Jaroslav Flegr: Szlovákiának még megvan az esélye arra, hogy megfordítsa a második hullámot - Körkép.sk
Béla
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Jaroslav Flegr: Szlovákiának még megvan az esélye arra, hogy megfordítsa a második hullámot

2020. szept. 27. 21:15

Nyitókép: archív J. F./Facebook

 

Európában a koronavírus kicsúszik az irányítás alól. Jaroslav Flegr cseh evolúciós biológus és parazitológus interjújában elmagyarázta, hogy Csehország miért nem fogja tudni elkerülni az észak-olaszországi forgatókönyvet.

 

Az interjúnk során Csehországban először haladta meg a háromezret a napi fertőzöttek száma, de Szlovákia is napi szinten rekordokat dönt. Milyen helyzetben van Európa?

 

 hirdetes_300x300  

Nagyon rossz helyzetben vagyunk, de minden országban kicsit más a helyzet. Csehország extrém rossz helyzetben van, hiszen mindent hibát, amit csak lehetett, elkövetett. A kormány elutasította a hatásos, de népszerűtlen óvintézkedések bevezetését, ezért a napi esetszámok nagyon gyorsan, sőt hatványozottan növekednek.

 

Szlovákiában is exponenciális növekedés van, de Csehországban korábban és nagyobb tempóval kezdődött. (…)

 

Csehországban az egészségügyi rendszer az összeomlás szélén áll. Ha most azonnal be is vezetnék a leghatásosabb óvintézkedéseket, a koronavírus-fertőzöttek számának növekedését és annak következményeit már nem tudná megállítani.

 

Mi a helyzet Szlovákiával? Még van esélyünk?

 

Önök jobb helyzetben vannak. Élő adásban láthatják, mi történik akkor, amikor félreteszik a népszerűtlen óvintézkedéseket és a szájmaszkok hatásosságáról vagy hatástalanságáról filozofálnak. Majd meglátják, hogy nálunk minkét fog ez az egész végződni, Önök tanulhatnak belőle és jobban végezhetik, mint mi.

 

Az emberek nem tudatosítják, hogy az a szám, amit a hivatalok naponta jelentenek a fertőzöttekről, nem a járvány jelen állapotát mutatják, hanem az öt-hét nappal ezelőttit.

 

A valóságban tehát sokkal rosszabb a helyzet?

 

Határozottan. Nálunk a politikusok verik a mellüket, hogy milyen nagyszerűek vagyunk, mert a halálozási arány nálunk a legalacsonyabb, és a fertőzötteknek csak alacsony százaléka hal meg.

 

Ez a legrosszabb, ami csak lehet. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a fertőzöttek száma hatványozottan növekszik, és a haldoklók száma csak egy hónap múlva fog megemelkedni.

 

Folyamatosan rosszabbodni fog a helyzet, hiszen a haldoklók aránya a fertőzöttekéhez képest egyre alacsonyabb lesz. Ez az egész rózsaszínre festi a helyzetet, mert úgy tűnik, mintha mi lennénk alegjobbak, de közben a legrosszabbak vagyunk.

 

Az exponenciális növekedés nagyon alattomos. Sokáig úgy tűnik, hogy minden rendben van, majd hirtelen három nap alatt megtelnek a kórházak.

 

(…)

 

Szlovákiában a felmérések szerint csökken a maszkviselési készség, Önök pedig sokáig nem is hordtak szájmaszkot. Hogyan lehet meggyőzni azokat az embereket, akiket a halottakat szállító katonai autók sem győznek meg arról, hogy kezdjenek el másképpen viselkedni, máskülönben meghalnak?

 

Csehországban készült felvételeket kell nekik megmutatni. Olaszország talán túl messze van nekik. Ha most tudatosítják, hogy a maszkviselés és a korlátozások elutasítása miatt hova kerülnek a saját hozzátartozóik Csehországban, akkor talán azok a halottak, akik három hét múlva elhunynak, nem halnak meg értelmetlenül. Ezzel sok embert menthetnek meg a szomszédos országokban.

 

(…)

 

Mikor lesz vége ennek az egésznek? Egyáltalán vége lesz valaha?

 

Természetesen igen. Most kapunk egy nagy pofont, remélem, a lehető legkevesebb országban. Aztán félkaranténban leszünk szájmaszkkal, gyakran otthonról végzett munkával és távoktatással.

 

(…)

 

Ebben az állapotban meg kell várnunk azt, amíg elkészül a vakcina. A gazdag országokban, ahol elég okosak voltak a vakcinák bebiztosításához, már jövő évben elérhető lesz. (…) Tartok tőle, hogy a vakcina legkorábban két év múlva lesz mindenki számára elérhető, de akkorra már kialakul a kollektív immunitás.

 

(…)

 

Aztán nagyjából 30 évet kell várnunk arra, hogy a COVID-ból egy gyermekbetegség legyen. A gyerekek a korai gyerekkorban valahol az óvodában megfertőződnek, és kialakítanak egy nem steril immunitást, amit egész életük során magukkal visznek, így többé nem fertőződnek meg.

 

SME, Flegr: Slovensko má ešte šancu druhú vlnu zvrátiť

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Nem érkezett még komment. Legyen az öné az első!

Szóljon hozzá!

Kövessen minket