Egy Kínában élő szlovák férfi: Az idegeneket megbámulják és lefotózzák, télen pedig bebugyolálva ülnek a 4 fokos irodában - Körkép.sk
Auguszta
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Egy Kínában élő szlovák férfi: Az idegeneket megbámulják és lefotózzák, télen pedig bebugyolálva ülnek a 4 fokos irodában

2019. máj. 19. 09:51

Nyitókép: Jaroslav Kruťák

 

Hogyan élnek az emberek a világ legnépesebb városában, ahol a motorok ellenirányba közlekednek, a tömegközlekedésen utazó emberek lökdösődnek, ahol a helyiek úgy fotózzák az európaiakat, mint valami exkluzív különlegességet, és ahol mindenért mobilalkalmazáson keresztül fizetnek.

 

Jaroslav Kruťak öt éve él Kínában. A családjával együtt a 25 milliós Sanghajban telepedett le.

 

 hirdetes_810x300  

(…)

 

Miért döntött úgy, hogy elhagyja Szlovákiát?

 

2014-ben a vállalat küldött ki Kínába. Egy globális vállalatnak dolgozom, ami egy új üzemet létesített Sanghajban. Szlovákiát nem véglegesen hagytam el, csupán egy bizonyos időre.

 

(…)

 

Mi az, ami megdöbbentette, illetve sokkolta Kínában?

 

A feleségemet és engem is rögtön a közlekedés sokkolt. A reptérről a városba vezető autópályán az autók a jobb és a bal sávban is megelőztek, majd irányjelző használata nélkül besorakoztak.

 

A városi közlekedés során szintén káoszt tapasztaltunk: a motorok ellenirányba haladtak, a kerékpárosok fülhallgatóval a fülükben közlekednek, az autók úgy hajtanak ki a főútra, hogy nem adnak előnyt, az emberek pedig a gyalogosátkelőn kívül úgy mennek át a négysávos úton, hogy közben se jobbra, se balra nem néznek.

 

Hozzá tudott ehhez szokni?

 

(…)

 

Kínában sok dologhoz hozzá lehet szokni. Nagyon gyakran utazunk tömegközlekedéssel, ahol az emberek senkit sem vesznek figyelembe: lökdösődnek, nyomakodnak, megtapossák egymás lábát. (…) Ez a kínai élet elengedhetetlen része közé tartozik, amivel meg kell tudni birkózni.

 

Hogyan tekintenek Önökre a helyiek?

 

Szó szerint megnéznek minket. Főleg olyan kisebb városokban, ahol nem igazán látnak idegeneket. Kínában nem illetlenség valakit megbámulni. Ha kint tartózkodsz, akkor nyugodtan megeshet, hogy valaki folyamatosan bambulni fog rád, akár öt percen át. (…)

 

Megesik, hogy teljesen idegen kínaiak akarnak velünk fotózkodni. Vagy látjuk, hogy előkapják a mobiljukat, és titokban lefotóznak minket. Komédia. (…)

 

Volt valami, ami Szlovákiában mindennapos dolog volt, Kínában viszont fel kellett adnia?

 

(…)

 

Szlovákiában mindennapos dolognak számít, hogy az emberek izolálják a lakásukat, illetve műanyag ablakokat tesznek be, hogy télen melegebb legyen a lakás.

 

Kína déli és délkeleti részén – ahova Sanghaj is tartozik – télen 0 Celsius-fok van. Itt az izolációval egyáltalán nem foglalkoznak, az ablakok pedig nincsenek szigetelve. Sanghajban és tőle délre nem létezik központi fűtés, sőt a lakásokban fűtőtestek sincsenek. Cak meleg levegőt fújó klimatizáció van, ami kevés. A lakásokban rettentően hideg van. (…)

 

A kínaiak egyáltalán nem fűtenek. Otthon felöltözve, kabátban, két nadrágban ülnek. Ennek az alapja a kínai orvostudományból és történelemből ered. (…) Amikor reggel munkába mentem az irodában 4 Celsius-ok volt. A kollégáim kabátban, bebugyolálva dolgoztak, mintha semmi sem történt volna. Amikor azt mondtam nekik, hogy minimum 18 Celsius-foknak kellene lennie, csodálkoztak, hogy miről beszélek és miért van erre szükségem.

 

(…)

 

Mit hozna át Kínából Szlovákiába?

 

Az első dolog, amit gondolkodás nélkül áthoznék, az a gyorsvonatok infrastruktúrája. Több mint 300 km/órás sebességgel haladnak. (…)

 

A feleségemmel 2015-től egyáltalán nem hordunk magunkkal pénzt és pénztárcát. A mobilalkalmazásoknak köszönhetően mindent ki tudunk fizetni még az út menti gyümölcsárus hölgynél is. Szlovákiában ezt a fizetési rendszert a legkisebb boltosoknál is érdemes lenne bevezetni.

 

(…)

 

A külföldi élet megváltoztatta a Szlovákiáról alkotott képét?

 

Igen, sok mindenben. Amikor az ingoványos, mocsaras, hegyes vidékre épített kínai autópályán át haladok, akkor mindig eszembe jut a szlovák politikusok azon kijelentése, miszerint a szlovákiai terep összetettsége miatt évekig fog tartani az autópálya megépítése.

 

A 300 km/órával haladó kínai gyorsvonatok mindig időben érkeznek, míg a szlovákiai mozdonyok öregek, kigyulladnak, a vonatok pedig folyamatosan késnek. Nem beszélve azokról az ügyekről, amelyekről a világban is hallani, és az országunk működéséről tanúskodnak. Külföldön mindez rossz képet fest Szlovákiáról, így gyakran harmadik világbeli országnak tűnik.

 

(…)

 

Aktuality.skSlovák v Číne: Cudzincov si obzerajú a fotia, na osobný priestor treba zabudnúť

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Nem érkezett még komment. Legyen az öné az első!

Szóljon hozzá!

Kövessen minket