Nyitókép forrása: SITA/Diana Černáková
Igor Matovič, az OĽANO pártelnöke már nem zárja ki azt sem, hogy az előrehozott választásokra júniusban kerül majd sor. Egyelőre viszont kitart feltétele mellett, amely alkotmánytörvényben rögzítené a szlovák választási rendszert, hogy azt csak háromötödös (90 mandátum) többséggel lehessen megváltoztatni. A tárgyalások még tartanak, a felek hivatalosan vasárnap ülnek újra tárgyalóasztalhoz.
A volt koalíciós partnerek állítólag már megállapodtak az alkotmánymódosításban, amely lehetővé teszi a választási időszak lerövidítését. Legalábbis ezt nyilatkozta a sajtónak Milan Vetrák, a parlament alkotmányozó bizottságának elnöke, hozzátéve, hogy a ciklus lerövidítéséről és nem a parlament feloszlatásáról lenne szó.
“Egyelőre arról állapodtunk meg, hogy a parlament határozatával tesszük lehetővé. De nincs szó a parlament feloszlatásáról, mint ahogy azt eredetileg az SaS akarta, hanem a választási ciklus lerövidítését szorgalmazzuk. Így a parlament az előrehozott választásokig az eredeti felállásban marad”
mondta Vetrák.
Az OĽANO egyúttal azt szeretné, ha a ciklus lerövidítéséről szóló alkotmánytörvénnyel együtt az is bekerüljön a határozatba, hogy a választási rendszert csak háromötödös többséggel lehet megszavazni. Ezt azzal magyarázza, hogy ebben az esetben a hatalomra jutó ellenzék magyarországi mintára vegyes választási rendszert vezetne be: a képviselők felét országos, másik felét régiós listákon választanák meg.
Ez Szlovákiában azért jelent problémát egyeseknek, mert sok olyan párt van, amely csak Pozsonyban, esetleg néhány nyugati-északnyugati megyei jogú városban tud érvényesülni, vegyes választási rendszer esetén csökkenne politikai súlyuk. A legveszélyeztetebb pártok között ott van az OĽANO is, de fokozottan igaz ez az SaS-re.
A HLAS tagadja, hogy lenne megállapodás a Smerrel és a Republikával a választási rendszer megvalósításáról.
Matovič ugyanakkor hajlandó lemondani feltételéről, ha nem szeptemberben, hanem júniusban kerülne sor az előrehozott választásokra.
“Számunkra sokkal értékesebb a demokrácia védelme, mint az, hogy valakik még néhány hónappal tovább maradhassanak miniszterek”
mondta.
A volt koalíciós pártoknak nincs különösebb problémája Matovič feltételével. Sokkal nagyobb vitát kavart a Za ľudí javaslata, ami szintén arra használná az alkotmánytörvényt, hogy azon keresztül alkotmányban rögzítse a Specializált Bíróság és a Speciális Ügyészség státuszát. Ezt a Sme rodina elutasítja.
Körkép.sk
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
- 2023. Már. 21. - 02:14
-
Micskó András: Demokrata donorok, woke, LMBTQ+, pride aktivisták irányították a most bedőlt amerikai bankokat
- 2023. Már. 21. - 00:31
-
Blokkolta a magyar kormány az EU közös nyilatkozatát a Putyin elleni elfogatóparancsról? A külügy szerint ez hazugság
- 2023. Már. 20. - 21:47
-
Baráti hangnemben zajlott a Putyin-Hszi-találkozó első napja
- 2023. Már. 20. - 21:25
-
Állítólag Ukrajnában vannak a norvég Leopardok
- 2023. Már. 20. - 20:57
-
Magyarország nem adja át lőszerkészletét Ukrajnának
Népszerű tartalom
Szörnyű családi tragádia Pozsony Ligetfalu városrészében
- Friss hírek
- |
- 2023. Már. 19.19:51
És szembe jön a valóság: Svájc inkább megsemmisíti a rakétáit, mint hogy átadja Ukrajnának
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 13.12:07
Az amerikai szakértő cáfolta Kijev indoklását Bakhmut védelmére
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 13.20:07
Brüsszel javaslata miatt több ezer embert bocsáthat el a Škoda
- Gazdaság
- |
- 2023. Már. 19.17:51
DAC-Spartak: Kerületi rangadó a MOL Arénában
- sport
- |
- 2023. Már. 19.11:57
Magabiztos DAC-győzelem a megyei rangadón - Képek, videók
- Foci
- |
- 2023. Már. 19.20:58