70 éve, 1946. február 27-én írták alá Budapesten a lakosságcsere-egyezményt, és egy évvel később végre is hajtották.

 

 

A történészek megtették a kötelességüket az elmúlt huszonöt évben az 1947-es csehszlovák-magyar lakosságcsere ügyében, de a történet akkor ér véget, amikor a két ország kölcsönösen bocsánatot kér az érintettektől – mondta Szarka László történész az M1 péntek reggeli műsorában.

 

 hirdetes_810x300  

 

Szarka Lászlót a Magyar Tudományos Akadémia (MTA), a Magyar-Szlovák Történész Bizottság, a budapesti Szlovák Intézet és a komáromi Selye János Egyetem közös, pénteki, az 1947-es csehszlovák-magyar lakosságcsere témájában rendezett konferenciájáról kérdezték.

 

 

Az egyezmény szerint annyi felvidéki magyart küldhetett Magyarországra Csehszlovákia, ahány magyarországi szlovák jelentkezett önként a „hazatelepülésre”, így végül mindkét oldalról 70-80 ezer ember hagyta el a szülőföldjét. A magyarországi szlovákok is „egyfajta nyomás alatt” döntöttek az áttelepülés mellett, a szlovákiai magyarok esetében pedig a kitelepítés Eduard Beneš akkori csehszlovák államfő „programja”, a homogén nemzetállam-építés része volt.

 

 

itthonma
Kép: itthon.ma

 

 

Szarka László úgy vélte: a történész szakma az elmúlt huszonöt évben mindkét országban elvégezte „a minimális, kötelező feladatokat”. A levéltárak nyitva állnak, korlátozások nélkül lehet vizsgálni a legkülönbözőbb szempontokat, a történet a közoktatási tankönyvekben is benne van, és több kötetnyi interjút rögzítettek az érintettekkel.

 

 

Ugyanakkor míg Magyarország és az egykori Csehszlovákia államai Németországgal rendezték a kényszerkitelepített németek ügyét, ezt egymással eddig nem tették meg. Az egykori kitelepítettek és családtagjaik lezáratlannak érzik az ügyet, hiszen nem születtek meg a kárpótlások, és hiányzik a kölcsönös bocsánatkérés gesztusa – hangsúlyozta.

 

 

A konferencia egyik célja felhívni a figyelmet arra, hogy „a dolog akkor ér véget, amikor ezek a kölcsönös gesztusok megtörténnek a legmagasabb szinten is” – mondta a történész.

 

 

Forrás: MTI

Nyitókép: kurultaj.hu

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!