„2002 novemberének elején egy konferencián egy nímand elkapja Ivan Mikloš akkori pénzügyminisztert és kezébe nyom egy A4-es papírt a következő szavakkal: „Miniszter Úr, volna egy elképzelésem az adórendszer rendbetételéről. Ha érdekeli Önt, kérem jelentkezzen”. Nem egész egy évre rá, 2003 októberének végén a parlament elfogadja mind a hat adóreformmal kapcsolatos törvényt. Tanulság: 1. a naivitás olykor remek dolgokra képes. 2. szeretem ezt az országot”. (Richard Sulík)
2008 november 20-án Szlovákia hivatalosan is bejelentette, hogy nem kér több kölcsönt a Világbanktól. Jó gazdasági eredményeinek köszönhetően ezentúl már nem szorul hitelre, hanem ellenkezőleg, más államok felzárkóztatását fogja segíteni. Adósból hitelezővé válik.
2008 november 20-án az Európai unió szentesítette Magyarországnak azt a 6,5 milliárd eurós hitelt, mely a 20 milliárd eurós pénzügyi csomag első részeként a magyar kormány pénzügyi és gazdaságpolitikai programjának megvalósítását szolgálja.
Szlovákia a második Dzurinda kormány alatt végrehajtott mélyreható, strukturális reformoknak köszönhetően a régió sereghajtójából, lesajnált szomszédból európa éltanulójává, bezzegországgá vált. A szlovák csoda azóta tananyag nemcsak Magyarországon. Sok helyütt irigykedve és elképedéssel nézik, mire képes egy kis állam, ha nincs más lehetősége és van hozzá megfelelő akarat.
De vajon mi a szlovák csoda titka?
Röviden összefoglalva, a hatalom szempontjából népszerűtlen, de annál szükségszerűbb intézkedések teljes felvállalása. Pontosabban a bankkonszolidáció és államigazgatási decentralizáció után levezényelt közigazgatási, adó, (majdnem teljes) egészségügyi és nyugdíjreform, valamint a szociális ellátási rendszer és a munkaerőpiac reformja. Mindezt európában páratlanul rövid, alig négy év alatt. A szintén nagyon fontos, tandíjbevezetést is magában foglaló oktatásügyi reform pedig kétszeri nekifutásra is csak pár szavazon múlott. Mindez 2003 – 2006 között, az akkor kormányzó jobbközép-liberális hatalomnak köszönhetően.
Tekintsük át röviden:
Egészségügyi reform – A Rudolf Zajac és csapata által megálmodott egészségügyi reform lényege a feneketlen hordóként működő egészségügy piaci alapokra való helyezése volt. Ki merték végre mondani, hogy a király meztelen. Magyarul, hogy ingyenes egészségügyi ellátás mint olyan – mégha alkotmányban szavatolt alapvető emberi jogról is van szó – nem létezik. Megjelentek a magán egészségbiztosítók, szabályozóként megalakult a Biztosításfelügyeleti Hatóság. A vizitdíj, kórházi napidíj és receptdíj bevezetésével elősegítették a túlfogyasztás csökkentését. A szolgáltatók és az egészségbiztosítók a hatékonyabb gazdálkodás érdekében részvénytársaságokká alakultak, ill. gyógyszerkiadás stabilizáló intézkedések kerültek bevezetésre.
Nyugdíjreform – Ľudovít Kaník – aki Ivan Mikloš mellett a másik szlovák reformminiszter – vezényletével a tőkefedezeti elven működő 2. nyugdíjpillér bevezetésével lehetővé vált, hogy a jövő nyugdíjasai elvonásaik 9 %-val saját tőkeszámlán takarékoskodjanak. 2004 január elsejétől hárompilléres szlovák nyugdíjrendszerről beszélhetünk, mely az összes közvéleménykutatás szerint a legelfogadottabb reform a lakosság körében.
Munkaerőpiac és a szociális ellátási rendszer reformja – szintén Ľudovít Kaník munka-, szociális és családügyi miniszter nevéhez fűződik. Lényege, hogy a 2003-ban liberalizált Munkatörvénykönyvvel rendkívül rugalmassá vált a munkaerőpiac, mely lehetővé tette a Lengyelország után második legmagasabb európai mutatóval bíró szlovák munkanélküliség csökkenését. Lehetővé vált egyben a nyugdíj melletti munkavégzés is. „Dolgozni megéri”szellemben pefig a szociális ellátási rendszer is nagyban átalakult. Szigorodott a szociális juttatások kifizetésének ellenőrzése, megszüntek az addig érvényes, hatalmas visszaélésekre lehetőséget adó rendelkezések, melyek paradox módon épp a dolgozni akarókat büntették. Mindezzel célirányossá és motiválóbbá vált az egész ellátási rendszer.
A 2006-os választások után azonban, a szociálpopulizmusnak köszönhetően hatalomra jutott Fico kormány színre lépésével véget is ért a szlovák csoda. Mint azt már leírtuk, az elvégzett reformok egy ideig ugyan még szárnyakat adnak az országnak – többek között az EU legmagasabb gazdasági növekedésével büszkélkedhetünk – legbelül azonban már beindult a visszarendeződés.
A szlovák gazdasági csodát megvalósító reformguruk nagyrésze is szétszéledt a környező országokban. Peter Pažitný pl. a szlovák egészségügyi reform lemásolásának szándékával 2006-ban a budapesti balliberális kormány szolgálatába áll tanácsadóként, Richard Sulík (egyetemi diplomamunkája a megvalósult szlovák adóreform volt) csapata Ľudovít Kaníkkal együtt Mirek Topolánek jobboldali kormányának segít rendberakni a cseh adó és járulékrendszert. Feladatuk nem kevesebb, mint a kivetési alapok harmonizálása az adó és járulékbevételek szempontjából, az ún. szuperbruttó bér ill. járulékbónusz elve alapján.
