Nyitókép forrása: fox59.com
A 2016 március 22-én elkövetett brüsszeli terrortámadás 19 áldozata keresetet nyújtott be a belga állam ellen arra hivatkozva, hogy Belgium nem adott nekik kellő segítséget történtek után – írta hétfőn a BrusselsTimes helyi napilap.
“Azzal vádoljuk az államot, hogy nem adott megfelelő iránymutatást, jogi támogatást” – nyilatkozta Nic Reynaert az áldozatokat képviselő ügyvéd, aki maga is jelen volt a támadások elkövetésekor. Reynaert keresetét hétfőn, öt évvel a merénylet után kezdi tárgyalni a belga elsőfokú bíróság, április közepén illetve május elején a többi áldozat ügyét vizsgálják ki. Reynard elmondta, hogy a metrókocsiban éppen a merénylet elkövetője mellett ült, amikor a pokolgép felrobbant.
Hozzáfűzte, hogy a történtek emléke még mindig kísértik, fizikai és lelki megpróbáltatásokon megy keresztül. “Meg vagyok győződve arról, hogy megnyerem a pert. A többi áldozatnak segítséget nyújtok, mert ha a közeljövőben ismét terrortámadások történnek, akkor az emberek újra ebben a helyzetben találják magukat, és ezt szeretném elkerülni” – tette hozzá.
2016. március 22-én Brüsszelben, először a Zaventem nemzetközi repülőtéren, majd fél órával később az európai uniós negyed közelében lévő Maelbeek metróállomáson hajtott végre öngyilkos merényletet egy dzsihadista csoport. A támadásokban 32-en meghaltak – köztük a három elkövető -, 340-en megsebesültek, köztük két magyar.
Ugyanez a hálózat csapott le egy évvel korábban Párizsban, a Bataclan koncertteremben, amely következtében 130 ember vesztette életét. Az akciók elkövetőjeként az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelentkezett. A terrortámadásokról hétfőn Fülöp belga király, Matilda királyné és a belga miniszterelnök Alexander de Croo részvételével tartottak megemlékezést.
A királyi pár és a kormányfő a megemlékezés keretében találkozott az áldozatokkal és azok hozzátartozóival. A merényletek színhelyén koszorúkat helyeztek el, az áldozatok emléktáblája elött, egy perces néha csenddel rótták le tiszteletüket. A belga igazságügyi kamara január elején 10 személyt utalt esküdtbíróság elé a brüsszeli terrortámadásokkal kapcsolatban, köztük a 2015-ös párizsi merénylet egyetlen életben maradt elkövetőjét Szalah Abdeszlámot is.
Abdeszlámot 2016 március 18-án vették őrizetbe Belgiumban, feltételezhetően letartóztatása ösztönözte a brüsszeli terrorista sejt tagjait, hogy pár nappal később véghezvigyék a merényletet. Abdeszlám és bűntársai perét szeptember elején tárgyalják.
MTI
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
- 2023. Már. 31. - 20:51
-
Szeszélyes lesz a hétvége, napokon belül visszatér az enyhe tél
- 2023. Már. 31. - 19:52
-
Matovič üzent Čaputovának: Az ügyvivő kormány kinevezése iszonyatos baromság lenne
- 2023. Már. 31. - 18:58
-
Ukrán gabonadömping: a magyar, lengyel, bolgár, szlovák és román kormányfő közösen írt levelet Ursula von der Leyennek
- 2023. Már. 31. - 18:22
-
A tudósok mamuthúst állítottak elő
- 2023. Már. 31. - 17:57
-
Az orosz fenyegetés soha nem volt ilyen nagy. Káčer szerint tovább kell erősítenünk a NATO keleti szárnyát
Népszerű tartalom
A Szociális Biztosító a húsvéti ünnepek miatt módosítja a nyugdíjkifizetések időpontját
- Gazdaság
- |
- 2023. Már. 29.11:24
Ennyit keres havonta egy pedagógus
- Belföld
- |
- 2023. Már. 27.10:54
Vége Ukrajna végeláthatatlan pénznyomdájának, amiből a háborút finanszírozta
- Uncategorized
- |
- 2023. Már. 26.15:05
Háború Európában: Zelenszkij felszólította a hátországban élőket, hogy vegyék ki részüket a harcból
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 27.12:01
Megnyílt Szlovákia legmodernebb kórháza Pozsonyban, a Bory
- Egészség
- |
- 2023. Már. 30.18:00
A kormány elfogadta a 2024-es lakossági áramárakat
- Belföld
- |
- 2023. Már. 28.17:53