Topolánek a Postojnak: Az Osztrák-Magyar Monarchiának soha nem szabadott volna szétesnie - Körkép.sk
Gedeon, Johanna
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Topolánek a Postojnak: Az Osztrák-Magyar Monarchiának soha nem szabadott volna szétesnie

2021. okt. 19. 19:53

Nyitókép: Postoj.sk

 

2002-ben ő vette át Václav Klaus után a Polgár Demokrata Pártot (Občanská demokratická strana, ODS), majd négy évvel később több mint 35 százalékkal a párt történetének legjobb eredményéig vitte az ODS-t. 2006 és 2009 között két gyenge kormányt vezetett, amelyek nem rendelkeztek többséggel a parlamentben. A politikából való távozása után sikeres vállalkozást folytat az energetika területén, és még az EPH holding számára is dolgozott.

 

Mirek Topolánek a Postojnak adott interjújában elmondta, hogy miért veszélyezteti az Európai Uniót a Green Deal és a fosszilis tüzelőanyagról a megújuló energiaforrásokra való ideológiailag vezérelt átlépés, miért van jobb helyzetben Szlovákia sok más országhoz képest, mikor fenyeget az energetikai blackout, és miként kellene kinéznie a környezethez való konzervatív hozzáállásnak.

 

 hirdetes_810x300  

Többek között arról is beszélt, hogy van-e esélye Petr Fialának arra, hogy sikeres kormányfő legyen, és miért vette fel a keresztség szentségét néhány évvel ezelőtt.

 

(…)

 

Vegyük csak példaként a baloldali-liberális erők fellépését Amerikában, illetve az egész angolszász világban. Azok felett a témák felett már nem legyinthetünk, amelyek kezdetben nevetségesnek tűntek. Vagy nézzük meg az EU-ban zajló történéseket. Az olyan jobboldali pártok, mint amilyen például a CDU volt, most már a középtől balra helyezkedik el, és ezek a dolgok a cseh politikára is befolyással vannak.

 

A kollektivista és individualista felfogás közötti egykori jobboldali-baloldali történelmi konfliktus, az állam feladatáról és annak gazdasági integrációjáról szóló vita, a szabadság kontra szolidaritás mind jelen van, de már egybeesik a liberális-konzervatív konfliktussal. A pártoknak ezt reflektálniuk kell.

 

(…)

 

A választások előtti vitáiból érezni lehetett, hogy Önnél olyan témák rezonálnak, amelyeket Szlovákiában szinte senki sem nyit meg, Önnél azonban szenvedélyt vált ki. Ilyen nagy téma az ún. Green Deal, vagyis az EU azon terve, hogy miként lehet Európából karbonsemleges és klímasemleges kontinenst csinálni. Szlovákiával összehasonlítva Önöknél ez miért olyan kiemelkedő téma?

 

Mi szkeptikusabbak vagyunk. Az eltérő látásmódunk abból is adódik, hogy Szlovákiának jelenleg egészségesebb energetikai keveréke van. Önöknek van atomerőművük, és ha megépítik a mohi atomerőmű 3-as és 4-es blokkját, akkor Szlovákia olyan ország lesz, amely képes lesz energiát exportálni. Ezenkívül Szlovákiának ott van a Vág kaszkádrendszere, van biomasszájuk és elérhető gázuk. De nem kell félni, a Green Deal hamarosan Önöknél is téma lesz.

 

Mikor?

 

Amikor az elektromos áram ára száz százalékkal fog emelkedni. Ez jövőre lesz. Ezután már Szlovákia is az összes többi országhoz hasonlóan a szubvenciós politikával fog foglalkozni. Nagyon sok család szociális hálóba fog zuhanni, az európai kormányok pedig különböző szociális eszközök kiötlésén fognak gondolkodni. Szépen mondva ezeket majd „vouchereknek“ fogják nevezik, de valójában energetikai alamizsna-utalványok lesznek. A kormányok majd úgy fognak tenni, mintha ez az egész nem az ő kormányzásukkal függene össze, de ez hazugság. Egyszerűen szegénység lesz, amiért a kormányok lesznek felelősek. Azok a kormányok, amelyek jóváhagyták ezeket a Green Dealeket és a bolygó megvédésére irányuló harcot.

 

Mit kellett volna tenniük a zöld tervek helyett?

 

Ez nem olyan bonyolult. Az emissziós engedélyek és az ambiciózus „ötéves tervek“ helyett sokkal igazságosabb karbonadót kellett volna bevezetniük, ami mindenki számára egyforma lett volna. Most csodálkoznak, hogy a hedge- és a nyugdíjalapok felvásárolják ezeket az engedélyeket. De ki az, aki nem tenné ezt, amikor közvetlenül garantálva van, hogy az áruk nem fognak emelkedni? Az engedélyeket művileg töltik le a piacról, hogy a valós áruk emelkedjen, és most az egész ütközött a valósággal.

 

Ugyanabban az időben több tényező is összegyűlt. Ezeknek az engedélyeknek a művi árnövekedése mellett további tényező a hatalmas ázsiai kereslet, a nem elégséges mennyiségű leszerződött gázmennyiség Oroszországból, a hollandiai kitermelés vége, illetve az atom- és szénerőművek áttérése gázerőműre.

