Nyitókép: ta3, reprofoto

 

A parlament által február 7-én elfogadott ebédtámogatás volt a témája a TA3 esti politikai műsorának. A Nap Témája vendégei az erről szóló módosító indítványt benyújtó Petra Krištúfková (Sme rodina), Gyimesi György (OĽaNO), valamint az ún. ingyenebédeket ellenző SaS képviselője, Peter Cmorej voltak.

 

Az ellenzék, bár szintén megszavazta, kritizálta a koalíciót, hogy populizmus a részükről 8 hónappal a választások előtt újra bevezetni azt, amit korábban ők maguk vettek el.

 

 hirdetes_400x285  

Petra Krištúfková visszautasította az állítást.

 

„Az ingyenebéd ott volt lehetőségként végig, csak olyan modellt vezettünk be, hogy a szülő eldönthette, az ebédtámogatásra vagy adóbónuszra tart igényt,”

 

mondta.

 

Gyimesi György szerint a családtámogatás az alfa és az omega a számára. Állította, hogy ez a legcsaládbarátabb kormány, hiszen nemcsak ebédhozzájárulást kapnak a családok, hanem extrém módon nőtt számukra a családi pótlék és az adóbónusz is. E három támogatás együtt havonta gyerekként mintegy 300 eurós bevételt jelent a dolgozó családnak.

 

Gyimesi reméli, hogy Čaputová államfő is aláírja a módosítást, hiszen ő számára is közeledik a választás.

 

 

Gyimesi az SaS-t is kritizálta, szerinte ők a legcsaládellenesebb párt a parlamentben, akik a családok támogatása miatt a kormányt is megbuktatták.

 

Arra a kérdésre, hogy a gazdag családok gyerekeinek miért jár ugyanaz, amire semmi szükségük, Gyimesi úgy reagált, hogy az ebédhozzájárulás lehetőség, nem kötelező.

 

„Ugyanakkor nem akartunk különbséget tenni gyerek és gyerek között, valamint az iskolákat sem szerettük volna felesleges bürokráciával terhelni.“

 

Miből lesz finanszírozva?

 

Az ebédtámogatás évente 110 millió euróval terheli az államkasszát. Gyimesi javaslatára ezt az általa benyújtott speciális bankadóból kívánják finanszírozni.

 

„A 3 millió euró feletti nyereséget termelő vállalatokra szolidáris adóként 0,3 százalékot vetünk ki, ami 110 millió eurós bevételt eredményez. Ebből lesz fizetve az ebédtámogatás“

 

– mondta Gyimesi, aki szerint a bankok, melyek 2 éve 55, tavaly pedig 14 százalékkal növelték nyereségüket, észre sem fogják venni a bankadót.

 

 

„Ma már olyan helyzetben van a bankszektor, hogy meg tudják megfizetni a plusz járulékot, szolidaritásként” – mondta.

 

A témával bővebben itt foglalkoztunk:

 

Májustól újra lesz “ingyenebéd” az óvodákban és iskolákban

 

Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.