Kína legfelsőbb törvényhozása ratifikálta a Párizsi Klímaegyezményt – közölte a kínai állami hírügynökség, a Xinhua.
Kína a világ legnagyobb károsanyag-kibocsátója, ezzel az egyik fő elősegítője a klímaváltozásnak – az USA mellett. A két gazdasági nagyhatalom hivatalosan várhatóan a hétvége folyamán közösen jelentik majd be a klímaegyezmény elfogadását.
A decemberben tető alá hozott párizsi klímaegyezmény keretében a részt vevő országok abban állapodtak meg, hogy olyan mértékben csökkentik káros-anyagkibocsátásukat, hogy a globális felmelegedés mértékét 2 fok alatt tartják. Az egyezmény azonban csak akkor lép hatályba, ha legalább 55 olyan ország ratifikálja, ami a károsanyagok legalább 55 %-át termeli ki együttesen.

Meggyőzőek voltak a sorra megdőlő melegrekordok
Kína kezdetben vonakodott csatlakozni a megállapodáshoz, de a héten a kínai Nemzeti Népi Kongresszus Állandó Bizottsága elfogadta az egyezmény ratifikálásáról szóló javaslatot.
Az USA és Kína együtt a károsanyagok 38 százalékát bocsátják ki, miközben az a 23 ország, ami már ratifikálta az egyezményt, a globális kibocsátás mindössze 1 százalékáért felel.
A globális meteorológiai megfigyelőközpontok szerint az elmúlt 4 hónapban zsinórban dőltek meg a melegrekordok, az Egyesült Királyság Met Office intézetének előrejelzése szerint pedig 2016-ban az iparosodás előtti átlaghőmérséklethez képest 1,1 fokkal emelkedik a hőmérséklet világszinten.
Nagy kihívások előtt
Ahhoz, hogy Kína a kitűzött célt teljesíteni tudja, 60-65 százalékkal kellene csökkentenie szén-dioxid kibocsátását (egységnyi GDP-re vetítve) 2030-ig, gyakorlatilag az ország 2005-ös szintjére. Plusz, az energiatermelésben 20 százalékkal növelnie kell a nem-fosszilis tüzelőanyagok használatát. Kína javára írható a technológiai fejlődés, és a kutatás-fejlesztés támogatása, ami javíthat a kitűzött cél megvalósulásának esélyein. Ugyanakkor a kínai kormányzat nem engedheti meg magának, hogy a környezetvédelmi kötelezettségvállalások háttérbe szorítsák a foglalkoztatottságot vagy piaci bővülést.
A vasárnap kezdődő G20 találkozón Hangzhou-ban (Hangcsou) a klímaegyezményről is szó esik majd. Ráadásul valószínűleg ez lesz Barack Obama utolsó hivatalos útja Ázsiába, mint amerikai elnök.
TheGuardian.com, BBC.com
Nyitókép: TheGuardian.com
Megosztás:
Címkék: co2 Főoldal g20 károsanyag kibocsátó Kína klíma klímaegyezmény klímaváltozás környezetvédelem külügyek legnagyobb párizsi ratifikálta szé-dioxid USA
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.