Nyitókép forrása: autoblog.com

 

Az amerikai autógyártók helyett a németek faragnak rá leginkább az amerikai-kínai kereskedelmi háborúra. Olyannyira, hogy egyes előrejelzések szerint százmilliós bevételkieséssel számolhatnak a gyártók. A dolog érdekessége, hogy a nagy amerikai gyártók csak a harmadik-negyedik helyen szerepelnek a károsultak listáján.

 

Az autókereskedelem adja a nemzetközi áruforgalom harmadik legnagyobb részét – rögtön a kőolaj és kőolajszármazékok után. Ezeknek az áruknak a közös jellemzője, hogy rendkívül érzékenyek a külső behatásokra. A kereskedelmi háború pedig egyenesen károsan hat a forgalmukra.

 

A legutóbbi vámintézkedések Washington és Peking részéről paradox módon a német autógyáraknak okoz komoly fejtörést. Szeptember elsejétől Kína 25 százalékos importvámot vet ki az amerikai árukra, így a korábban bevezetett vámokkal együtt egyes gépkocsikra már az alapértékük 40 százaléka terhelődik rá vámként.

 hirdetes_400x285  

 

Az első kínai vámintézkedésekkor az amerikai autóexport a felével esett vissza. Csakhogy nem az amerikai gyártók vesztettek rajta leginkább, hanem a német autógyártók, történetesen a BMW és a Daimler. Mindkettőnek gyára van az USA-ban (az előbbinek Dél-Karolinában, az utóbbinak Alabamában).

 

A csavar ott van, hogy az USA területén gyártott, majd Kínába eladott évi 230 ezer autó 57 százaléka német márkájú. A BMW évi 77 ezer, a Daimler 54 900 darab személygépkocsit exportál Amerikából Kínába.

 

Márpedig, Kínában ha Amerikából importált autókról van szó, elsősorban a német márkákat keresik. A tíz legnépszerűbb márkából hat német. A kereskedelmi háború autóipari áldozatainak listáján a Ford és a Tesla következik, de nagyságrendekkel kisebb veszteségekkel.

 

 

Százmilliós bevételkieséssel számolhatnak a kínai piacra jutás hirtelen megdrágulása miatt a német gyártók. A hírre ráadásul zuhanni kezdtek az autóipari részvények is, a BMW és a Daimler papírjai 3 százalékkal, amivel hét éves minimumra estek vissza.

 

És persze, ha a német gazdaság egyet tüsszent, akkor Közép-Európa is beleremeg, különösen Szlovákia, ahol gyakorlatilag az egész gépipar a német autóipari konszernek kiszolgálására épül fel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kereskedelmi háború közvetlenül hatással lenne a szlovákiai exportra. Az elmúlt években a szlovák export Kína irányába 53 százalékkal nőtt, míg a német export 18 százalékkal csökkent.

 

Ennek ellenére még sincs ok az optimizmusra. A kereskedelmi háború Európába nyomta az USA-ból gyakorlatilag száműzött olcsó kínai acélt, térdre kényszerítve a kassai vasművet, ahol elbocsátásokat és rövidített munkahetet vezettek be.

 

És bár még alig érzékelhető, a gépipari megrendelések is közel nyolc százalékkal estek vissza Szlovákiában. Ma már nem csak arról van szó, hogy Kína kevesebb autót importál, hanem arról, hogy a német autógyártók a megszokott (amerikai) útvonalakon nem jutnak be a 1,5 milliárdos piacra.

 

Amerikai fricska

 

És miközben a németek nem tudják, hogyan tartsák meg magukat a dízelbotrány ellenére az amerikai piacon, Washington megállapodást hozott tető alá Japánnal, amely szerint az USA eltörli a japán autókra vonatkozó importvámokat (cserébe Japán eltörli az amerikai marhahúsra és származékaira kirótt vámokat).

 

Körkép.sk, CNBC.com

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!