Nyitókép: Jan Thomas Zrínyi Miklós félalakos képmása A Költő, hadvezér, államférfi – Zrínyi Miklós (1620–1664) című kiállításon a Magyar Nemzeti Galériában (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

 

Zrínyi-emlékévvé nyilvánította az Országgyűlés 2020-at. Padányi József vezérőrnagy szerint a költő, hadvezér, politikus Zrínyi Miklós legfontosabb üzenete a ma embere számára a megalkuvás nélküli hazaszeretetet jelenti.

 

Zrínyi Miklós-emlékévvé nyilvánította az Országgyűlés 2020-at a magyar költő, hadvezér és politikus születésének négyszázadik évfordulója alkalmából. Az emlékév az 1620-ban született hadvezér, költő, politikus Zrínyi Miklósnak állít emléket.

 

 hirdetes_300x300  

Padányi József vezérőrnagy, Zrínyi-kutató a Kossuth Rádió Napközben című műsorában felhívta a figyelmet arra, hogy az emlékév az 1620-ban született hadvezér, költő, politikus Zrínyi Miklósnak állít emléket, és nem dédnagyapjának, a szigetvári hősnek.

 

A magyar történelem egyik legkiemelkedőbb alakja

 

„Az emlékév lehetőséget ad arra, hogy bemutassuk Zrínyi Miklós nagyságát papírra vetett gondolatai és tettei által”

 

– mondta a vezérőrnagy. Hozzátette, Zrínyi a tizenhetedik század, sőt a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb alakja.

 

Nemcsak költészetével, hanem politikusi és katonai tevékenységével is marandót alkotott. Zrínyi Miklós végvári katona volt, nem vezérelt nagy seregeket, viszont a rá bízott küldetéseket, mint a harmincéves háborút is igazi profizmussal hajtotta végre – tette hozzá Padányi József.

 

Egy kiemelkedő tette a téli hadjárat volt, amit 1664. január végén, február elején hajtott végre, huszonötezer katonával kétszáznegyven kilométerre hatolt be a törökök által megszállt országrészbe, elfoglalt négy helyőrséget, és megsemmisítette az eszéki hidat, ezzel lassítva a törököket abban, hogy tavasszal megkezdhessék vonulásukat Magyarország irányába – hangsúlyozta Padányi József.

 

Zrínyi, mint katonaeszmény él a magyar honvédek körében

 

Az idei év emlékévvé nyilvánítását nem véletlenül a Honvédelmi Minisztérium kezdeményezte, hiszen Zrínyi, mint katonaeszmény él a magyar honvédek körében.

 

„Az emlékév során olyan programokat szervezünk, amelyek a társadalom valamennyi rétegét, korosztályát megszólítják”

 

– mondta Padányi József.

 

A tervek közt szerepel vándorkiállítás, nemzetközi konferencia szervezése, emellett különböző vetélkedők szervezése gyerekeknek.

 

Az emlékévben igyekeznek minél több olyan új információt bemutatni, amelyek eddig nem voltak ismeretesek Zrínyi Miklós tevékenységéről, és tágabb értelemben a Zrínyi-családról. Ilyen új információ például Zrínyiújvár pontos helyének feltárása is.

 

Hirado.hu/Kossuth Rádió

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.