Egy COVID-19-ben elhunyt olasz nyugdíjas levele: Az, ami a leginkább gyilkol, nem a koronavírus, hanem annál sokkal komolyabb - Körkép.sk
Béla
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Egy COVID-19-ben elhunyt olasz nyugdíjas levele: Az, ami a leginkább gyilkol, nem a koronavírus, hanem annál sokkal komolyabb

2020. máj. 12. 07:54

Nyitókép: TASR/AP

 

Olaszországban nagy visszhangot keltett annak a 85 éves idős férfinak a levele, aki COVID-19-ben halt meg egy idősotthonban. A levél nemcsak a közösségi médiában jelent meg, de jó néhány napilapban is. A levelet egy idős férfi, egy volt ügyvéd írta a két lányának és az unokáinak. A férfi egy idősotthonban élt, ahol elkapta a koronavírust.

 

Enzo Bianchi ismert olasz szerző azt írta a La Repubblica olasz napilapban, hogy ez a történet „figyelmeztetés azok számára, akik itt maradtak, egy idős férfi kérése az együttérzésre. Ez a levél áthatol a szívünkön, a kérdésfeltevések mellett pedig arra ösztönöz, hogy változtassunk a cselekedetünkön”.

 

 hirdetes_300x300  

Íme, a teljes levél:

 

Drága gyerekeim és unokáim! Úgy döntöttem, hogy levelet írok nektek erről a rideg ágyról. Ezt a levelet titokban odaadtam Klára nővérnek abban a reményben, hogy a halálom után eljut hozzátok. Érzem, hogy nincs sok napom hátra.

 

Érzem, hogy nehézséget okoz a légzés, a tollat pedig alig bírom tartani a gyenge kezemben. A tollat egy fiatal nő kölcsönözte, aki annyi idős lehet mint te, drága Elisám. Ő az egyetlen olyan személy, aki ebben a hospice-ban valaha rám mosolygott, de mióta szájmaszkot hord, azóta már csak a szemében látok egy cseppnyi fényt. Tekintete különbözik azokétól az egészségügyi nővérekétől, akik még csak köszönésre sem méltatnak.

 

Nem akartam nektek erről beszélni, mivel nem akartam kellemetlenségeket okozni. Tudom, mennyit szenvedtetek, amikor itt hagytatok engem ebben a szép „kalitkában“. Igen, ezt gondoltam magamban és ez jutott az eszembe, amikor visszaemlékeztem don Oreste Benzi atya szavaira, aki ezeket a helyeket „aranykalitkáknak“ nevezte. Akkoriban azt gondoltam, hogy túloz, de azóta személyesen is meggyőződtem erről.

 

Úgy tűnik, hogy itt semmi sem hiányzik nekünk, de ez nem így van… A legfontosabb dolog hiányzik: az érintésetek és az, hogy a nap folyamán néhányszor megkérdezzétek: „Nagypapa, hogy vagy?“; hiányoznak az öleléseitek, a csókjaitok, az édesanyátok kiabálása, akit képesek voltatok alaposan feldühíteni, és hiányzik a jajgatásom, amivel fel tudtam kelteni a figyelmeteket és közben mindenről megfeledkezhettem.

 

Ezekben a hetekben rendkívüli módon hiányzik a házam illata, a Ti illatotok, a nevetésetek, annak a lehetősége, hogy történeteket meséljek nektek, sőt, a beszélgetéseink is hiányoznak. Az élet annyit jelent: egy családban lenni azokkal az emberekkel, akiket szeretünk, és érezni, hogy ők is szeretnek bennünket. Ti nagyon szerettetek engem, ezért sem éreztem magam olyan magányosan annak az asszonynak a halála után, akivel 60 évig egymás mellett éltünk jóban és rosszban.

 

A 85 évem alatt sok mindent megéltem. Hogyan tudnám elfelejteni a gyermekkorom szegénységét, az apám letelepedési küzdelmeit, az anyámat, aki minden lélegzetvételünket figyelte. Hogyan tudnám elfelejteni az iskola varázsát és büszkeségét, amiről annyit álmodoztam. A tanárnő a második édesanyánk volt, a jó jegy pedig az egész házunk számára nagy ünnepnek számított. Aztán az első promócióm és az első védésem a bíróságon…

 

Mennyi „köszönömöt“ kellene mondanom: végeláthatatlan köszönet illeti a feleségemet, aki elviselt engem; köszönet jár Nektek, gyermekeim, hogy mindig megbocsátottatok nekem; köszönöm Nektek, unokáim, a feltétel nélküli szeretetet. A Szentírás azt mondja, hogy az igaz barátokat egy kézen is meg lehet számolni. Köszönetet szeretnék mondani a plébános úrnak, aki feloldozott a bűneim alól, és azokért a szép szavakért, amelyeket a feleségem temetésén mondott.