 

Ezeknek a különböző tényezőknek az összessége okozza az ellenőrizhetetlen árnövekedést. Növekedni fognak a nyersanyagárak, a szállítási költségek, minden lehetséges tétel, ami majd a vaj, a kenyér és a benzin árán fog visszatükröződni. A negatív elvárások növelik a keresletet és pánikot váltanak ki. A piacokon és az egyszerű emberek körében egyaránt.

 

Ön szerint magának a Green Dealnek a filozófiájával van a probléma, amely a tiszta energiaforrásra történő átalakítást szeretné kivitelezni, vagy inkább azzal a gyorsággal van a gond, amellyel ezt az EU Németországgal az élén akarja elvégezni?

 

Mindkettő. Én egész életemben az energetikával foglalkoztam, úgyhogy személy szerint már a Green Deal filozófiáját is elutasítom. Egy új vallás alakult ki a szemünk előtt. Nekem elég a saját vallásom is. Természetesen egyetértek azzal, hogy korlátozni kell az embernek a környezetére tett negatív befolyását. A konzervatív felfogás azt mondja, hogy a Földet ugyanolyan, sőt, ha lehet, jobb állapotban kell visszaadnunk, mint amilyenben átvettük, ezért törődnünk kell a reforesztációval, a víz megtartásával az országban, a levegő megtisztításával, a pernye, a kén-dioxid és a szén-dioxid korlátozásával. Takarítanunk kell magunk után.

 

Akkor miben is rejlik a probléma?

 

Az összes zöld terv felszámolta az energetikai piacot, ami Európában már nem létezik, csak eljátsszuk, hogy van.

 

Azzal, hogy a megújuló energiaforrásokat nagy ívben támogatják, a fosszilis energiaforrásokat pedig nagy ívben diszkvalifikálják, odáig jutunk, hogy egyetlen befektető sem fog beléjük fektetni. Az ár, a biztonság és a környezet hármasában csak a környezetet állítottuk mindenek fölé.

 

Ez mind odáig fog vezetni, hogy hiány lesz, az árak pedig a magasba szöknek. A piac láthatatlan keze működik. Képletesen szólva, az emberek a karácsonyfájuk világítására három hónapig fognak spórolni, de a visszarúgás sokkal rosszabb lesz, mint hogy a problémákat evolúciós úton oldjuk meg, és úgy állítsuk be az alapvető paramétereket, hogy a vállalkozók és a háztartások fokozatosan megváltoztassák a fűtési, a fogyasztási és viselkedés stratégiájukat.

 

Egy teljesen hibás ideológiai mantra győzedelmeskedett, ami nagy problémákat hoz magával. A képviselők azt gondolják, hogy Newton törvényéről lehet szavazni. Attól tartok, hogy ez a politikai orientáció teljes megváltozását fogja jelenteni.

 

(…)

 

Itt van Orbán Viktor koncepciója, aki az EU belsejében, Közép-Európában akarja létrehozni Németország hatalmi ellensúlyát.

 

Azt ajánlom neki, hogy a könyvtárában porolja le Márai Sándor Naplóit. Ő a kedvenc íróm, aki magyar történeten keresztül rendkívül plasztikusan írja le Közép-Európát. Annak ellenére, hogy az én kormányzásom alatt a visegrádi csoportnak nagyobb ereje volt, mint Václav Klaus idején, ma inkább a V4 helyett a C5 irányába történő orientációt látom. Én csak úgy nevezem „c.k“ 5 (utalás az egykori Osztrák-Magyar Monarchiára).

 

Ez azt jelenti, hogy Szlovéniával és Ausztriával Lengyelország nélkül. Vegye ezt fenntartásokkal, de szerintem az Osztrák-Magyar Monarchiának soha nem szabadott volna szétesnie. Ez egy nagy geopolitikai hiba volt. Pedig én cseh patrióta vagyok (nevetés).

 

Ön tehát azt mondja Orbánnak, hogy a V4-ek igen, de kibővített formában?

 

Amennyiben az EU szétesne, azt kívánnám, hogy egy V4-alapú monetáris és biztonsági unió jöjjön létre. De úgy gondolom, hogy ez csak illúzió, semmi ilyesmi nem jöhet létre. Ezt a csehek és a lengyelek kapcsolatán is látni. Két szomszédos ország vagyunk, de a kapcsolataink sose voltak extra jók.

 

Sőt, Jaroslav Kaczyński és a PiS egyáltalán nem olyan politikát csinál, ami nekem szimpatikus lenne. A gazdasági jólét lengyelesítésének politikája inkább államosítást jelent, mintsem liberális kapitalizmust, aminek én az értékkonzervativizmus mellett a híve vagyok.

 

(…)

 

Nekem egyáltalán nem hiányzik a politika, csak a hatalom. (Nevetés).

 

Ha rólam van szó, én már elértem egy olyan stádiumban, amikor bosszantanak az emberek. A politikát viszont az emberekért kell csinálnod. Kell, hogy legyen valamilyen víziód. Ha nincs, akkor besorakozol a Babiš-féle pragmatikus „smejd“ közé.

 

 

Postoj.sk, Bývalý český premiér Topolánek/Nemci budú vysávať všetky okolité štáty, dokiaľ z nich bude čo vysávať

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Nem érkezett még komment. Legyen az öné az első!

Szóljon hozzá!

Kövessen minket