Alfonz
 • HUF: 368.14
 • USD: 1.17
 • 8 °C
 • 17 °C
Mindennapjaink

Dámske parfémy    

V byzantskom období používali ženský parfum  iba ušľachtilé osoby.

Tradície miešania zložiek, tajomstvá ich výroby, prevzali od obyvateľov Mezopotámie, čím dali aromatickým olejom mystický význam. Je známe, že nielen muži boli parfuméri – v II. tisícročí pred naším letopočtom, istá Tapputi sa stala slávnou svojimi dielami, že o nej písali na klinopisných tabuľkách.

 

V chrámoch veriaci používali éterické oleje získané metódou lisovania:

 

 •  rozdrvené rastliny boli  naplnené vodou; 
 •  na povrchu vody sa vytvoril  olejový film, ktorý bol zhromaždený a uložený až do sviatkou. 

 

 

Podobné výrobné metódy sa v priemysle vôní používajú dodnes. Ceny dámskych parfumov s prírodnými ingredienciami sú oveľa vyššie. Je známe, že grécke ženy vnímajú každý pach ako symbol božstva. Ženy v Ríme boli preslávené plytvaním voňavými kompozíciami a v byzantskom období používali ženský  https://makeup.sk/categorys/324237/ iba ušľachtilé osoby. Cisárovná Zoe ich nielen milovala, ale bola posadnutá tvorbou orientálnych umeleckých diel a z miestnosti urobila laboratórium.

 

Tento priemysel horlivo bránili arabskí filozofi a vedci. Výrazne ovplyvnil rozvoj priemyslu, objavil liečivé vlastnosti viaczložkových zmesí.

 

Európania prijali lásku od orientálnych dám k aromaterapii a začali so sebou nosiť vonné látky. Ich cena bola vysoká, a každá zložka bola považovaná za poklad. Pre svoje obľúbené komponenty vymysleli pomander – šperky zo zlata alebo striebra v podobe gule na retiazke, ruženca. Doplnok bol naplnený ambrou, pižmom, živicami, sušenými kvetmi, korením.

 

Tekutý dámsky parfum sa objavili v XIV storočí. Spočiatku sa používal iba na neutralizáciu vône kože – nanášal sa na rukavice, tašky, klobúky a ďalšie doplnky. Na uspokojenie dopytu, podnikatelia vysadili kvetinové plantáže v Grasse a Montpellier a v okolí založili továrne.

 

 

Svetové majstrovské diela

 

Známe spoločnosti vydávajú každú sezónu nové parfumy pre ženy, ale nemôžu zopakovať úspech bestsellerov. Na základe recenzii od odborníkov a zákazníkov bol vytvorený zoznam produktov, ktoré sú vždy aktuálne:

 

 •  Chanel N5; 
 •  Dior J`Adore;  
 •  Guerlain Shalimar;  
 •  Yves Saint Laurent Opium;  
 • Kenzo  Leau par Kenzo.  

 

Zákaz používania určitých zložiek v dámskych parfémoch viedol k nútenému preformulovaniu dlho milovaných kompozícií. Mnohí začali znieť tichšie, čo vyvolalo pobúrenie fanúšikov a rozsiahlu kritiku medzinárodného združenia IFRA. Výrobcovia sa snažia rehabilitovať: aktívne vyvíjajú nove parfumy a sľubujú rozšírenie voňavých línií.

 

(x)

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kövessen minket