 

Már szinte alig bírok írni, de az unokáimnak még el kell valamit mondanom… és talán mindenkinek, aki ezen a világon él.

 

Nem az anyukátok dugott be engem az otthonba, én győztem meg a gyerekeimet, vagyis a Ti szüleiteket erről, hogy ne legyek senkinek sem a terhére. Soha az életben nem akartam senkinek sem a terhére lenni. Lehet, hogy ezt büszkeségből tettem, mert amikor már láttam, hogy nem tudok magamról gondoskodni, úgy gondoltam, nem hagyhatom meg az emlékezetetekben ennek a védtelen, magáról törődni képtelen nagypapának az emlékét.

 

Természetesen soha nem tudtam elképzelni, hogy egy ilyen helyen fogok kikötni. Kívülről minden tiszta, mindenhol rend van, sőt, vannak tisztességesen felnevelt emberek is, de mi itt lényegében csak számok vagyunk… Úgy éreztem magam, mintha egy hűtőházba érkeztem volna. A hónapok alatt többször is azt kérdeztem magamtól, hogy ezek az emberek miért választották ezt a munkát, ha folyton idegesek, fagyosak és rosszak.

 

Egyszer az egyik takarító csendesen azt mondta nekem: „Tudod miért kiabál rád az a nő, amikor hozzád beszél? Gyakran beszél arról, hogyan viselkedett vele az erőszakos apja. Szerinted milyen véleménnyel lehet a férfiakról?“ Az Úr legyen irgalmas. De akkor miért végzi ezt a munkát? Az a nagy pszichológia, amit láttam és ami kihangsúlyozta őt, csak arra szolgált, hogy rosszat tegyen a leggyengébbekkel? Hogy manipulálják a lelkiismereteket? Nem akarok ehhez többet hozzátenni, ugyanis nem az a célom, hogy bosszút álljak.

 

Én csak azt akarom, hogy mindannyian megtudjátok, idősotthonoknak nem szabadna létezniük. Igen, most, a halálom előtt kijelenthetem: bánom a döntésemet. Ha visszafordíthatnám az időt, megkérném a lányaimat, hadd maradhassak velük az utolsó lélegzetemig. A ti könnyeitek az én könnyeimmel egyesülve talán többet érnének mint annak a szerencsétlen öregnek a könnyei, aki anonimitásban és izolációban él ebben az otthonban, és akivel úgy bánnak, mint egy veszélyes tárggyal.

 

Ez a koronavírus a bitófára visz minket, de én már egyébként is oda kerültem a kiabálásoknak és a durva bánásmódnak köszönhetően, amit még egy rövid ideig el kell viselnem… Tegnap a nővérke bejelentette, amennyiben rosszabbodni fog az egészségügyi állapotom, lehet, hogy lélegeztetőgépre fognak kötni. De az is lehet, hogy nem.

 

Az emberi méltóságomat, egy művelt és mindig tisztességes ember méltóságát gyilkolták meg. Tudod, Michelina, a szakállamat is csak akkor vágták le, amikor tudták, hogy látogatóba jöttök, és ugyanez volt a helyzet a fehérneművel is. Kérlek Titeket, ne csináljatok semmit… Itt nem a földi igazságszolgáltatásról van szó, ebben gyakran csalódnom kellett és nem hozott szerencsét. Inkább adjátok az unokáim (valamint további gyerekek és unokák) tudtára, hogy az, ami a leginkább gyilkol, nem a koronavírus, hanem annál sokkal komolyabb – a másik iránti tisztelet hiánya. Sajnos, ezt senki sem tudatosítja.

 

Mi, idősek, akiket csak számokon szólítanak, ha már nem is leszünk itt, továbbra is kopogtatni fogunk azoknak a lelkiismeretén, akik mélyen megsértettek bennünket. Mégpedig azért, hogy felébredjenek, hogy még azelőtt megváltoztassák az életüket, mielőtt ugyanazt fogják velük csinálni, mint amit ők csináltak velünk.

