Két felettébb érdekes, mondhatni tévhitdöntögető felmérés eredményei is napvilágot láttak a napokban a szlovákiai magyarsággal kapcsolatban. Az első rámutat, hogy a területi autonómiát a felvidéki magyarok elsöprő többsége elutasítja, az önrendelkezés értelmezésével és megvalósítási formáival pedig – bár azokat önmagában fontosnak tartja – igazából nincs tisztában. A másik felmérés szerint a szlovákiai magyarok mintegy háromnegyede kifejezetten büszke szlovák állampolgárságára.
Hogy is van ez most akkor? Asszimilálódunk? Netán meghunyászkodunk a szlovákok előtt? Vagy eleve tendenciózusos kérdések eredményein hümmögünk? Záporoznak a kérdések.
Valójában egy tendencia vált láthatóvá. A helyi magyarság ugyanis csak azt mondja vissza, amit belé sulykoltak. Ha a tananyag hiányos, helyenként értelmezhetetlen és megfoghatatlan, a válasz sem lehet más, mint azt a felmérések mutatják.
Mindkettő láthatóan alátámasztja, hogy a felvidéki magyarság és a szlovák nemzet között egyre inkább elmosódnak az eddig fennálló gondolkodásbeli stílusjegy különbségek. Gyengül az igény az önmeghatározásra, erősödik a közösségi alibizmus. A kisebbségi jogokban rejlő lehetőségek kiaknázása pedig valljuk meg, igazából senkit sem érdekel túlságosan. Dúl a tájékozatlanság és az alapból való elutasítás. A legfontosabb, hogy tele legyen a bendő, és nyugalom legyen a portán.
De vajon mi olvashatő még ki a felmérésekből?
-
Látható, hogy a magyar ember elsősorban jól akar élni. Ha ennek feltételei – főleg az előző kormány reformjainak köszönhetően – adottak, ő is jól érzi magát a szülőföldjén. Legyen akár Slota, vagy Mečiar is hatalmon, vagy nőjenek egymás után a kettős keresztek, mint eső után a gomba. Látható ugyanis, hogy a napi politika egyre kevésbé befolyásolja az emberek életét, ami egyben hatalmas kockázatot jelent az MKP-ra nézve. De erről kicsit később.
- Érzékeny kérdés az államhoz való lojalitás kérdése. De vajon miért ne lehetne büszke egy szlovákiai magyar a saját államára, ha itt találta meg a boldogulását? Jobb lenne most, az euróra várva inkább az anyaország után sírni, látva az ottani állapotokat és folyamatos életszínvonal csökkenést?
-
Vagy itt van a területi autonómia kérdése. Lehet róla beszélni, és keseregni az elutasításán, de amíg egy valamirevaló vitaképes koncepció sincs az asztalon, az egész egyszerű porhintés. Ráadásul az sem elhanyagolható kérdés, hogy titkolt provincializmusunkban, az oktatási rendszerünkben, kultúránkban, közéletben, írott és elektronikus sajtónkban uralkodó állapotokat látva (tisztelet a kivételnek) vajon jó ötlet-e egyáltalán bármiféle területi autonómiát erőltetni?
Szó mi szó, a két felmérés egy sor olyan kérdést vet fel, melyekre sürgősen választ kéne találnunk. Ellenkező esetben ugyanis félő, hogy politikai képviseletünk végérvényesen elveszítheti választóinak jelentős részét. Az emberek többsége ugyanis egyéni boldogulását keresve érezhetően pragmatikussá vált. A magyar kártya mobilizáló ereje egyre csökken, a választópolgár egy-egy szavazás előtt (ha elmegy egyáltalán) már mérlegel, akár a Robert Fico vezette SMER-t is bedobva a kalapba. Lásd pár műfüves focipálya a magyar falvakban a kormányfő tartalékalapjából, kihelyezett kormányülések a magyarlakta területeken, a helyi erőkre nagy befolyással bíró és behódolásra hajlamos független, ámde magyar anyanyelvű polgármesterek várható kormánytámogatása, stb. Ellenzékből nehéz a kormányzati lehetőségekkel és az ehhez társuló politikai marketinggal versenyezni.
