínai külügyminisztérium szóvivője, Van Venbin.

 

A másik három repülő tárgy darabjait még keresik az amerikai hatóságok.

 

Euronews

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.