Egy Finnországban élő szlovákiai férfi: A munka utáni sör alkoholizmusnak számít - Körkép.sk
György
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Egy Finnországban élő szlovákiai férfi: A munka utáni sör alkoholizmusnak számít

2019. szept. 08. 19:32

Nyitókép: Dávid Pásztor

 

Dávid 2016-ban költözött Szepsiből Finnországba. Először a Balti-tenger partján elhelyezkedő Vaasa városában élt, majd a 300 kilométerre fekvő Oulu városában telepedett le. Jelenleg a helyi egyetemen tanul.

 

Miért döntött úgy, hogy elköltözik Szlovákiából?

 

 hirdetes_300x300  

(…)

 

Úgy éreztem, hogy nem vagyok a megfelelő helyen, és nem azt tanulom, ami számomra a legjobb lenne. Az egyetemen eltöltött első félév után úgy döntöttem, hogy külföldön folytatom tovább a tanulmányaimat.

 

(…)

 

Mi lepte meg Finnországban?

 

Finnországban mindössze a lakosság öt százalékát alkotják svédek, a svéd mégis hivatalos nyelv. A helyi üzletekben és hivatalokban minden kétnyelvű, azoknak az alkalmazottaknak pedig kötelező svédül is és finnül is tudni, akik napi kapcsolatban vannak az emberekkel.

 

Ezenkívül nagyon meglepett a csend. Most már megszoktam, de az első hónapokban nagyon különös volt, hogy az emberek nagyon keveset beszélgetnek. Ha megpróbálsz valakivel szóba elegyedni az autóbusz-megállóban vagy a liftben, akkor az illető meglepve néz rád, és nem válaszol a kérdésedre.

 

Van olyan dolog, amit nem tud megszokni?

 

Télen nagyon nehezen tudok hozzászokni a sötétséghez. Decemberben 10:30-kor kel a nap és 14:00 órakor már lei s nyugszik. A télhez a -30 fok ellenére hozzá lehet szokni, de a sötétség még gyakran a finnek számára is nehéz.

 

A nyári időszak azonban mindenért kompenzál – olyankor szinte egyáltalán nem nyugszik le a nap. Majdnem egész éjjel világos van. Az emberek nagyon értékelik a nyarat. Amikor nyár van és meleg, az emberek piknikezni mennek, kilátogatnak a parkokba, a strandra, egyszerűen csak kint tartózkodnak, mert tudják, hogy a jó idő nem tart sokáig. Hó általában október végétől májusig van.

 

Az utolsó meglepő dolog az alkohol regulációja. A boltokban és a szupermarketekben csak 6% alatti alkoholt lehet vásárolni. Ennél erősebb alkoholt csak speciális boltokban lehet venni. Alkoholt reggel 9:00-től este 21:00-ig árusítanak, vasárnap pedig zárva tartanak az alkoholt árusító boltok.

 

Hogyan tekintenek Önre a helyiek? Egyenértékűnek érzi magát?

 

A finnek nagyon kedvesek és barátságosak. Igyekeznek mindent megtenni azért, hogy az ember otthonosan érezze magát. Ha te vagy az egyetlen, aki a csapatban nem tud finnül, akkor mindenki angolul fog beszélni, hogy ne érezd magad kívülállónak.

 

(…)

 

Volt valami, ami Szlovákiában mindennapos dolog volt, de Finnországban fel kellett adnia?

 

Az első dolog, amit megtanultam, hogy nem beszélhetek ismeretlen emberekkel. Még egy bárban is furcsa dolognak számít beszélgetést kezdeményezni. (…) Ha nem tanulsz valahol, vagy nincs meg a baráti társaságod, akkor nagyon nehéz barátokat szerezni.

 

Finnországban szintén furcsaságnak számít egy vagy két sört meginni munka után. Vagy rendesen iszol, vagy sehogy. A finnek hét közben nem isznak. Ha valaki megiszik egy sört munka után, azt gondolják róla, hogy alkoholista.

 

Mit hozna át Finnországból Szlovákiába?

 

Elsősorban az életörömöt. Az emberek a legkisebb jót is értékelik, igyekeznek élvezni az életét és mindent, amijük van. Senki sem irigykedik egymásra. Mindenek felett tisztelik a környezetet.

 

(…)

 

A szaunakultúra is nagyon tetszik. Minden lakásnak és háznak van saját szaunája, így egy nehéz munkanap után nagyon jól tud esni egy 30 perces szaunázás.

 

(…)

 

Milyen a tapasztalata a finn oktatással?

 

A finnországi egyetemek színvonalasabbak, mint a szlovákiaiak. Több a gyakorlat. Az oktatás előadások formájában zajlik, de a vizsgák sokkal kevesebbet nyomnak a latban. A jegyek 30%-át alkotják a vizsgák, 60%-át az esszék, a csapatmunka és a prezentációk, a 10%-ot pedig az előadásokon való részvétel. (…)

 

A diákok nagyon tisztességesek. Az egyetemet talán a hallgatók egy százaléka nem fejezi be. Nemcsak azt értékelik, hogy tanulhatnak, hanem azt is, hogy egyáltalán bejutottak az adott egyetemre. A finnországi egyetemekre ugyanis a jelentkezőknek csupán a 10–20 százaléka kerül be.

 

(…)

 

Milyenek a helyi tanárok?

 

Olyanok, mintha a csoporttársaink lennének. Egyenrangúan viselkednek, úgy tekintenek a diákokra, mint a fiatal barátaikra, akiknek segítségre és tudásra van szükségük.

 

Tanárnak lenni Finnországban nagy dolog. Helsinkiben bekerülni az egyetemre és tanárnak tanulni sokkal nehezebb, mint bármi más. Előfordul, hogy az emberek három-négy évig próbálkoznak, mire bejutnak az egyetemre.

 

(…)

 

 Aktuality.sk, Slovák vo Fínsku: Na zimu si zvyknete, na tmu nie. Pivo po práci považujú za alkoholizmus

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Nem érkezett még komment. Legyen az öné az első!

Szóljon hozzá!

Kövessen minket