Száz évvel ezelőtt, 1914. július 28-án vette kezdetét „a nagy háború“, ugyanis ekkor üzent hadat az Osztrák-Magyar Monarchia Szerbiának. Egy hónappal korábban, június 28-án lőtték le Szarajevóban Ferenc Ferdinánd osztrák trónörököst és feleségét, ami a világ addigi legnagyobb fegyveres konfliktusához vezetett. Gavrilo Princip végzetes lövése olyan nagy horderejű folyamatok láncolatát indította el, amely az elkövetkezendő évtizedeket az emberiség legvérzivatarosabb korszakává tette.

A 19. század végétől az európai nagyhatalmak már csak az alkalmat lesték és keresték arra, hogy háborút provokáljanak egymás ellen. A casus bellit (háborús ok) pedig ennek a háborúnak a kitöréséhez Gavrilo Princip szerb diák Ferenc Ferdinánd, az Osztrák-Magyar Monarchia trónörököse elleni merénylete szolgáltatta.
Ferenc Ferdinánd és felesége Chotek Zsófia, Hohenberg hercegnéje a Monarchia hadseregének boszniai hadgyakorlata miatt érkezett Szarajevóba. A látogatással szerették volna jobb színben feltüntetni a Habsburgok tekintélyét, ugyanis Bosznia és Hercegovina 1908-as annexiója óta az Osztrák-Magyar Monarchia a két balkáni tartomány legádázabb ellensége volt. Az annexió ugyanis alaposan felbőszítette a szerb kisebbséget, akik a Szerbiával való újraegyesítést, a „Nagyszerb Állam“ létrejöttét tűzték ki célul. Az osztrák ellenes indulatok tomboltak, és a trónörökös érkezése csak olajat öntött a tűzre a szerbek körében.
Kövesd a Körképet a Facebookon is, plusz tartalommal!
A trónörökös és hitvese a látogatást megelőző napokban egy boszniai fürdőhelyen tartózkodott (Ilidža), majd innét Szarajevó felé vették az irányt, hogy részt vegyenek a hadgyakorlaton.

A merényletet elkövető Gavrilo Princip és társai ekkor már hetek óta szervezték Ferenc Ferdinánd megölését, amiben a Fekete Kéz mellett az Egyesülés vagy Halál nevet viselőt terrorcsoport is közreműködött. Gavrilo Princip belgrádi tanulmányai során ismerkedett meg a pánszerb egység „tanaival“, s vált annak követőjévé. A terroristák felvették a kapcsolatot az Ifjú Bosznia szervezet tagjaival, majd a trónörökös érkezésével kapcsolatos információk után elkezdték az akció megszervezését.
Ferenc Ferdinánd és Zsófia hercegné június 28-án reggel érkezett meg a szarajevói pályaudvarra, ahonnan egy nyitott autóban indultak meg a szarajevói polgármesterhez, meglehetősen gondatlan biztonsági intézkedések mellett. Az úton álló merénylők arra készültek, hogy robbanószerekkel vagy pisztollyal végeznek a trónörökössel, ám végül csak Nedjelko Čabrinović hajította el kézigránátját, ami azonban lepattant a gépkocsi tetővásznáról, majd egy másik autó alá gurulva robbant fel. A hercegi pár sértetlen maradt, de az őt követő jármű utasai megsebesültek. Čabrinović meg sem várta a kudarcba fulladt akció végét, ciánkapszulát vett be, és a közeli folyóba ugrott. A sors különös fintorának köszönhetően terve nem vált be: a méreg nem hatott, csupán hányást okozott; a folyó pedig túl sekély volt ahhoz, hogy belefulladjon. A merénylet úgy tűnt, meghiúsul.

