A menedékkérők elosztását célzó európai uniós mechanizmus ellen benyújtott magyar és szlovák keresetet tárgyalta meg szerdán az Európai Unió Bírósága.
A tárgyalás a szlovák és a magyar beadvány ismertetésével kezdődött. A felperesek 2015 decemberében fordultak a luxembourgi székhelyű törvényszékhez a 120 ezer menedékkérő áttelepítését célzó, kötelező jellegű mechanizmus ügyében, amelyet az uniós belügyminiszterek minősített többségi szavazással, mások mellett Magyarország és Szlovákia ellenkezése dacára fogadtak el néhány hónappal korábban.
A magyar kormányt Fehér Miklós Zoltán, az igazságügyi minisztérium főosztályvezetője képviselte, aki elmondta, hogy a keresetben tíz, tartalmi és eljárásjogi érvre hivatkozva kérték a teljes tanácsi határozat vagy legalább azon rész megsemmisítését, amelynek értelmében Magyarországnak 1294 menekültet kellene befogadnia, 988-at Görögországból és 306-ot Olaszországból. Hozzátette, az érvek sokasága már önmagában is jelzi, hogy “milyen ingatag jogi talapzaton áll” a kérdéses rendelet, amelyet úgy fogadtak el, hogy a “legelemibb eljárási szabályok sem lettek figyelembe véve”.
Fehér: a kvótarendszer alkalmatlan volt a helyzet kezelésére
Fehér kijelentette, Magyarország elismeri és teljes mértékben tiszteletben tartja a tagállamok közötti szolidaritás elvét a bevándorlási válság vonatkozásában, de nem tud azonosulni azzal az állásponttal, hogy a terhek megosztásának a menedékkérők áthelyezése lenne az egyetlen módja. Mint mondta, az Európai Bizottságot eredetileg az a cél vezette, hogy hatékony módot találjanak a migrációs nyomás enyhítésére, ez ugyanakkor később mintha másodlagossá vált volna, és az áthelyezések “erőltetése” fontosabb lett, mint a tényleges megoldás.
A főosztályvezető szerint a kvótarendszer természeténél fogva “nyilvánvalóan alkalmatlan” volt a helyzet kezelésére. Ezt az is bizonyítja, hogy másfél év alatt mindössze nagyjából 18 ezer embert helyeztek át a tagországok között – vélekedett. Fehér azt is sérelmezte, hogy Magyarország nem kívánt a mechanizmus kedvezményezettjévé válni, mert azzal elvi alapon nem ért egyet, így azonban az országra az egyértelmű szükséghelyzet ellenére is terheket róttak.
Tanács: Elfogadhatatlan, hogy Magyarország egyfajta különleges státusra tart igényt
Az Európai Unió Tanácsának képviselője elfogadhatatlannak nevezte, hogy Magyarország egyfajta különleges státusra tart igényt: a kvótarendszernek nem kívánt a kedvezményezettje lenni, hogy ne váljon úgynevezett frontországgá, de a döntés nyomán fellépő kötelezettségeinek sem akar eleget tenni. Rámutatott, hogy Magyarország szükséghelyzetben részben vagy akár egészben is mentesülhetett volna kötelezettségeinek teljesítése alól, mint Svédország vagy Ausztria, a jog azonban nem ismeri el azt a fajta megoldást, amelyet a magyar hatóságok választottak.
Hangsúlyozta, hogy bár valóban rendkívül magas volt a határátlépések és a beadott menekültügyi kérelmek száma Magyarországon, ténylegesen azonban mindössze 545 ember kapott menedékjogot az országban 2015-ben, tavaly pedig 440. A szakértő úgy vélekedett, hogy igenis kedvező hatása van a menedékkérők elosztását célzó mechanizmusnak, annak ellenére, hogy bizonyos tagállamok egyetlen helyet sem ajánlottak fel a menedékkérők számára. Hozzátette, ha a többi tagország is a magyar példát követte volna, akkor valóban haszontalan lenne a rendszer.
Kiemelte emellett, hogy az uniós belügyminiszterek egy precedens nélküli válsághelyzet idején fogadták el a kvótarendszer létrehozásáról szóló határozatot 2015 őszén. Az Európai Unió Bíróságának döntése történelmi jelentőségű lehet, ugyanis segít értelmezni a szolidaritás elvét – fogalmazott. A felperesek oldalán beavatkozó Lengyelország képviselője elsősorban a menedékkérők elosztása jelentette biztonsági kockázatokat hangsúlyozta. A tanácsi határozatot támogatva az Európai Bizottság, Görögország, Olaszország, Franciaország, Németország, Svédország, Belgium és Luxemburg avatkozott be a perbe.
MTI
kép: MTI/EPA/Julien Warnand
Megosztás:
Címkék: EU Európai Tanács Főoldal külügyek kvóta kvótaper magyarország menekültek elosztása Szlovákia
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek

Körkép
A szerkesztőség általános szerzője.- 2022. aug. 12. - 15:59
-
Két és fél órányi tárgyalás után sincs egyezség a kormányválság megoldásáról
- 2022. aug. 12. - 15:55
-
A felmérések szerint Babiš pártja a legnépszerűbb Csehországban
- 2022. aug. 12. - 14:50
-
A német hadsereg felfüggeszti küldetését Maliban
- 2022. aug. 12. - 13:57
-
Augusztus első hetében tovább csökkentek az üzemanyagok árai
- 2022. aug. 12. - 13:47
-
Olaj, gáz, gabona - Európa elvágta magát az orosz forrásoktól, azok alternatív piacok felé csordogálnak
Népszerű tartalom
Micskó András: Ezért esett ki a Fradi a Qarabag ellen
- sport
- |
- 2022. aug. 10.08:19
Infektológus: Szlovákiába a következő napokban fog tetőzni a nyári koronavírus-hullám
- Egészség
- |
- 2022. aug. 11.20:18
A nagy hátraarc: Bulgária orosz gázt vásárolna a Gazpromtól
- Külügyek
- |
- 2022. aug. 08.15:05
Legfeljebb tizennyolc fok a nappaliban, tíz fok a folyosókon - így készülnek a válságra a csehek
- Külügyek
- |
- 2022. aug. 11.11:52
Jourová: A csehek kezdeményezhetnék Magyarország uniós szavazati jogának megvonását
- Külügyek
- |
- 2022. aug. 11.08:45
Morawiecki keményen nekiment Európa vezető hatalmainak, Brüsszelnek és az eurónak is
- politika
- |
- 2022. aug. 10.13:54