Nyitókép: Pixabay

 

Vasárnap reggel azzal a jóleső tudattal fordulunk majd a másik oldalunkra, hogy egy órával tovább alhatunk a szokásosnál. Nem árt azonban tudni, hogy az óraátállítás egyesek egészségére nézve veszélyekkel is járhat. Hogyan kerülhetjük el ezeket?

 

Kizökkent idő

 

 hirdetes_300x300  

Az őszi átállításnál „kapunk” egy reggeli plusz órányi alvásidőt, de ezt már nem tudjuk igazán pihenésre fordítani, mert a hormontermelésünk ekkor már az ébrenlétre van programozva. Este viszont megérezzük a hiányát, dekoncentráltak, kimerültek vagyunk. Amikor pedig a nyári időszámításra való átálláskor, tavasszal egy órával előbb kell kelnünk, épp ellenkezőleg történik: az alvást segítő melatoninhormon szintje ilyenkor még az alvási fázisnak megfelelően magas, az aktivitást, a cukorszintet szabályozó glükokortikoid-szint még alacsony.

 

Az egy óra alváshiány is elég ahhoz, hogy kábának, enerváltnak érezzük magunkat, nehezen tudunk koncentrálni a napi feladatainkra. Este ellenben nem tudunk elaludni a szokott időben, mert a szervezetünk még a korábbi ritmus szerint működik.

 

A változásra minden ember másként reagál, nagy egyéni eltérések vannak. Van, aki alig érzi meg, de sokan, főleg a kisgyerekek, az idősek és a krónikus betegek, illetve azok, akik korábban is rossz alvók voltak, különösen érzékenyek lehetnek rá. Az érintettek a leggyakrabban alvászavarra, fáradtságra, lehangoltságra, ok nélküli ingerültségre, a koncentráló- és teljesítőképesség csökkenésére és étvágytalanságra panaszkodnak, de szívbántalmak és emésztési problémák is felléphetnek. Érdekesség, hogy gazdálkodók megfigyelése szerint az állataikra is hatással van az óra átállítása, az etetési idők eltolódása.

 

A kórházak is megérzik: Szívzűrök, balesetveszély

 

Az óraátállítás nemcsak kellemetlenségeket, hanem nagyobb gondokat is okozhat. Több felmérés is figyelmeztetett arra, hogy érezhetően megnő a szívroham, szívinfarktus miatt kórházba kerülők száma. Ezen kívül mindkét alkalommal az alváshiány, a fáradtság, dekoncentráltság jelenti a legnagyobb veszélyt az utakon és a balesetveszélyes munkakörökben.

 

A statisztikák szerint ilyenkor kimutathatóan több baleset történik a közlekedésben, a munkahelyeken, a háztartásokban, sőt, még a játszótereken is. Mintegy tíz százalékkal megnő az átállást követő héten azok száma, akik orvosuktól altatót, nyugtatót kérnek.

 

6 módszer arra, hogyan készüljünk fel az óraátállításra

 

Aggodalomra semmi ok, hiszen az átálláshoz a legérzékenyebbek szervezete is néhány nap, legfeljebb egy bő hét alatt alkalmazkodik, de néhány hasznos tippet azért érdemes megfogadni:

 

Aki tudja magáról, hogy ez az időszak minden évben gondot okoz neki, előre is készülhet rá, egy-egy negyedórával előbbre állítva a reggeli ébresztőórát.

 

Jobb kerülni az altatókat, helyette este, lefekvés előtt egy-két órával ajánlatos egy nagy sétát tenni, vagy futni egyet, hogy jobban tudjunk aludni.

 

Jó szolgálatot tehetnek a gyógynövények is: például a citromfűtea, esetleg a komlót és macskagyökeret is tartalmazó nyugtató teakeverék.

 

Számos alvást segítő házi praktika van, bevethetők a lazító, meleg ülő- és lábfürdők, az alvózokni, az agykontroll-gyakorlatok, és az autogén ellazító technikák.

 

Gépjármű-vezetés közben többször álljon meg, tartson egy kis pihenőt, ha fáradtnak, dekoncentráltnak érzi magát, vagy ha teheti, egy-két napig inkább válassza a tömegközlekedési eszközöket!

 

Ha lehet, ne az óraátállás utáni hétfőre ütemezzen be sorsdöntő állásinterjút vagy nagy koncentrációt igénylő, esetleg balesetveszélyes tevékenységet!

 

A cikk a Budai Egészségközpont munkatársainak közreműködésével készült.

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.