Vajon mi lehet a megoldás? Talán a reális, kézzelfogható, könnyen elmagyarázható és effektív érdekképviselet. A pozitív példák felkarolása (lásd pl. DAC), az adott teljesítmény elismerése, a magyar nyelv napi gyakorlatban való használatának az erősítése, a másik nem kizáráson, hanem versenyhelyzeten alapuló legyőzése, stb. Egy kis akarat mellett minderre lenne épp elég idő. Kérdés, hogy akarjuk-e.
Igen, a felmérések eredményei láthatóan mélyebb összefüggéseket is rejtenek, mint azt első nekifutásra gondoltuk volna. Jó volna ha élni tudnánk velük.
Megosztás:
Címkék: asszimiláció felmérés magyarság MKP
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kommentek
Kommentek
Philosophus
2008. szept. 26. 21:22Tény ami tény, az MKP egyre inkább elfáradt. A politikusok kezdik elveszteni a lépést a korral, s főleg választóik elképzeléseit sem tudják megvalósítani. Lehet, hogy arra kell rájönnünk, a kisebbségi magyarságunk kérdése valójában már egyre kevésbé fontos. Jó ez vagy rossz, azt mindenki eldöntheti maga. Úgy érzem nem volna baj, ha egy normális országban élnénk, ahol kevesebbet pofáznak az ország szétlopása közben a vezetők. Nálunk sajna az a divat, hogy nem elég a lenyúlás, még a mellüket is verni szeretnék milyen ügyesek. Koncepciókra, pozitív életérzésre van szüksége a magyarságnak, hogy valahova előbbre jusson.
nyomkereső
2008. szept. 26. 22:38Én meg azt mondom, a világ legegyszerűbb dolga állandóan csak a politikusokon elverni a port. Lásd Selye János Egyetem, Csemadok, Új Szó, Pátria Rádió, STV magyar adása, egyes polgármestereink és folytathatnám. Ők, mi, éppúgy felelősek vagyunk a mostani állapotokért.
Zetek
2008. szept. 27. 16:11A meccs lefutott. Ha egy közösség nem akar élni, akkor erre kényszeríteni sem lehet.
dinoszaurusz
2008. szept. 27. 23:02Amíg a hazai politikusok számára a határon túli magyarság nem számít magyarnak, amíg ostoba emberek leszlovákozzák, lerománozzák a felvidéki magyart, palócot, a székelyföldi székelyt, addig ne is csodálkozzunk, ah jól érzik magukat ott, ahol legalább a szülőföldjükön élnek, és semmivel sem rosszabb a helyzetük. Végre észre kellene vennie, fel kellene fognia mindenkinek, ŐK MAGYAROK! Százszor, ezerszer magyarabbak a parlament üléseit koptatóknál.
dinoszaurusz
2008. szept. 27. 23:04A meccs nem lefutott. Csak az edzőket kell lecserélni. Sürgősen. S ha kell, hát kalasnyikovval szétzavarni ezt a csürhét. És soha többet a döntéshozó helyek közelébe se engedni. Menjenek csak afrikába, észak-koreába vagy kubába, venezuelába észt osztani.
Méla Béla
2008. szept. 28. 08:56Szerintem az a gond, hogy sodródunk. De még elképzelésünk sincs, hogy miként szeretnénk a dolgok folyásának irányát kézbe venni. Legtöbbször közhelyekben kimerülünk, és a zajló eseményekre próbálunk reagálni. Ilyen szervezetlen és megosztott már régen volt a szlovákiai magyarság.
nyomkereső
2008. szept. 28. 16:18A problémát abban látom, hogy nem rendezkedtünk be télire és most meglepődve tapasztaljuk, hogy üres az éléskamra. Elszalasztottuk a lehetőségeinket, nem éltünk velük a megfelelő időben. Nincsenek háttérintézményeink, hiányzik a felkészitett utánpótlás, fejetlenül haladunk előre, sodortatva az árral. Folyton csak reagálunk, ahelyett hogy kezdeményeznénk.
A kommenteket lezártuk.