Nyitókép forrása: pixabay.com
A megengedettnél jóval nagyobb radioaktív szennyeződést mértek egy Missouri állambeli általános iskolában – a közelben hadsereg atomfegyver fejlesztést végzett a II. világháború idején és azt követően.
A Florissant városában működő Jana általános iskola teljes területén “elfogadhatatlan” a radioaktív sugárzás mértéke – áll egy frissen megjelent felmérésben.
A dokumentum szerint az iskola udvarán és játszóterén, valamint az osztálytermekben és könyvtárban is a normálisnak sokszorosa, helyenként 22-szerese az ólom-210 radioakítv izotóp jelenléte, amelyet az idén augusztusban vett por, talaj és növénymintákban mutattak ki.
A településen folyó Coldwater patakot az 1940-es évek óta szennyezi a világháború után a közelében létesített radioaktív hulladéktároló – nyilatkozta a CNN hírtelevíziónak a tanulmány szerzője. Marco Kaltofen, a Boston Chemical Data Corporation kutatója hangsúlyozta, hogy a hulladéktároló környékét máig nem mentesítették a szennyezőanyagtól. Megjegyezte, hogy a térségben időről-időre végeznek méréseket, ám sajnálatosan, amikor a patak megárad, akkor a partján fekvő területet szennyezi.
A térségről köztudott, hogy a II. világháború idején és az 50-es években ott működött a Manhattan-terv egyik létesítménye, amelynek feladata atombomba-fejlesztés volt.
A helyi iskolakerület közleményt adott ki, hogy a kialakult helyzet következményeit értékelik, az oktatási tanács pedig jogászokkal és szakértőkkel egyeztet a következő lépésekről. A szülőket is tömörítő iskolatanácsot kedd estére hívták össze, hogy megvitassa a helyzetet.
A szülői munkaközösség közleménye elfogadhatatlan fenyegetésnek nevezte a gyerekek biztonságára a radioaktív szennyezést, és azonnali kármentesítést követel az iskola területén, ahol 400 gyerek tanul.
A településen, az iskola közelében a hadsereg mérnökei 2018-ban már találtak radioaktív szennyeződést, amit 2019-ben és 2021-ben végzett mérések is megerősítettek, de az ellenőrzést akkor az iskolára nem terjesztették ki.
A mérgező hatóanyagok jegyzékével foglalkozó szövetségi ügynökség (ATSDR) 2019-ben megjelent tanulmánya már beszámolt arról, hogy a környéken élők sok megbetegedést és halálesetet hoznak összefüggésbe a közelben korábban zajlott katonai atomkísérletekkel, ám hivatalosan nem tudták megállapítani, hogy azok valóban ok-okozati összefüggésben állnak-e a közelben történt radioaktív szennyezéssel.
MTI
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
- 2023. jan. 29. - 10:06
-
Kollár, Pellegrini, Grendel... Ők lesznek a vasárnapi vitaműsorok vendégei
- 2023. jan. 29. - 08:53
-
Túlnyomóan felhős időnk lesz, csak kis időre bújhat elő a nap
- 2023. jan. 28. - 21:04
-
Heger nem azért támogatja a szeptemberi választást, hogy legyen idejük lecsukni Ficot
- 2023. jan. 28. - 20:10
-
Zelenszkij is gratulált Pavelnek, egyúttal Ukrajnának nyújtott támogatásáért méltatta
- 2023. jan. 28. - 20:01
-
Petr Pavel: Az igazság, a méltóság és az alázat győzött ezen a választáson
Népszerű tartalom
Gyászolnak a komáromiak, elhunyt az Eötvös Utcai Alapiskola igazgatója
- Belföld
- |
- 2023. jan. 27.11:08
Autós üldözés Németországban: 300-zal a szembe sávban még az őt üldöző 41 rendőrkocsi elől is meglógott
- Friss hírek
- |
- 2023. jan. 21.18:26
Medvetámadás Közép-Szlovákiában: Kórházba került a 29 éves terepfutó
- Belföld
- |
- 2023. jan. 25.15:09
Bekéretik az ukránok a magyar nagykövetet, Szijjártóék is reagáltak
- Külügyek
- |
- 2023. jan. 28.12:46
Íme, az igazság a kárpátaljai magyarok kényszersorozásáról - Interjú Dupka György történésszel az aktuális ukrajnai háborús helyzetről
- Interjú
- |
- 2023. jan. 27.14:50
Micskó András: Egy háború természetrajza
- Vélemény
- |
- 2023. jan. 24.11:02