(..) Nem biztos, hogy lehet mindezen szempontoknak közös nevet adni: A veszteség, az emlékezés, a történeti feldolgozás szempontjait beszuszakolni „Trianon” fogalma alá. Bár jelenleg a Kárpát-medencében csaknem tízszer annyi első világháborús emlékmű van, mint trianoni (Somfay Örs 2012-es doktori dolgozata szerint csaknem 3500 első világháborús emlékmű áll szemben nagyjából 430 trianonival), mégis a centenáriumi ünnepségek ellenére az az érzésünk, hogy Trianon emléke elfödi az első világháborúét.
Mert a békeszerződés az évtizedek során nevet adott minden rossznak. Hiszen a közvélekedés is egyszerre ért sok mindent, amikor Trianonról szól. A Monarchia és benne a történelmi Magyarország összeomlását. A nemzeti identitás válságát. (..) És csak valahol sokadik szempontként a békeszerződést magát, a történeti eseményt.
(..)
Fontos meglátnunk, hogy 1918 és 1920 között Magyarországon forradalmak és Trianonok (impériumváltások) zajlottak – egymással nem is feltétlenül szoros kapcsolatban. (..) Az őszirózsás forradalom időszaka nagyságrendileg ugyanannyi erőszakos halálesettel járt, mint a vörösterroré. (..) A háborús erőszak eljutott a hátországba, és a lövészárkok brutalitása megjelent a köztereken is.
(..)
A katonai összeomlás mellett azonban legalább ugyanilyen fontos a gazdaságé: a korona mélyrepülésével, a felülbélyegzésekkel, az ipari termelés zuhanásával.
A magyar határok nagyhatalmi szándékok eredményei voltak. A Monarchia egykori területeiből remélték kistafírozni a nemzeti kisállamok szövetségi rendszerét a háború után, hogy azok ellenállhassanak a német és az orosz nyomásnak is. (..) Az 1919 januárjában megnyílt békekonferencián csaknem egy évig nem volt hivatalos magyar képviselet. Bár az amerikai és angol unitáriusok némelyik személyisége jelezte a kialakuló magyar határokkal kapcsolatos fenntartásokat és problémákat, de akciójuk hatóköre minden tekintetben korlátozott maradt.
Ebben az egy évben döntöttek a magyar határokról (már 1919 márciusára), aláírták a Németországgal, az Ausztriával és a Bulgáriával kötött békét, és az Egyesült Államok elhagyta a békekonferenciát. Egyszerűen túl sok mindennek kellett volna megváltoznia ahhoz, hogy a magyar gondokat újra napirendre vegyék, és erre kevesen voltak hajlandóak egy, a békekonferencia problémakatalógusában jóakarattal is csak ötöd- vagy hatodrendű problémát jelentő ország kedvéért.
(..)
Ablonczy Balázs: Trianon: a vadszőlő palást (mno.hu)
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek

Körkép
A szerkesztőség általános szerzője.Hirdetés (X)
- 2023. Már. 28. - 16:04
-
Emelte a brit elhárítás az észak-írországi terrorkészültség szintjét
- 2023. Már. 28. - 15:56
-
A Foreign Policy Lengyelország és Ukrajna egyesülését vizionálja, ami megoldaná az USA legégetőbb európai dilemmáit
- 2023. Már. 28. - 15:09
-
Az EU egy évvel meghosszabbítja az "önkéntes" 15 százalékos gáztakarékossági szabályt
- 2023. Már. 28. - 13:51
-
Amnesty International: „A Nyugat kettős mércét alkalmaz”
- 2023. Már. 28. - 13:26
-
Avgyijivkánál is súlyosak az oroszok veszteségei – legalábbis a britek állítása szerint
Népszerű tartalom
Vége Ukrajna végeláthatatlan pénznyomdájának, amiből a háborút finanszírozta
- Uncategorized
- |
- 2023. Már. 26.15:05
Háború Európában: Zelenszkij felszólította a hátországban élőket, hogy vegyék ki részüket a harcból
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 27.12:01
Túró, vaj, tejföl, bor – közzétették az árstopos élelmiszerek listáját
- Gazdaság
- |
- 2023. Már. 21.18:28
Ennyit keres havonta egy pedagógus
- Belföld
- |
- 2023. Már. 27.10:54
Naď Gyimesinek: „Ő egy kétségbeesett selejt”. Gyimesi: „Engem nem az amerikai nagykövetségen gyártottak”
- politika
- |
- 2023. Már. 25.11:23
Kártérítést követel Svédországtól Greta Thunberg
- környezetvédelem
- |
- 2023. Már. 27.16:23