Jozef Majchrák: Az EU-ban a vétójog bírálóit lehűthetné Merkel alkancellárjának őszintesége - Körkép.sk
György
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Jozef Majchrák: Az EU-ban a vétójog bírálóit lehűthetné Merkel alkancellárjának őszintesége

2022. szept. 26. 13:28

Nyitókép: AP photo

 

Eduard Heger miniszterelnök a Konzervatív Csúcstalálkozón azt mondta, hogy Szlovákia nem támogatja az EU-ban a vétójog eltörlését a döntéshozatal során. Szerinte az Unió az elmúlt fél év során is megmutatta, hogy a jelenlegi döntési módszerrel rugalmas és nagyon gyors döntéseket tud hozni.

 

(…)

 

Az egyhangú döntéshozatal korlátozásának témája az EU-ban már régóta él, de néhány hete vált komollyá, amikor Olaf Scholz német kancellár Prágában beszédet mondott arról, hogyan képzeli el az Unió jövőjét. Azt javasolta, hogy a közös külpolitikában, de más területeken is – például az adó területén – el kellene hagyni az egyhangú szavazást, és elfogadni a minősített többséggel történő szavazást.

 hirdetes_300x300  

 

Elsősorban az Unió azon nagy államai szorgalmazzák a vétójog eltörlését, amelyek így könnyebben érvényesíthetnék álláspontjukat. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy az EU jobb döntéseket hozna.

 

Korábban erre Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök is rámutatott, aki feltette a kérdést, hol tartanánk, ha mindig engednénk a németeknek.

 

Mostanra azonban Németországban is megszólalt az a hang, amely emlékeztetett arra a hibára, amelyet Angela Merkel kormányai követtek el, amikor a külpolitikát illetően figyelmen kívül hagyták az EU keleti szárnyába tartozó országok véleményét. Ez a hang egyenesen Scholz párttársától érkezett, aki közvetlenül részese volt ennek a hibának.

 

Sigmar Gabriel német gazdasági miniszter, külügyminiszter és alkancellár volt. 2009 és 2017 között az SPD elnöki tisztségét töltötte be, és ezekből a fontos pozíciókból intenzíven támogatta az Északi Áramlat 2 projektet, és elutasította azt a nézetet, miszerint az oroszok politikai fegyverként használnák Európa ellen.

 

A Der Spiegel című hetilapnak adott interjújában azt mondta, hogy a német politikusok sokáig abból az előfeltevésből indultak ki, hogy Putyin Oroszországa egyfajta kis Szovjetunió. Vagyis egy olyan állam, amellyel a németek még a hidegháború legsötétebb időszakában is stabil kapcsolatokat ápoltak, különösen az energia területén. Olyan hatalomnak tartották, amelynek a viselkedése könnyen kiszámítható.

 

Gabriel elismerte, hogy Németország kelet-európai partnerei figyelmeztettek arra, hogy az Oroszországgal kapcsolatos ilyen nézet téves. Rámutattak arra, hogy a Putyin-korszak alatt Oroszország revizionista hatalommá vált, amely kész erőszakkal megváltoztatni a határokat.

 

(…)

 

A vétójog eltörléséről szóló vitában, amely hazánkban még csak most kezd felfutni, különféle típusú érvek hangzanak el. E lépés hívei szerint az Unió gyorsabban és hatékonyabban tudna fellépni.

 

Ez így van, csakhogy Sigmar Gabriel önreflexiója is azt mutatja, hogy ha a nagy államok gyorsabban és hatékonyabban tudnák érvényesíteni érdekeiket és prioritásaikat a minősített többségi szavazással, az egyáltalán nem jelentene feltétlenül jobb EU-s külpolitikát.

 

Ezért is észszerű a Heger-kormány elutasító hozzáállása a vétójog eltörlése kapcsán.

 

Postoj.sk, Jozef Majchrák: Týždenný výber/Kritikov práva veta v EÚ by mala schladiť aj úprimnosť Merkelovej vicekancelára

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Nem érkezett még komment. Legyen az öné az első!

Szóljon hozzá!

Kövessen minket