Láttak már forgalmas utcasarkon gyors kezű embereket lefordított műanyag poharakat tologatni, és gyanútlan járókelőket, akik valamelyik pohárra magabiztosan ráböknek?

 

„Itt a piros hol a piros” a mutatvány neve, amikor az árgus szemekkel figyelő közönség előtt úgy tologatnak gyors mozdulattal jobbra-balra három poharat, hogy a közönség észre sem veszi: a keresett piros golyó már egyikben sincs ott. Ez a játék juthat az ember eszébe, amikor Szlovákiában nemzeti kisebbségek önkormányzatiságát hivatalos helyről emlegetik.

 

A szavak tartalma mintha a sok tologatásban, vagy csűrésben-csavarásban néha teljesen elveszne. Jó példa erre az Alkotmánybíróság egy 2003-as határozatának indoklása, amelyben azt fejtegette annak szerzője, hogy a kisebbséghez tartozó polgárok azon joga, hogy saját ügyeikben hozott döntésekben részt vegyenek, nem jelenti azt, hogy a meghozott döntéssel azonosulniuk kellene, sőt: ez a jog még csak azt sem jelenti, hogy valamiféle konkrét formában kellene a döntésben részt venniük!

 

Már azzal is teljesült e részvételi joguk, hogy nem titokban hoztak egy döntést róluk, hanem tudomást szerezhettek arról, hogy most éppen róluk fognak dönteni, sőt még akár a véleményüket is elmondhatják. Persze tudjuk, hogy a morgás joga, a „ius murmurandi” megillette a népet már a római jogászok szerint is, de azért ők nem merték volna ezt részvételi jognak nevezni – talán szakmai önbecsülésből sem…

 

A kisebbségügyi kormánybiztosi hivatal 2015-ös évre vonatkozó, a kisebbségek helyzetét értékelő jelentésében a következőt találta állítani a szlovák kormány tanácsadó szerveként működő Emberi Jogi, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Tanács keretében működő ún. kisebbségi bizottságról:

 

„A bizottság a nemzetiségi kisebbségek önkormányzási szervének tekinthető, amely önállóan és szuverén módon dönt saját ügyeiről.”
Vagyis itt megtudhattuk, hogy a kisebbségi bizottság, amely valójában egy kormányzati tanácsadó szerv tanácsadó szerve, maga a nemzeti kisebbségek megvalósult önkormányzata!

 

 hirdetes_810x300  
Számunkra, felvidéki magyarok számára azonban sokkal veszélyesebb, ha nem csak az állam részéről (amelynek kisebbségpolitikáját sajnos ismerjük, mint a rossz pénzt), illetve többségi politikusok részéről, hanem saját sorainkból akarják elhitetni velünk, hogy megvalósult önkormányzatiság az, ami azt csak alig nyomokban tartalmazhatja, mint a szupermarketben vett mákos zacskó a mogyorót. Persze néhány delegált is többet jelent, mint egy sem.

 

De azért ne tévesszük meg közösségünket és saját magunkat.

 

Ne állítsuk azt, hogy átmentünk a hídon, miközben még oda sem értünk.

menyhartjozsef.skItt az önkormányzás, hol az önkormányzás

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!