A történtek után Ferenc Ferdinánd már szoros őrizetben hallgatta végig a polgármester üdvözlő beszédét, majd a városi kórházba szeretett volna ellátogatni, hogy a merényletben megsebesültek állapota iránt érdeklődjön. Potiorek táborszernagy eközben óvatosságból megváltoztatta a hercegi pár konvojának útvonalát, hogy a sikertelen támadás után megelőzhessék a további kísérleteket. Az utasításoknak megfelelően a Ferenc Józsefről elnevezett utca helyett egy szélesebb úton haladt volna végig a konvoj, azonban a sofőrök megfeledkeztek az utasításokról. Amint a főhercegi pár autója a szűk utcába fordult, Potiorek megállította a konvojt, melynek következménye az volt, hogy a kereszteződésben óriási káosz keletkezett. Principnek –aki éppen ebben az utcácskában vásárolt szendvicset – kapóra jött a helyzet, a tömegben könnyedén cikázva pillanatok alatt a hercegi párhoz jutott és belga pisztolyából két lövést adott le, melynek következtében Ferenc Ferdinánd és Zsófia hercegné életét vesztette.
Gavrilo Principet még a helyszínen elfogták és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, azonban az első világháború befejezése előtt meghalt tuberkulózisban.
A trónörökös ellen elkövetett merénylet nemzetközi diplomáciai konfliktusok és egy világra szóló háború kiindulópontjává vált. Az Osztrák-Magyar Monarchia a merénylet után egy hónappal, július 28-án ultimátumot küldött Belgrád számára, melyben az ország szuverenitását sértő módon követelte a bűnösök felkutatását és a terrorszervezetek felszámolását. Miután II. Miklós orosz cár támogatásáról biztosította Szerbiát, az bátran szembeszegült a Monarchia követelésével, ami a hadüzenet elküldését vonta maga után.

A különböző segítségnyújtási garanciák révén – Szerbiának az oroszok, II. Miklósnak a britek és franciák ígértek segítséget, míg Ferenc Józsefet Németország támogatta – a szerbiai konfliktusba néhány nap alatt belesodródott Európa két, egymással szemben álló katonai szövetsége. Egy hónappal a merénylet után kitört az első világháború, mely aztán alapjaiban változtatta meg Európa képét.
Takács Henrietta
Források: rubicon.hu, tortenelemklub.com
Ne maradj le semmilyen újdonságról – kövess minket Facebookon, Twitteren, és Tumblren is! Ha pedig kíváncsi vagy a szerkesztőségi kulisszatitkokra, látogasd meg Instagram oldalunk!
Megosztás:
Címkék: casus belli Ferenc Ferdinánd Gavrilo Princip I. világháború merénylet Osztrák-Magyar Monarchia szarajevó Takács Henrietta trónörökös Zsófia hercegné
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kapcsolódó tartalom
Kommentek
Hirdetés (X)
- 2022. Júl. 05. - 19:59
-
Ennyit költött január óta Amerika Ukrajna katonai támogatására
- 2022. Júl. 05. - 19:08
-
BL-selejtező előtt - Csercseszov: Készen állunk!
- 2022. Júl. 05. - 18:25
-
Reagált a magyar kormány Weberre: A gáztározók magyar kézben maradnak
- 2022. Júl. 05. - 18:06
-
Németh Zsolt: Tusványos a nemzeti összetartozás és a nemzeti élni akarás egyedülálló műhelye
- 2022. Júl. 05. - 17:32
-
V4-es soros elnökség: Szlovákia "elnémítaná" a Visegrádi Négyek külpolitikai vonalát
Népszerű tartalom
Visszavezethetők az egyiptomi cápatámadás okai. A történtek ellenére a szlovákiai polgárok nem mondják le a nyaralásaikat
- Mindennapjaink
- |
- 2022. Júl. 04.17:35
Hitelminősítők: Ha záródnak az orosz gázcsapok, három közép-európai ország kapja a legnagyobb mélyütést
- Gazdaság
- |
- 2022. Júl. 04.21:07
Már nem tart sokáig a hőség. Este elsőfokú viharriasztás van érvényben
- Időjárás
- |
- 2022. Júl. 04.16:23
Az oroszok egyszerre két intézkedéssel szorítanák sarokba Európát. Megint elszálltak a gázárak
- Gazdaság
- |
- 2022. Júl. 04.19:55
Cápatámadás Egyiptomban: A fürdőzők szeme láttára harapta le a kezét és a lábát (Videó)
- Friss hírek
- |
- 2022. Júl. 02.21:29
Ebből sztrájk lesz: Elegük van az Európai Parlament tolmácsainak, a "tarthatatlan" munkaviszonyokra panaszkodnak
- Külügyek
- |
- 2022. Júl. 03.20:10