 

A végére egy személyes kérés: Kérjük, támogassátok a Körképet legalább havi két euróval, hogy még több hasonló anyagot készíthessünk nektek!

 

Magyarra fordította: Körkép.sk

 

Postoj.sk, Taliansky dôchodca pred smrťou na covid vnukom: Je niečo horšie ako koronavírus

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

zoltan
2020. máj. 12. 10:00

Ha jol ertem o egy ugyved ilyen emberek vedik a maffiozokat gazmbereket lefizetve a birot es az ugyeszt ilyen emberek vegett lett ilyen ez a vilag.

    István
    2020. máj. 14. 09:31

    aha. ennyi az összes, ami ebből a levélből lejött neked. szánalmas vagy.

      Idősödő Feleség
      2020. máj. 14. 21:22

      Tényleg elkeserítő, hogy valaki csak ezt a következtetést vonja le egy ilyen levélből!! Szomorú, de nagyon nagy az esélyünk, hogy ránk is ez vár ebben az önzőségre hangoló, liberális világban. A védtelenek, legyen öreg vagy még csak kis magzat, élete kiszolgáltatott!! ?

    Csomortáni Katalin Viola
    2020. máj. 16. 21:15

    Zoltàn, maga -nagyon rosszindulatú! Egy ismeretlen, családja által megbecsült, de már elhunyt idős emberről ítélkezik....Ez nagy bűn, tudja - e !

Feri
2020. máj. 14. 08:52

Nincs igazad Zoltán! Nem az ügyvédek miatt lett ilyen a világ hanem minden egyes ember hozzáadott értéke miatt amit képvisel. Ha többen vannak azok akik ujjal mutogatnak meg rágalmaznak azoktól akik csendben teszik a jót akko az mérleg a nyomorba húzza a világot. Mindenki felelős azért amiben vagyunk. Valaki azért mert tudatosan rosszat tesz a másik emberrel, valaki azért mert tudatlanul. Valaki azért mert közömbös és némán elnézi és nem figyelmezteti a másikat. Amit belerakunk a közösbe azt kapjuk vissza.

    Ibolya
    2020. máj. 14. 18:59

    Talan az olyan emberek miatt, mint ön is Zoltan?

    Csomortáni Katalin Viola
    2020. máj. 16. 21:17

    Ez így igaz, tisztelt Feri !

Éva
2020. máj. 14. 16:23

Zoltán! Sajnálom, hogy "csak" ennyire érintette meg a lelkét. Biztos, hogy ugyanazt olvastuk??? Sajnálom, hogy önnek a lényeg ennyire "fennakadt"

    Csomortáni Katalin Viola
    2020. máj. 16. 21:19

    Igaza van, kedves Éva !

Zsuzsa
2020. máj. 14. 16:29

Zoltán, megbotránkoztat, amit leírt!

    Csomortáni Katalin Viola
    2020. máj. 16. 21:20

    Tényleg, megbotrånkoztatô Zoltán ostoba és kiméletlen fecsegése!

Poroszlay-Daróczi Mária
2020. máj. 15. 00:08

Sajnálom, hogy ilyen cudarul érezte magát az otthonan ez az olasz úr. Nehéz az 50es, 60as korosztálynak, mert aktív dolgózók vagyunk, nagymamák, anyukák, egyben lánya az anyukámnak. Marcangol a rossz érzés, mert valóban nem lehet más módon a 24 órás felügyeletre szoruló szülőt biztonságban tudni. Így az én anyukám is otthonban él, de a gondozók nagy százalékban jólelkű emberek. Állandóan sgyalok, hoyan tudnám kihozni, de nincs megoldás. Egyetlen, ha feladom a munkám. Akkor a nyugdíjjal lesz gond. Nincs megoldás...

Mazzag Jánosné
2020. máj. 15. 15:47

Mindig azt kértem Istentől, ne kerüljek válaszút elé, hogyan gondozzam imádott édesapámat! Nagy kegyelem volt, hogy 7 évet már nyugdíjasként vele tölthetem, utolsó pillanatig foghattam a kezét...Most 81 éves vagyok, nem tudom, mennyi van hátra, de már megtaláltam a megoldást. Megeskettem az unokámat, nem enged otthonba vagy elfekvőbe. Bármi ér, csak egyetlen napot kell még otthon töltenem a saját lakásomban, egyedül, és nem leszek senki terhére!

