Nyitókép forrása: bbc.com
Japán sajtóértesülések szerint a tengerbe engednék a 2011-ben megsérült fukusimai atomerőműben lévő radioaktív vizet.
Már évek óta folyik a vita arról, hogy mennyire ártalmas, és/vagy mennyire elfogadható károkat okozhat, ha a sérül atomerőmű belsejében lévő, erősen sugárfertőzött vizet (amelynek része az atomerőmű saját hűtőfolyadéka is) kiengedik a tengerbe.
A környezetvédők és a halászok érdekvédelmi szervezetek értelemszerűen ellenzik a dolgot, de sok tudományos szakértő szerint „alacsony a kockázata” a káros mértékű sugárszennyezettségnek. Az illetékes kormányszervek egyelőre nem döntöttek.
Japán sajtóorgánumok, köztük a Nikkei és Yomiuri Shimbun közlése szerint a több millió tonnányi radioaktív víz – a sugárzás csökkentése érdekében történő – szűrése és kiszivattyúzása leghamarabb 2022-ben kezdődhetne.
Lassan megtelnek a tartályok
Mielőtt kiengednék a természetbe, kívülről származó vízzel hígítanák a sugárzó folyadékot, így annak szennyezettségének koncentrátuma a 2,5 százalékára csökkenne, és a kiszivattyúzás folyamata 30 évig tartana.
Az ügyben hivatalos döntés a hó végéig születhet, sokan azonban arra figyelmeztetnek, hogy a több millió tonnányi folyadék tárolására szolgáló hatalmas tartályok 2022-re megtelnek a talajvíz és a beszivárgó eső miatt.
A komplex izotóp szűréssel jelentősen (negyvened részére) csökkenthető a sugárszennyezettség mértéke, de a technológia nem tud mit kezdeni a tríciummal (a hidrogén radioaktív izotópja, felezési ideje 12,32 év), az megmaradna a vízben. Egyes tudósok állítása szerint azonban a szóban forgó mennyiség gyorsan felhígul az óceánban, és csak alacsony kockázatot jelent majd az emberek és állatok egészségére.
A fukusimai atomkatasztrófa
A fukusimai, négy atomreaktorból álló erőmű egy 2011. március 11-én kapott végzetes sérülést, miután egy 9-es erősségű földrengés okozta 15 méteres cunami letarolta a létesítményt. A reaktorblokk olvadásának megakadályozó rendszerek ugyan túlélték a földrengést, de a cunami miatt a hűtőrendszer napok alatt összeomlott, és a négy reaktorból három leolvadt.
A zónaolvadás következtében a rendkívüli magas hőfokon izzó fűtőelemek úgynevezett kóriumot hoznak létre, egy grafitot, törmeléket, fémet, (mindent, amivel az anyag találkozik) magába olvasztó lávaszerű anyagot, ami óránként 30 centiméteres sebességgel marja bele magát a betonba, és olyan erős sugárzást bocsát ki, hogy egy perc után halálos dózist okoz, öt perc alatt pedig a helyszínen végez egy felnőtt emberrel.
A zónaolvadások során megsérült a reaktortér alja, így nagy mennyiségű radioaktív szennyeződés érte a környezetet, a talajt és a tengervizet, illetve részben a levegőt. A csernobili katasztrófa okozta szennyeződés 20-40 százalékáról szólnak a becslések (a nagyság attól függ, hogy az erőművet üzemeltető TEPCO vállalat rendeli-e meg, vagy sem…).
A földrengésben és a szökőárban 18 500 embert veszett oda, 160 ezren váltak földönfutóvá. A kifizetett kártérítések nagysága több milliárd dollárra tehető. A múlt hónapban a japán Legfelsőbb Bíróság a kormányt és a TEPCO vállalatot újabb 9,5 millió dollárnyi kártérítés kifizetésére kötelezte.
BBC.com, Körkép.sk
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
Hirdetés (X)
- 2023. Már. 28. - 11:03
-
Gyérítés - Kétszáz kormoránt lőttek ki a Duna táti szakaszán
- 2023. Már. 28. - 10:47
-
A komáromi Jókai Mór Alapiskola tanulói rendszeres könyvtárlátogatók
- 2023. Már. 28. - 10:22
-
Komáromi futball: Indulhat végre a stadionépítés
- 2023. Már. 28. - 09:30
-
Merénylet: Mariupolban felrobbantották a kinevezett orosz rendőrkapitány gépkocsiját
- 2023. Már. 28. - 09:23
-
Magyar-bolgár - Negyven év után győztes rajt az Eb-selejtezőkön (Képekkel, videókkal)
Népszerű tartalom
Vége Ukrajna végeláthatatlan pénznyomdájának, amiből a háborút finanszírozta
- Uncategorized
- |
- 2023. Már. 26.15:05
Naď Gyimesinek: „Ő egy kétségbeesett selejt”. Gyimesi: „Engem nem az amerikai nagykövetségen gyártottak”
- politika
- |
- 2023. Már. 25.11:23
Túró, vaj, tejföl, bor – közzétették az árstopos élelmiszerek listáját
- Gazdaság
- |
- 2023. Már. 21.18:28
Szövetség helyett Szövetség-Magyar Fórum, Gyimesi helyett Simon - a Körkép.sk megkérdezi olvasóit (Szavazással!)
- politika
- |
- 2023. Már. 26.12:33
Király Zsolt: Solymos elárulta, hogy tud végre megszabadulni a magyarság a Most-Hídtól: Gyimesi a kulcs
- Vélemény
- |
- 2023. Már. 25.21:42
Egy főre eső GDP: Csak a bolgárok szegényebbek tőlünk az EU-ban
- Friss hírek
- |
- 2023. Már. 26.11:29