Nyitókép: YouTube/ Gyarmati-Paor Zoltán (Screenshot from video „A röpülő falu”)

 

Már tizedik nemzetközi díjánál jár A röpülő falu című magyar rövidfilm, ami Babits Mihály hasonló című, 1921-es novelláján alapul. A csaknem félórás film azt mutatja be, hogyan kellett menekülniük 1919-ben a magyaroknak a románok elől Erdélyből.

 

Gyarmati-Paor Zoltán rendezésében Babits Mihály (Adorjáni Bálint) érkezik meg egy vendéglőbe vacsorázni, ahol helyhiány miatt egy idegen mellé kell leülnie, aki, mint kiderül, erdélyi menekült (Sinkovits-Vitay András). A menekült mesél Babitsnak a címszereplő röpülő faluról, ami egy falunyi erdélyi magyar kényszerű vándorlásának története, természetfeletti elemekkel kiszínezve (az utánuk repülő faluval), ami vagy megtörtént, vagy nem, a mesélő vagy elhiszi mindezt, vagy nem – ez a nyitott kérdés, ez a feszültség mozgatja a történet dramaturgiáját.

 

 hirdetes_300x300  

 

Mint a rendező elmondta, a film ötletével Nyári Gábor, a Retörki vezetője kereste meg 2018-ban: figyelmébe ajánlotta Babits kevéssé ismert novelláját, ami egyfelől tökéletes alapanyag egy rövid, kis büdzsés kamaradarabhoz, hiszen két ember beszélget benne egy asztalnál, másfelől viszont jókora kihívás megjeleníteni magát a repülő falut, illetve az azt bemutató víziót.

 

Utóbbit végül animációval oldották meg, aminek stilizáltsága, sziluettszerűsége egyben idézőjelbe teszi a látottak valóságtartalmát is. A vendéglő otthonosságával nagyon kontrasztos, hideg színekben fürdő látomás felvételei vegyes technikával készültek, igazi statisztákkal és animált háttérrel.

 

A projekt családiasabb nem is lehetne, hiszen a vízióban szereplő fiú karakterét Gyarmati-Paor Zoltán fia formálja meg.  A röpülő falu már tíz nemzetközi díjnál jár, legutóbb a 2010 óta megrendezett, holland iPhone Film Festival nevű fesztiválon nyerte el a zsűri nagydíját és a legjobb operatőrnek (Szentiványi Gábor) járó díjat.

 

Magyarnemzet.hu nyomán

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 9 olvasónak tetszik ez a cikk.