Nyitókép: Euronews

 

Hétfőn életbe lépett az a rendelet, amellyel a magyar kormány hatóságilag 480 forintban maximálja a 95-ös benzin és a dízel kiskereskedelmi árát. Ugyanaznap kiderült, hogy szerdától a nagykereskedelmi ár 5 forinttal nő. Néhány kisebb kereskedő pórul járhat, de a kormány számára több soron kecsegtethet haszonnal az árplafon.

 

Csütörtökön jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökségért felelős miniszter, hogy egyfajta ársapkát vezet be a magyar kormány a 95-ös benzinre és a dízelre, amelyek ára tartósan a lélektani 500 forintos határ fölé emelkedett. Az intézkedésnek az elsődleges célja nyilván az, hogy megszűnjön egy fontos támadási felület a kormánnyal szemben, hiszen a benzinár érzékeny politikai téma, különösen pár hónappal a választások előtt. A kormány ezt ráadásul úgy oldja meg, hogy a számlát a kereskedők állják.

 

– A rögzített ár a kiskereskedelem árrését csökkenti – magyarázta az intézkedést az Euronewsnak Weinhardt Attila, a portfolio.hu elemzője. – Információink szerint a nagykereskedelmi ár a 465-470 forintos sávban van jelenleg, ez azt jelenti, hogy az intézkedés a kiskereskedők árrését nagyjából a 8-15 forintos tartományba korlátozza a korábbi, nagyjából 30-35 forintos sáv helyett.

 hirdetes_300x300  

A magyar piacon a legtöbb kutat a nagykereskedelemmel is foglalkozó nagyvállalatok üzemeltetik, a magyarországi vállalatszintű eredményen ezért ugyan érződik majd a profit csökkenése, de nem fognak veszteségbe fordulni. (Ez alól csak az az eset kivétel, ha egyszerre gyengül jelentősen tovább a forint a dollárral szemben és emelkedik az olajár.) Az árplafon esetleg a kisebb, néhány kutat üzemeltető szereplőknek okozhat gondot, amelyek eleve rosszabb pozícióból alkudnak a nagykereskedőkkel szemben, ezért kisebb árréssel dolgoztak korábban.

 

Csütörtökig jelentkezhetnek a kormánynál azok a piaci szereplők, akik hajlandóak átvenni azokat a kutakat, amelyek ilyen kiskereskedelmi áron nem vállalják tovább az üzemanyag-értékesítést. Ilyen módon az árplafonnak lehet olyan mellékhatása is, hogy segíti a MOL terjeszkedését, valószínűtlen ugyanis, hogy Palkovics László minisztériuma a SHELL-t vagy az ÖMV-t juttatná ilyen lehetőséghez.

 

A portfolio.hu elemzője szerint az intézkedésnek az inflációt csökkentő hatását egyelőre pontosan nem lehet megbecsülni, de valószínűleg néhány tized százalék lehet – persze ez attól függ, hogy mennyi lenne a benzinár az ársapka nélkül. Ugyanakkor a szakértők arról is találgatnak, hogy a rögzített benzinár támogatásként is értelmezhető az MNB-nek a keddi kamatdöntés előtt. A Magyar Nemzeti Bankon ugyanis nagy a nyomás, hogy a régió többi nemzeti bankjához hasonlóan az előirányzottnál nagyobb mértékben emelje az alapkamatot, csakhogy ez ellentmondana a kormány gazdaságpolitikájának, amely még mindig a gazdaságélénkítést helyezi a középpontba. Az MNB azonban most hivatkozhat arra, hogy a benzinár rögzítése kellő mértékben csökkenti az inflációs kilátásokat ahhoz, hogy megelégedjenek kisebb kamatemeléssel.

 

Weinhardt Attila arra is felhívta az Euronews figyelmét, hogy a prémium benzin-típusokra nem vonatkozik az ársapka, és ezek már a teljes forgalom 20-22 százalékát adják. Így az is előfordulhat, hogy a prémium vásárlókért indul verseny a kereskedők között.

 

Euronews

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.