A dél-csehországi Třeboň jelentős kulturális, történelmi és fürdőváros, ennek ellenére nem csak erről nevezetes. Innét származik a szlovákiai ünnepi asztalokra kerülő pontyok többsége.
A Třeboň-i Európa legnagyobb édesvizi halgazdasága, ahonnan élőhalak tömegeit szállítják Németországba, Ausztriába, Olaszországba, Lengyelországba és persze Szlovákiába.
A halfogyasztásnak az egyház adott igazán lendületet, mikor a pápa kijelentette, hogy a hal valójában nem hús, ezért böjt idején is fogyasztható. Egykor a böjtöt sokan szigorúan betartották, ezért a hal, mint étel, rendkívül elterjedté vált az egyházi ünnepek alkalmával.

Nem csoda, hogy az ünnepi ponty kifogása valódi hagyománnyá vált a térségben. Október végétől tömeget érkeznek a Třeboň-i halgazdaságba, hogy végignézzék a százéves múltra visszatekintő rituálét.
Harminc halász látástól vakulásig dolgozik ebben az időszakban, több tíztonna élőhalat fognak ki, amelyek többsége karácsonyi ponty. A kifogásuk után kézzel válogatják a halakat. A vevők között a 2 kilogrammos ponty a legkeresettebb, ezeket a munkások speciális vizes tartályba gyűjtik. A többi halat súly és méret szerint tovább szortírozzák.

A tartályok gyakorlatilag betonfalú, vízzel telt medencék. Az ide kerülő példányok már nem kapnak enni, de a vizet folyamatosan cserélik a medencében, hogy az állatok kifogástalan minőségben kerüljenek a fogyasztókhoz.
A Třeboň-i halászmesterség ma már esélyes, hogy helyet az UNESCO Világörökségek között.

Aktuality.sk, Körkép.sk
Nyitókép: Aktuality.sk
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.