A legtöbb területen kudarccal végződött az állami közszolgáltatók magánkézbe adása Nagy-Britanniában, ahol a lakosság többsége visszaállamosítást szeretne. A Margaret Thatcher néhai kormányfőhöz, és a neoliberális közgazdásziskola térnyeréséhez köthető közmű-privatizáció kiterjedt a víz-, áram- és energiaszolgáltatókra, a vasútra, a British Telecomra és a nemzeti légitársaságra, 2013-ban a királyi posta sem kerülhette el a sorsát. A magánvállalatok sok esetben visszafizethetetlen adósságot halmoztak fel, drágulást hoztak, és rontottak a szolgáltatás színvonalán.
Nem tudtak élni a rájuk bízott monopóliummal a privatizált közműszolgáltatók, a kordában tartásukra felállított felügyeletek pedig csődöt mondtak, mert a magánvállalatok részvényeseinek érdekeit helyezték előtérbe a fogyasztókkal szemben, Nagy-Britanniában.
A versenytárs nélkül maradt szolgáltatók a 80-as évek végén lezajlott privatizációs hullám után még sokat költöttek fejlesztésre, később azonban sokuk eladósodott, csökkent a szolgáltatások színvonala, és a valós eredményhez képest több osztalékot fizettek ki a részvényeseiknek, derül ki a Financial Timesban megjelent elemzésből.
A privatizáció a legtöbb területen gazdasági szempontból és politikai döntésként nézve is kudarcot hozott, ezért a most ellenzékben lévő Munkáspárt az újraállamosítást sürgeti a szolgáltatások színvonalának emelése, és egyes közszolgáltatók katasztrofális pénzügyi helyzetének rendezésére.
A legrosszabb helyzet a vízműveknél alakult ki, ahol a tulajdonosok – kihasználva monopóliumukat – sok esetben az adózás előtti nyereségüknél is magasabb osztalékot fizettek ki a részvényeseiknek, és több szolgáltató nyakig úszik az adósságokban, holott a privatizációkor egy font adósságot sem örököltek.
(…)
Más területen is óriási probléma azonban az alacsony minőségű szolgáltatás, a magas tarifák, a vállalatvezetők megalapozatlanul magas fizetése, illetve a részvényeseknek megszavazott osztalék.
(…)
Megosztás:
Címkék: állami tulajdon közműszolgáltató magántulajdon margaret thatcher monopólium Nagy-Britannia neoliberalizmus osztalék privatizáció Szemle szolgáltatások vállalatvezető
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek

Király Zsolt
Király Zsolt, 45 éves közgazdász, a Körkép.sk alapító főszerkesztője. A 2015-ös Újságírói Díj nyertese oknyomozó kategóriában. Korábban a .týždeň-ben, a Heti Válaszban, valamint több országos szlovák és magyar nyelvű médiában is publikált.- 2023. Már. 23. - 17:35
-
Rés a pajzson: Egyáltalán nem biztos, hogy Európa el tudja látni Ukrajnát lőszerrel
- 2023. Már. 23. - 16:51
-
A pozsonyi Volkswagen gyártja majd a népszerű SUV modell új, teljesen elektromos generációját
- 2023. Már. 23. - 16:20
-
Napokon belül visszatér a tél, sarkvidéki levegő érkezik a Kárpát-medencébe
- 2023. Már. 23. - 15:47
-
Eurostat: tavaly 64 százalékkal többen kértek menedéket az EU-ban, mint a megelőző évben
- 2023. Már. 23. - 15:11
-
Az első négy szlovák MiG-29-es megérkezett Ukrajnába
Népszerű tartalom
Szörnyű családi tragádia Pozsony Ligetfalu városrészében
- Friss hírek
- |
- 2023. Már. 19.19:51
A Most-Híd platform megint szembemegy a magyarság és a Szövetség-Aliancia érdekeivel
- politika
- |
- 2023. Már. 20.10:44
Nem Brüsszelben fogyasztják a legtöbb kokaint Európában, de azért ott van a TOP 5-ben
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 22.17:58
Túró, vaj, tejföl, bor – közzétették az árstopos élelmiszerek listáját
- Gazdaság
- |
- 2023. Már. 21.18:28
Osztrák külügyminiszter: Aki azt hiszi, teljesen elválhatunk Oroszországtól, az téved
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 22.13:08
Szijjártó Péter: felháborító, hogy az amerikai külügyminisztérium más országok belügyeivel foglalkozik
- Külügyek
- |
- 2023. Már. 22.14:11