Nyitókép forrása: zerohedge.com
Tovább nő a feszültség Észak-Szíriában az amerikai és a török erők között. Törökország nagyszabású katonai offenzívára készül Szíria északi részén, ahol amerikai csapatok is találhatók, akik az Iszlám Állam és a szír kormányerők ellen együtt harcolnak a szír ellenzékkel – köztük a kurd milíciákkal, akiket Ankara terroristának nevez.
A támadás előkészületei ráadásul egybe esnek az orosz S-400-as légvédelmi rendszer Törökországba szállításával és összeszerelésével. Bár a teljes szállítmány üzembe állítása még hónapokat fog igénybe venni, a Washington nyomatékos ellenkezése ellenére megvásárolt orosz technológia komoly feszültségforrás a két ország között.
Az USA ezért kizárta Törökországot az újgenerációs F-35-ös amerikai vadászgépek projektjéből – nem vásárolhatnak újgenerációs gépeket – és gazdasági szankciókat fontolgat.
Törökország az amerikaiak szankciós fenyegetéseit nem veheti félvállról: az igencsak gyengélkedő török líra nem biztos, hogy megúszná hiperinfláció nélkül, ha az amerikaiak gazdasági intézkedéseket vezetnének be a törökök ellen.
Ennek ellenére a török páncélos erők készülnek az offenzívára,és az elmérgesedő helyzetet aligha fogják megoldani. Két NATO-tagállamról van szó, amelyek stratégiai érdekei azonban nem fedik egymást, Törökország például nehezményezte a kurdok támogatását Washington részéről, akiknek az amerikaiak – nem épp racionális alapokon – azt ígérték, saját országot kaphatnak az Iszlám Állam ellen nyújtott segítségért cserébe.
A török műveletek azonban végleg megtörhetik a szír ellenzék sorait az Eufrátesztől keletre, épp ezért a Pentagon „egyoldalú katonai akcióval” vádolja Ankarát.
Ám a törököknek sem nagyon van ideje diplomáciára. Jelentések szerint az Egyesült Államok arról győzködi a briteket és a franciákat, hogy telepítsenek közös katonai kontingenseket Szíria északi részébe, kvázi megakadályozandó a török előrenyomulást.
A törökök most lépéskényszerbe akarják szorítani az amerikai döntéshozókat, és úgy tűnik, sikerül nekik. Egy dolgot azonban érdemes kiemelni a jelenlegi helyzetből: ha a török hadseregnek sikerül átgázolniuk a kurdokon, akkor nem csak az egyik fontos amerikai szövetséges tűnik el a képből, hanem az egyik lehetőség arra, hogy később is legyen kormányellenes „ellenzéki erő” Szíriában – ahol az orosz szövetségese gyakorlatilag már megnyerte a közel egy évtizede folyó háborút.
Körkép.sk
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
Hirdetés (X)
- 2022. jún. 28. - 11:40
-
Háború Európában: Lendületet vettek az oroszok, jön Donbasz, felkészül Harkiv városa
- 2022. jún. 28. - 11:04
-
A szivárványos zászlók betiltásáról szóló javaslatot csak szeptemberben tárgyalja a parlament
- 2022. jún. 28. - 10:32
-
Sulík villanyáram-ársapkája: A kedvezményes ár csak bizonyos fogyasztásig lesz elérhető, azon túl brutális lesz a drágulás
- 2022. jún. 28. - 10:12
-
Migránsok jelentek meg Cerednél, a Medvesalja közelében
- 2022. jún. 28. - 10:05
-
Medvegyev: Bármilyen NATO-beavatkozást a Krímben hadüzenetként értelmezünk
Népszerű tartalom
Kremencsuk: Emberekkel teli bevásárlóközpontot lőttek rakétákkal az oroszok
- Friss hírek
- |
- 2022. jún. 27.17:56
Készüljünk fel, jövő héten a sofőrök elsősegélynyújtó ismereteit ellenőrzik a rendőrök
- Mindennapjaink
- |
- 2022. jún. 26.20:53
Négy elemzés, négy forgatókönyv - Egy-két éven belül széteshet az EU
- Gazdaság
- |
- 2022. jún. 27.19:51
Naď retorikai túlkapása Oroszország kapcsán igenis probléma
- Vélemény
- |
- 2022. jún. 27.11:20
Háború Európában: Moszkva megpróbálja bevonni a háborúba Fehéroroszországot. Orosz menetoszlop indult el Mariupolból
- Külügyek
- |
- 2022. jún. 26.14:29
Focus-felmérés: A lakosság háromnegyede eltörölné a képviselők egy fontos kiváltságát
- politika
- |
- 2022. jún. 26.15:01