Nyitókép: Krűger Viktor

 

Az idén immár tizennegyedik alkalommal rendezik meg az Ars Sacra fesztivált, melynek mottója: „Minden forrásom belőled fakad.” (Zsolt 87,7) 2020. szeptember 11. és 20. között a fesztivál szervezői nagyon gazdag programmal várja az érdeklődőket, melynek keretében – 2020. szeptember 11. és 13. között megrendezik az Esztergomi Ünnepi Könyvhetet, erős felvidéki magyar képviselettel és jelenléttel, melyen Dráfi Mátyás Jászai Mari-díjas érdemes művészünk is fellép.

 

Szép hagyománnyá vált immár, hogy az Ars Sacra fesztiválon rendszeresen szerepelnek felvidéki magyar művészek, írók, önálló műsorral, kiállítással, életmű-bemutatással, vagy éppen könyvbemutatóval. Az idén is így lesz ez a fesztiválon. Dráfi Mátyás Jászai Mari-díjas érdemes művész önálló esttel szerepel az esztergomi könyvhéten, mégpedig szeptember 11-én este, Márai Sándor születésének 120. évfordulója alkalmából készített előadóesttel. Márai születésnapja árpilis 11-én volt, de a koronavírus-járvány miatt nem lehetett megtartani az estet. Így most szeptember 11-én, napra pontosan öt hónappal később, kerül bemutatásra.

 

Az előadás mondanivalója mindenekelőtt arra akarja ösztönözni az embereket, a nézőket, hogy miként szeressék a hazájukat, szülőföldjüket, miként boldoguljanak és érvényesüljenek szülőföldjükön.“

 hirdetes_810x300  

 

– nyilatkozta Dráfi Mátyás, majd így folytatta:

 

„Márai Sándor művei mellett azoknak a költőknek a műveiből készült az előadásunk, akik az elszakított nemzetrészeket képviselik, tehát felvidéki, erdélyi, kárpátaljai, délvidéki kötlők műveit tolmácsoljuk a közönségnek. Mindent annak érdekében tesszük, hogy Magyarországon még jobbab megismerjék őket és műveik mondanivalóját.“

 

Dráfi Mátyás előadásában Gyurcsó István, Ozsvald Árpád, Dénes György, Gágyor József (Felvidék), Sáfáry László, Kovács Vilmos (Kárpátalja), Fehér Ferenc, Szűgyi Zoltán (Délvidék), Wass Albert, Reményik Sándor (Erdély) versei hangzanak el. Márai Sándortól pedig az Állam és a haza című esszé csendül fel a hazaszeretetről Dráfi Mátyás tolmácsolásában.

 

„Márai Sándor a miénk volt és ma is a miénk. Hiába ment el, akkor is a miénk maradt. Büszke volt a magyarságára, felvidéki magyar identitására, s nemcsak a kassaiaké, hanem az egész Felvidék szívében él.“

 

– nyilatkozta Dráfi, aki az előadásban tolmácsolja Csáky Pál Száz év után című trianoni kastélyban jáátszódó beszélgetésének részletét is. Dráfi előadását megelőzően Csáky Pál könyvbemutatójára kerül sor.

 

Dráfi Mátyás konferál

 

Az estet gazdagítja Zsákovics László zeneszerző, zenetarnár szereplése, aki elsősorban felvidéki magyar szerzők – Dénes György, Gágyor József, Ozsvald Árpád – megzenésített verseit énekli, gitárkísérettel.

 

„Műsorunkat Ady Endre Intés az őrzőkhöz című versével indítjuk, majd Ámbárnyi Emil Él a magyar  című versével zárjuk, hogy mégiscsak optimista hangulatban fejezzük be az előadást.“

 

– mondta Dráfi Mátyás.

 

A Teátrum színházi polgári társulás 2020. augusztus 20-án mutatta volna be Kodály Zoltán Háry János című daljátékát Dunaszerdahelyen, de a korpnavírus-járvány ezt is „elmosta“. A bemutatót később tartják meg. Erről Dráfi Mátyás így nyilatkozott: „Amint kicsit oldódik a járványügyi helyzet és lehetőségünk lesz rá, mindenképpen bemutatjuk a Háry Jánost nagy zenekarral, tánckarral, úgy, ahogy azt kell, s ahogy azt terveztük. Sajnos a járvány megakasztotta a próbafolyamatot, de mindenképpen – reményeim szerint ugyanezekkel a szereplőkkel – bemutatjuk a daljátékot.“

 

Ez lett volna augusztus 20-án Dráfi Mátyás jutalomjátéka, s egyben a Teátrum színházi polgári társulás utolsó előadása, ami azt jelenti, hogy a művész úgy döntött: „nyugdíjba vonul.“

 

RÓZSA SÁNDOR (BÁNK BÁN) ÉS DRÁFI MÁTYÁS (TIBORC) A BÁNK BÁN C. OPERÁBAN, 2010-BEN

 

„Az biztos, hogy a Háry János lesz az én jutalomjátékom és a Teátrum utolsó, jubileumi előadása. Úgy döntöttem ugyanis, hogy nagyelőadásban nem játszom többet. Verset mondani, előadóestet tartani szívesen elmegyek bárhová, de a nagy lélegzetű produkciókat már nem vállalom. Az embernek tudnia kell, hogy mikor hagyja abba.“

 

Visszatérve az Ars Sacra fesztiválra: Párizs, Bécs, Lisszabon és Brüsszel után 2007-ben Erdő Péter bíboros kezdeményezésére Budapest is Városmissziót rendezett, ennek eredményeként született az Ars Sacra Fesztivál. Az Ars Sacra Fesztivál minden év szeptemberében kilenc napon át igaz, örök értékeket kínál –ingyenesen.

 

Határon innen és túl több száz ingyenes programmal, sok száz helyszínen várja az érdeklődőket. Az Ars Sacra Fesztivál szervezését az Ars Sacra Alapítvány tagjain kívül több száz önkéntes segíti, azonos értékrendet közvetítő programokkal csatlakozva az Ars Sacra Fesztiválhoz.

 

Tarics Péter

Képek: Krűger Viktor

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!