Sokak számára meglepetésként, ám tulajdonképpen várhatóan Skócia mégsem válik ki az Egyesült Királyságtól. A csütörtöki népszavazáson 84,5! % -os (értsd: nyolcvannégy egész öt százalékos) részvételi arány mellett 55,3 – 44,7 % arányban a NEM-ek legyűrték az IGEN-, ami ugyan vékony győzelem, de vitathatatlanul a többség akarata.

Téved viszont, aki status quot feltételez. A változások szele ugyan lehet, hogy nem ölt radikális formát, igényét tekintve azonban tagadhatatlan, hiszen a 44,7% „ 1.539.920 szavazatot jelent, ami messze nem elenyésző. Tudják ezt a skótok is. Ezért is lehetett ilyen bátor az a bizonyos nem, hiszen a hűségért bizony be lesz nyújtva a számla.

skocia 2
Kép: HVG.hu

Elemzők már most azt rebesgetik, hogy a házasság megmentésével ugyan az angolok lélegezhettek fel, hiszen méretes büszkeségükön nem esett csorba, de az eredmény a skótok számára lehet jövedelmezőbb. A legnagyobb kő egyébként valószínűleg David Cameron, miniszterelnök szívéről gördülhetett le, akinek a szakítás valószínűleg a „fejébe” került volna. A labda most az ő térfelén pattog.

Kövesd a Körképet a Facebookon is, plusz tartalommal!

Alex Salmond skót miniszterelnök és a Skót Nemzeti Párt törheti most a fejét, hiszen gyakorlatilag egész programjuk erre a napra és Skócia függetlenségére lett felépítve. Első nyilatkozatban ugyan hitet tettek az ügy folytatása mellett, de azt érzik ők is, hogy a gólvonal mögül nehéz lesz kikanalazni a labdát…

skocia 3

Az uniópárti ellenkampány egyik ütőkártyájának bizonyult a kibővített jogkörök sokaságának ígérete Skóciának, ami elemzők szerint gazdaságilag akár  egy elszakadással is felérhet (azért ne legyünk naivak), bár konkrétum eddig egy szál sem hangozott el.  Nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt sem, hogy a háttérben kőkemény gazdasági lobbi és manipulációs riogatás zajlott. Gazdasági embargókról, nagyvállalatokról, üzemekről, a piacról való kivonulásról, elszigetelődéstől és megannyi előnytelen szankció kilátásba helyezéséről szakadás esetén, ami valóban érzékenyen érintette volna az újonnan születő államot.

 hirdetes_400x285  

Olvashatunk olyan véleményeket, hogy a referendum tulajdonképpen szimbolikus volt, és a háttérben valójában már az előző napokban eldőlt a dolog… Nem lennénk meglepve.

Alig pár órával az eredmény megszületése után máris hallani olyan véleményeket Cameron pártjának soraiból, melyek a rózsaszín ködöt elhessegetve bosszút és revansot emlegetnek a skótok nyughatatlanságáért.

skocia 4
Kép: HVG.hu

A történet igazi vesztesei a hasonló cipőben járó nemzetek lettek, akik nagy reményekkel tekintettek a skótokra, hiszen az elszakadás precedens értékű lehetett volna, láncreakciót kiváltva, és több hasonló ügyet is előremozdítva. Bukarestben, Madridban, vagy Rómában valószínűleg gyöngyöző homlokkal meredtek a képernyőkre az eredményt várva, amit végül mázsás fellélegzés követhetett.

Az egész igazi jelentősége az eredmény ellenére, hogy a skótok szabad akaratukból dönthettek. Ez ugyanis az polgári demokrácia lényege. Tájainkon erről sajnos hajlamosak elfeledkezni, és mindmáig 19. századi nemzetállamot építő módszerek tapasztalhatóak. A skótoknak és a briteknek már csak ezért is hálásak lehetünk, hiszen precedenssel ugyan nem, de jó példával szolgáltak, ami kísértetiesen hasonlít a hűség városaként ismert Sopron 1921-es esetéhez. Ott a történelmi Magyarország területén a monarchiában domináló és jó pozícióban lévő németség élt számbeli többségben, mégis a magyar honhoz húzott a szívük. Feltehetően hasonló eredmény született volna anno Liptószentmiklóson, Kassán, Beregszászon, Kolozsváron vagy Szabadkán is, HA KÉRDEZTÉK volna őket. Félelmükben azonban nem tették, hiszen az igazságosnak hirdetett békediktátumaik akkor kártyavárként omlottak volna össze.

skocia 5
Kép: The Economist

Kárpátalja, Felvidék, Székelyföld vagy Délvidék messze nincs olyan gazdasági helyzetben, mint a Skót-felföld. Ugyanakkor semmivel sincs kevesebb joga önmagáról önmagának döntenie.

Errefelé remélhetőleg nem kell 300 évet várni egy népszavazás kiírásához…

Csonka Ákos

 Ne maradj le semmilyen újdonságról – kövess minket FacebookonTwitteren, és Tumblren is! Ha pedig kíváncsi vagy a szerkesztőségi kulisszatitkokra, látogasd meg Instagram oldalunkat!

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!