Legyen ez a híd annak a jelképe, hogy megvédjük Európa külső határait és továbbra is nyitva tartjuk a belső határokat” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az új komáromi Duna-híd alapkőletételén. Az eseményen beszédet mondott Robert Fico szlovák miniszterelnök is, aki kijelentette, hogy korábban soha nem voltak olyan jók a szlovák–magyar kapcsolatok, mint most, és az új Duna-híd jelképe lehet annak, hogy ezeknek a kapcsolatoknak a jobbá tételét mindkét fél komolyan veszi 

 

Ma tették le az új komáromi Duna-híd alapkövét. A híd egyszerre tehermentesíti majd Komárom és Révkomárom belvárosát, illetve jelentősen rövidíti a szlovák–magyar teherforgalom útját is.

 

Épült már híd a két ország között

 

 hirdetes_300x300  

Nem az első közös kísérlete ez a szlovák és a magyar kormánynak arra, hogy új hidat építsen a Dunán, az esztergomi Mária-Valéria hidat már sikerült közös erőfeszítéssel újjáépíteni – mondta a magyar miniszterelnök azután, hogy bemutatták az új Duna-híd látványtervét.

 

Az épülő új komáromi Duna-híd látványterve.

 

A miniszterelnök kiemelte: a mai esemény „jó példa arra, hogy a Duna nem elválaszt, hanem összeköt bennünket, magyarokat a szlovákokkal”. Utalt arra, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás után azt gondoltuk, hogy az az állapot, hogy Európa külső határai zárva, a belsők pedig kinyitva lesznek, hosszú időre szól. Ma azt látjuk – folytatta –, hogy ez nem így van: a külső határok nyitva vannak, a belsőt pedig egyre inkább le akarják zárni.

 

Fotó: archív

 

Vissza az európai értékekhez

 

Orbán Viktor elmondta: a napokban lezajlott pozsonyi V4-es csúcson a szlovák miniszterelnökkel abban állapodtak meg, hogy nem törődnek bele ebbe a helyzetbe. Vissza fogunk térni az eredeti európai értékekhez és célkitűzésekhez. Európa külső határai legyenek lezárva, a belsők pedig nyitva – szögezte le, hozzátéve: „Ha rajtunk múlik, akkor ez így is lesz”.

 

Fotó: archív

 

A visegrádi együttműködés ma azért nyugszik erős alapokon, mert olyan vezetők állnak a közép-európai országok élén, akik saját hazájukon túl Közép-Európában is gondolkodnak – jelentette ki a magyar kormányfő. „Meggyőződésünk, hogy aki ebben gondolkodik, az jót tesz mind a négy visegrádi országnak, de Európának is” – fűzte hozzá Orbán Viktor. Úgy fogalmazott: „Legyen ez a híd annak a jelképe, hogy egy átjárható, bejárható Európában hiszünk”.

 

Fotó: archív

 

Fico: Amire Orbán kezet ad, az másnap is érvényes

 

Robert Fico szlovák miniszterelnök a két ország közötti jó kapcsolatokat méltatva kijelentette: Orbán Viktor és ő is olyan politikus, aki, ha kezet ad valamire, az érvényes másnap is, ez pedig ritka Európában.

 

Fotó: MTI

 

Korábban soha nem voltak olyan jók a szlovák– magyar kapcsolatok, mint most, és az új Duna-híd jelképe lehet annak, hogy ezeknek a kapcsolatoknak a jobbá tételét mindkét fél komolyan veszi – jelentette ki a szlovák kormányfő, aki beszédében felidézte: a jelenlegi híd még az Osztrák-Magyar monarchia idejében épült.

 

Kijelentette: bízik benne, hogy az új híd, amelyet most a magyarok és a szlovákok közösen felépítenek, legalább annyi ideig szolgál majd, mint az, amelynek a feladatait átveszi.

 

MTI Fotó: Máthé Zoltán

 

Robert Fico hangsúlyozta, hogy a szlovák-magyar kapcsolatok javulásáért jelentős részben Orbán Viktor magyar kormányfőt illeti a köszönet. Hozzátette: „azt szeretném, hogy ez az új híd jelképe legyen annak, hogy mennyire komolyan vesszük a szlovák-magyar kapcsolatok még jobbá tételét.” Megjegyezte, ritkán látni, hogy politikusok tartják magukat a szavaikhoz, de ez a magyar és a szlovák kormányfők között az utóbbi években már hagyománnyá vált.

 

Az ünnepségen, amelyen bemutatták az új Duna-híd látványtervét is, Robert Fico azt is kijelentette: nem akar előre inni a medve bőrére, de hiszi, hogy a híd a tervezett időpontra elkészül.

 

Az új híd 2019-re készülhet el

 

Az új komáromi Duna-híd építése 2012-re nyúlik vissza, megépítéséről a magyar és a szlovák kormány akkor írt alá szándéknyilatkozatot. A kivitelezés nettó összege 91,2 millió euró. Az új híd és a hozzá csatlakozó útszakaszok forgalomba helyezése 2019 őszére várható.

 

A 600 méter hosszú hídon kétszer egysávos főút vezet át, valamint kerékpárutat és gyalogos járdát, illetve közvilágítást is kialakítanak. Az egyedi szerkezet miatt a pilon és a kábelek díszkivilágítást kapnak.

 

MTI/hirado.hu

Nyitókép: archív

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!