A szlovák csoda és annak gyümölcsei nekünk, „haszonélvezőknek” is sok tanulsággal szolgáltak. Egyrészt szinte szabályszerű, hogy a reformkormányok általában a következő választások vesztesei is egyben. A megszorító intézkedések ugyanis az átmeneti időszak alatt, még mielőtt a gyümölcsök beérhetnének, és Pista bácsi és Bözsi néni is a saját bőrén ill. pénztárcáján érezhetné, óhatatlanul szociális feszültségekhez vezetnek. Ügyes szociáldemagógiával, meglovagolva a tömegek társadalmi elégedetlenségét és alulinformáltságát pedig könnyen hatalomra lehet jutni. (Lásd Robert Fico). Következményei a Duna mindkét oldalán mindnyájunk előtt jól ismertek.
További tanulság, hogy a dübörgő szlovák gazdaság, főleg ha kormánypopulizmussal társul, jó időre elveheti még az egykori reformpártok kedvét is a további ötletektől. Elvégre ki az a politikai őrült, aki ilyen helyzetben hajlandó széllel szemben vizelni? Ennek eredménye, hogy bár javítani továbbra is volna mit (pl. a szociális és járulékrendszer reformja), annak, aki ezt komolyan is gondolja, nincs más választása, mint saját pártot alapítani. Ennek egyik ékes példája Richard Sulík reformátor esete, aki szlovákai egyik legelismertebb, legmenőbb bloggereként, az internetes világ és vitafórumok karizmatikus személyiségeként Szabadság és Szolidaritás néven saját pártot alapít. Videó itt.
Hisz a reformok csiszolása továbbra is fontos feladat.
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kommentek
Kommentek
Xx
2008. nov. 25. 23:31Kedves Nyomkereso, szerinted mekkora lehetosege van Suliknak arra, hogy megforditsa, uj iranyba vezenyelje a Szlovakia jelenlegi gondolkodasat? Emlekszem annak idejen, amikor bevezettek a 19%-os egyseges adot, (egy mexikoi laptulajdonostol hallottam eloszor rola, es szerintem is ugyes huzas volt, csak az a baj, az ember kezdi azt erezni, a haladas csokken = tobb multinacionalis ceg gyenguloben, van, bezarja kapuit - es ezek kepezik a szl. gazdasag mozgatorugojat. Jol latom? Ma talaltam ra a blogotokra, es nagyon tetszik.
nyomkereső
2008. nov. 26. 00:08Kösz az elismerést, Xx. Ami Sulíkot illeti, szerintem nincs sok esélye sajnos, bár szurkolok neki. Nagyonis elkéne a hozzá hasonló új fuvallat. Az biztos, hogy nagyon jó kampányra számithatunk tőlük, a párt egyik társalapitója ugyanis egy jól menő hazai reklámcég társtulajdonosa. De kétlem, hogy az internetes közösségen túl tömegeket tudna megmozgatni. Igen, magam is úgy látom, hogy gyengül a haladás. Most kéne a tudásalapú társadalom fejlesztésébe kezdeni, támogatva a magasabb hozzáadott értékkel biró ágazatokat, kutatásokat.
körkép.sk » Blog Archive » Az ő kormányuk: Szlovákia 2008 vi
2008. dec. 27. 00:50[...] fontos beleszólásuk volt a tanácsadóinak kiválasztásában. Az egyiket közülük, Richard Sulíkot állítólag az a csoport javasolta, melyben a legnagyobb szava éppen Jozef Brhelnek [...]
körkép.sk » Blog Archive » A gyermekkor vége
2009. jan. 05. 01:15[...] Dzurinda kormány reformjainak köszönhetően az ország néhány szűk esztendő után gazdaságilag talpra [...]
körkép.sk » Blog Archive » Körkép.sk - számvetés egy év után
2009. jan. 10. 21:20[...] 2. A szlovák csoda titka [...]
körkép.sk » Blog Archive » EP-választás: a plakátháború már
2009. máj. 18. 01:40[...] és Szolidaritás. Richard Sulík újonnan alapított pártja az EP választásokat sem hagyja ki. Ján Oravec, a Szlovák [...]
Xx
2009. júl. 30. 06:35A szlovak csoda.................
Xx
2009. júl. 31. 06:48Jol lattam.....sajnos. Ha egy valasztas kepes ekkora karokat okozni, akkor nagyon ingo alapokon nyugodott a gazdasag..... Es igen, Szlovakia minden aszat a kulfoldi befektetokbe vetette - ez lett a veszte. A java meg csak most jon Zsolt.
Xx
2009. júl. 31. 06:50Valoban tananyag....
körkép.sk » Blog archívum » Bokros Lajos reformelképzelései
2010. márc. 19. 12:08[...] A szlovák csoda titka [...]
dagenoma
2010. máj. 12. 23:20Kedves olvasó! szeretném ezt valós történetet mint tanulságot nyilvánosságra hozni, megdöbbentö adjon az Isten minden jót
Matolcsyt a korábbi szlovák reformminiszter oktatja | körkép
2010. aug. 10. 18:40[...] helyett végül mai videóblog bejegyzésében egy másik korábbi reformminiszter, a jelenleg SDKÚ-DS parlamenti képviselő Ľudovít Kaník az, aki “felesleges [...]
A kommenteket lezártuk.