Baráti üdvözlet, Anna Mária 82- éves.
2020. máj. 16. 11:43

Nehéz hozzá szólni , mindenki mindent másképp lát, s mennél idősebbek leszünk annál érzékenyebbek.Az én édesanyám 27-éves korától nővér volt,muszályból, mert édesapánk halála után egyedül kellett felnevelnie 2 kislányt,4 és 5évest.Ebben az egy szakmában tudott rögtön kenyeret keresni.Estin végezte el a nővéri diplomát,az a rengeteg latin szó,nem volt könnyű egy vidéki ,de hál'Istennek jóeszű parasz leánynak.De nála lelkiismeretesebb nővér kevés volt.A János korházban a Goth Endre prf.jobb keze lett.A Margitból ment nygdíjba,ott kapott főnővéri állást a belosztályon.Mind a nõi ,mind a férfi osztályon, 20, 25 beteg fekûdt.Ma már felújjitották 6/8ágyas szobákra.Szerettem bejárni segíteni neki,mert a gyógyszer és a vérellátás is az ő gondja volt.A betegeknek,hozzátartozóiknak fogalma nincs arról,mennyit és milyen munkát végeznek a nővérek.Nagyon szigorú volt, de igazságos.Minden évben 6gyakorló növért kellett az igazi munkára betanítani.A szigorúsága ellenére is szerették.Az ebédet nem félig állva kapkodták be, hanem rendesen, asztalhoz ülve.10- kor ká /tea szünet 15 percig.A Margit korházban sok cigány beteg volt elhelyezve(Pisből) ma már a tehetősebb emberek élnek ott, hatalmas villákban,Változik a világ.Mind az orvosoknak, mindaz ápolóknak nehéz és felelőség teljes munkályuk van.A nővérek ma is kevés fizetést kapnak,mondván "noaktív" foglalkozás.Az idősek otthona más tészta.Nem kell érzékenykedni,hanem segíteni a gondozók munkályát.S minden napnak örülni, kell.amikor süt a nap azért,mert fínom meleget áraszt, amikor esik annak is,mert a növényeket öntözi.A hideg télnek is, mert elpusztulnak a káros férgek.A tavsz általábsn mindenki kedvence a hideg téli napok után,jönnek egymás után az illatos viragok,nekünk kedveskednek.Erdő közelében nőttem fe, így minden erdei virág nyillásakor apró csokrocskákkal tétünk haza.Ez az idős úr,aki olyan lelketlennek tartja az idősek otthonát,apró sétákat, kirándulásokat kellene szerveznie, mert a természettel együtt élni, a leg szebb és leg egészségesebb dolog.Az idősek otthona nem börtön.Örüljunk, hogy van, s aki egyedül él,nem magányos.Alkalmazkodnunk kell s mindennek örülni.Ő az ifjúságát siratja,nem az idősek otthonával van a baj.Olvastam egy gyönyörű verset a facebookon.A föld írt levet az emberekhez. Mindenkinek el kellene olvsani.

Dr Varga Tiborné
2020. máj. 16. 22:59

Sajnálatos ez az "ápolói hozzáállás" ,sajnos a kiszolgáltatottság borzalmas dolog.Sajnos van olyan eset is,amikor a hozzátartozó egészségi és erőnléti állapota nem teszi lehetővé az otthoni ápolást.Könnyű itélkezni,nehéz Szerettünket másra bízni,az élet viszont behatárolja a lehetőségeinket.Van szerencsére szeretetteljes gondoskodás,örömteli programok szervezése az idősotthonokban is.Korrekt kapcsolattartás a hozzátartozókkal.Pécsett az Alkotmány utcai otthon,Baptista kezelésben igazán SZERETETOTTHON.Vezetője :KELEMEN MÓNIKA mindent megtesz az ápoltak jó közérzetéért a lehetőségei határain belül.Köszönet érte.

Fazakas erzsebet
2020. máj. 16. 23:56

Nagy szukseg van betegapolo noverekre! Velemenyem szerint az oreg otthonokban csak is olyan gondozok kellene foglalkozzanak idosekkel akik arra hivatast ereznek ,megfelelo lelki felkeszultseggel rendelkeznek s ami nagy mertekben hozza jarul a betegseg kezelesehez ..Ehez szukseges a szulo, iskola es az egyhaz kozos osszefogasa. Edesanyam hivatasanak eleget teve lett betegapolo melyert a Magyar Szentkorona Orszagainak Voros Kereszt Egylete 1917 karacsonyan elismeresi okmannyal jutalmazta.

Szóljon hozzá!

Kövessen minket