Nyitókép: zena.sme.sk
A farsangi időszakra jellemző a vidám szórakozás, a farsangi finomságok fogyasztása. Nincs ez másképp idén sem, a február végi utolsó farsangi napokban.
A népiesen “Farsang farkának” mondott időszak remek lehetőséget nyújt arra, hogy az ember kiszórakozza magát a Nagyböjt, azaz a húsvéti várakozás előtt.
„Emlékezzél, ember, hogy por vagy, és porrá leszel!” – Szerdán kezdődik a nagyböjt
A keresztények életében nagy jelentőséggel bír a húsvét előtti böjti időszak.
Nagy vigadalom lesz a Csallóközben – szombaton tartják a Nemeshodosi és Nagyabonyi Dőrejárást
Az utolsó farsangi napokon az emberek még elkészítik a jellegzetes farsangi ételeket. Néhányat bemutatunk Önöknek.

Siska
Hozzávalók:
- 1 kg sima liszt
- 5 dkg élesztő
- 5 dkg vaj
- 5 dkg kristálycukor
- 600 ml tej
- 2 kanál (leves) rum
- 300 g sárgabaracklekvár
- 3 db tojás
- 1 liter olaj a sütéshez
Elkészítjük az élesztőt, majd az átszitált lisztbe öntjük. Hozzáadjuk a cukrot, a vajat, a rumot, a tojássárgáját, a tojásfehérjét, és szükség szerint tehetünk hozzá langyos tejet is. Egy nem túl sűrű tésztát készítünk, és meleg helyen kelesztjük.

Miután megkelt, egy deszkán 1-2 cm vastagságúra nyújtjuk a tésztát, majd kör formával kiszaggatjuk. Ezeket a formákat kicsit pihentetjük még, majd a forma közepén lyukat készítünk, és lyukakkal lefelé forró olajba tesszük.

A kész siskákat papírszalvétára rakjuk, hogy az olajtalanítsa a finomságot. Míg a siskák melegek, porcukor és vaníliás cukor keverékébe hempergetjük őket. Ezt követően a siskák mélyedésébe tegyünk baracklekvárt.

Kocsonya
Ahány ház, annyi szokás – tartja a mondás. Így van ez a főzés, sütés területén is. Sokan a sok éves, nagymama-féle, receptek alapján készíti el a különböző fogásokat, amíg mások modernizált változatban. Ám az ételek regionális különbségekkel is készülhetnek.
Egy igazán ízletes kocsonyához az alapanyag milyensége és mennyisége a legfontosabb.
Hozzávalók:
- 1 kg kocsonyahús
- 1 fej fokhagyma (min. 6 gerezd)
- 1 vöröshagyma
- 1 zellergyökér
- 2 sárgarépa
- 1 petrezselyemgyökér
- só
- bors
- babérlevél
A megtisztított, feldarabolt kocsonyahúst feltesszük főni annyi vízben, hogy az ellepje a húst, majd kissé megsózzuk. Kis tűzön, lassan főzzük. Miután felforr, kicsapódik a szürkésfehér hab, amit vagy szűrővel leszedünk, vagy az egészet leszűrjük.

Ezt követően a fazékba rakjuk a megtisztított zöldségeket (kivéve a fokhagymát) és a felsorolt fűszereket. A fokhagymát csak akkor helyezzük a készülő ételbe, amikor már a hús úgymond kezd elválni a csonttól.
Lefedve, továbbra is lassú tűzön főzzük több órán át, mindaddig, amíg a hús teljesen meg nem puhul.
Amikor úgy látjuk, hogy a hús teljesen megpuhult és elválik a csonttól, kiszedjük a fazékból, majd kicsontozzuk. Ezt a porcióczás követi. Mikor a kocsonyalé kihűlt, zsírtalanítjuk és porciózzuk. Minden tányérba annyi levet teszünk , hogy ellepje a húsokat, és a zöldségeket. Ha ezzel végeztünk, az ételt hűvös helyre tesszük, hogy az megalvadjon…

