Ronald Ižip: Így segít Németországnak a válság Európa meghódításában - Körkép.sk
Márk
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Ronald Ižip: Így segít Németországnak a válság Európa meghódításában

2020. márc. 31. 14:18

Nyitókép forrása: slate.com

 

(…)

Ezer és ezer vállalkozó számára gazdasági cunami következik. Tömeges csődjelentések, tömeges munkanélküliség. Az amerikai kormányzati elemzők hazájukban 30 százalékos munkanélküliség-növekedést és 50 százalékos GDP zuhanást jósolnak. Ha a kormányzat nem avatkozna be, a nagy válsághoz hasonló időszak köszöntene ránk. Ezért kivétel nélkül minden kormányzat országaik történetének legnagyobb gazdasági ösztönzőivel és támogatásaival rukkol elő.

 

Hiba lenne azt hinnünk, hogy a támogatások arra vannak a jelenlegi helyzetben, hogy segítség a gazdaság növekedését. Nem. Ezek a stimulusok csak arra szolgálnak, hogy lassítsák a gazdaság szabadesését. Csak a támogatásoktól függ, menyire lesz mély a válság – mennyi cég megy tönkre és hány ember veszti el a munkáját.

 

 hirdetes_300x300  

(…)

 

Mindenki úgy segít, ahogy tud

 

A szlovák kormány a miniszterelnök elmondása szerint a gazdasági mélyrepülés havi következményeinek 1,5 milliárdos részére adott választ. De hogy mekkora lesz a teljes kárösszeg, azt senki sem tudja. A kormány ugyanis még mindig nem hozta nyilvánosságra a részletes válságtervet. Lehet, hogy a bankgaranciák olyan előnytelenek lesznek, hogy a bankok nem mutatnak majd irántuk érdeklődést, vagy a szlovák kurzabeit nem lesz elég vonzó a cégek számára, és inkább biztosra mennek – tömeges elbocsátásokkal.

 

Németország ellenben teljesen világosan látja a helyzetét.

 

Csak az egyéni vállalkozóknak és a 10 alkalmazottnál kevesebb embert foglalkoztató mikrovállalkozásoknak különített el 50 milliárd eurót. (…) És pontosan tudják, hogy miért: a kis- és közepes vállalkozások biztosítják a foglalkoztatás zömét.

 

Németországban minden vállalkozó, aki 6 főnél kevesebb alkalmazottat tart fenn, egyszeri 9000 eurós támogatást kap, a 6-9 alkalmazottat foglalkoztató cégek és vállalkozók 15 ezer eurós dotációban részesülnek. És ez nyilván csak a kezdet.

 

A német gigacsomag

 

A Breugel agytröszt számításai szerint Németország egészen elképzelhetetlen nagyságú gazdasági támogatási csomagot dolgozott ki, amely a német GDP 51,2 százalékának felel meg, mintegy 1700 milliárd eurónak. Arányosítva hússzor többet költenek a gazdaságra a GDP arányához mérve, mint Szlovákia.

 

A közvetlen pénzügyi támogatások kisebb része az egyéni vállalkozókhoz és a mikrovállalkozókhoz kerül, de a kis- és közepes vállalatokat viszont már egy 1000 milliárd eurós csomagból segítik majd. Több garanciaprogramot is indítottak, mindegyiknek az a lényege, hogy az állam a felvett áthidaló hitelek összegének 70-90 százalékára garanciát vállal.

 

A kereskedelmi bankok ezért elkerülhetik a kockázatokat, így csak nagyon kevés vállalatot hagynak bedőlni. (…) Mindehhez még hozzájön az adófizetési és járulékfizetési kötelezettségek felfüggesztése (…). Ha egy cég bajba kerül, jön a kurzabeit – így otthon tartani az alkalmazottját nem kerül semmibe. Jelenleg az állam a bérek nettó 60 százalékát fizeti át, az új módosításokkal már a cégekre vonatkozó járulékokat is. (…)

 

A nagy stratégia

 

Hatalmas spekulációnak tűnhet ez az elképesztő mértékű ösztönzőcsomag, de megvan a maga előnye. Az egyik a gazdasági expanzió lehetősége:

 

ha a többi európai ország nem képes vagy nem hajlandó segíteni cégein, azok tönkremennek. A német cégek így  teret és bővülési lehetőséget kapnak külföldön, ahol gyenge konkurencia, olcsó munkaerő és a kormányok gazdasági támogatása várja őket. A német cégek meghódítják Európát.

 

A másik fontos ok az, hogy Olaszország, Spanyolország és Franciaország államadóssága meredeken növekszik. Valószínűleg egészen addig, amíg elkerülhetetlenné válik, hogy az Európai központi Bank monetáris lazítást vezessen be. Így viszont Németországnak is teljesen felesleges takarékoskodnia, hiszen úgyis monetáris beavatkozások segítenek majd enyhíteni a következményeket.

 

Ebben az esetben az az optimális stratégia, ha eladósodik: de nem szociális csomagokra költi a pénzt, hanem az ország jövőjébe – az Európát meghódító cégekbe.

 

Hogy valóban ezt a stratégiát követi Németország, azt nem lehet tudni. Az biztos, hogy saját vállalatait nem hagyja tönkremenni, mert a német kormány tisztában van vele, hogy ezek a vállalatok képezik a jövőben is az ország jólétének alapjait.

 

eTrend.sk/ Ako kríza pomôže Nemecku dobyť Európu

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Nem érkezett még komment. Legyen az öné az első!

Szóljon hozzá!

Kövessen minket