A fent említett recepteken kívül sokan készítenek pl. csörgefánkot is. Emellett ezekben a napokban számos családban tartják meg a húsvét előtti, hagyományos disznóvágást. Vannak olyan települések, ahol hagyományos dinsznótoros lakomát is tartanak. Ilyen volt Szemet községben is.
Farsangi összefoglaló
A farsangi időszakban sok bált és lakodalmat tartottak. A farsangi álarcok viseletének népszerűsége sem hagyott alább az évek elteltével sem. Több helyen álarcos bált is tartottak. Az elmúlt évben a csallóközi Nyárasd községben is szerveztek hasonlót.
Az egyik legismertebb farsangi szokás a télbúcsúztató, valamint a termékenységvarázslás. Ilyenkor a busók/dőrék körbejárják a településeket, hogy kiűzzék onnan a gonoszt, a telet. Közben apró ajándékokat gyűjtenek a lakosoktól, nézelődőktől.
Nagy vigadalom lesz a Csallóközben – szombaton tartják a Nemeshodosi és Nagyabonyi Dőrejárást
Csallóközben a dőrejárás során a dőrék vidám zeneszóval, dőrés járművekkel járják körbe a falut. Emellett kolompokkal és kereplőkkel is hangoskodnak. Ilyen szokás a Nemeshodosi-Nagyabonyi Dőrejárás, a Nagyszarvai Dőrejárás, és a Bősi bőgőtemetés is.
Az egyes házaknál tojást és süteményt is begyűjtenek. Jaj annak, aki nem nyit ajtót, mert akár a kapuját is összeláncolják. Az esemény végén a dőrék tüzet gyújtanak, ahol elégetik a télbábut vidám tánc,és lakomázás közben

Hamvazószerda
Ezek a télűző szokások emlékeztetnek arra , hogy vége a farsangnak és közeledik a böjt, a húshagyó napok. A nagyböjti időszak, – ami Hamvazószerdán kezdődik- előzi meg a keresztények legnagyobb ünnepét, a Húsvétot.
Egy szépkorú házaspár arra buzdított és tanított engem, hogy egyél, igyál, ne bánkódjál! Legyen ez az idei farsangutó szlogenje is.
Laky Erzsébet
Fényképek: Bacsó Helga
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
Hirdetés (X)
- 2023. Már. 28. - 18:06
-
A komáromi kórház főgyógyszerésze részt vett az Európai Kórházi Gyógyszerészek Szövetségének kongresszusán a portugáliai Lisszabonban
- 2023. Már. 28. - 17:53
-
A kormány elfogadta a 2024-es lakossági áramárakat
- 2023. Már. 28. - 17:47
-
Az ukrán védelmi tárca már a twitteren vág fel a nyugati tankokkal
- 2023. Már. 28. - 17:12
-
A kormány visszavonta Martin Klus jelölését az Európai Számvevőszék testületébe
- 2023. Már. 28. - 16:04
-
Emelte a brit elhárítás az észak-írországi terrorkészültség szintjét
Népszerű tartalom
Vége Ukrajna végeláthatatlan pénznyomdájának, amiből a háborút finanszírozta
- Uncategorized
- |
- 2023. Már. 26.15:05
Háború Európában: Zelenszkij felszólította a hátországban élőket, hogy vegyék ki részüket a harcból
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 27.12:01
Túró, vaj, tejföl, bor – közzétették az árstopos élelmiszerek listáját
- Gazdaság
- |
- 2023. Már. 21.18:28
Ennyit keres havonta egy pedagógus
- Belföld
- |
- 2023. Már. 27.10:54
Naď Gyimesinek: „Ő egy kétségbeesett selejt”. Gyimesi: „Engem nem az amerikai nagykövetségen gyártottak”
- politika
- |
- 2023. Már. 25.11:23
Kártérítést követel Svédországtól Greta Thunberg
- környezetvédelem
- |
- 2023. Már. 27.16:23